Германия Федерал Молия вазирлиги ҳамкорлигида янги таҳрирдаги Корпоратив бошқарув кодексининг муҳокама қилинишига бағишланган семинар ўтказилди
Жорий йил 3 декабрь куни Ўзбекистонда бўлиб турган Германия Федерал Молия вазирлиги департаменти директори доктор Андреас Керст бошчилигидаги делегация билан ҳамкорликда янги таҳрирдаги Корпоратив бошқарув кодексининг лойиҳаси юзасидан тушунтириш бериш ва кенг муҳокама қилиш мақсадида амалий-семинар ташкил этилди.
Мазкур семинарда Давактив агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Нодирбек Хусанов бошчилигида 200 тадан ортиқ Агентликнинг марказий аппарати ва ҳудудий бошқармалари ходимлари, тегишли вазирлик ва идоралар мутахассислари, шунингдек давлат иштирокидаги корхоналар вакиллари (жумладан масофавий) иштирок этишди.
Давактив агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Н. Хусанов ўз маърузасида амалдаги Кодекснинг илк 2015 йилда қабул қилинганлигини ва унинг қабул қилиниши мамлакатимизда корпоратив бошқарувни ривожлантиришда муҳим бир босқич бўлганлигини эслатиб ўтди. Янги таҳрирдаги Кодекс лойиҳаси эса, халқаро замонавий амалиётларни инобатга олган ҳолда ишлаб чиқилган бўлиб, унда Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (ИҲТТ)нинг принциплари  мавжудлигини таъкидлади. Ушбу принциплар корпоратив бошқарувнинг энг яхши стандартлари асосига қўйилган ва уларнинг ҳужжатга интеграция қилиниши, компанияларнинг ушбу соҳадаги энг замонавий ёндашувлардан фойдаланиш имконини беради.
Семинар маърузачилари сифатида Германия Федерал Молия вазирлиги департаменти директори доктор Андреас Керст, департамент мутахассиси Ёханнес Камм ва Германия Халқаро ҳамкорлик ташкилоти (GIZ) лойиҳа директори Доктор Бертҳолд Волберг“Indecon consulting” раҳбари Матиас Нейм ҳамда Давактив агентлигининг масъул ходимлари иштирок этди.
Шу ўринда, доктор Андреас Керст ўз марузасида Кодекс жамиятни самарали, шаффоф ва масъулиятли бошқаришни таъминлашга қаратилган принциплар ва тавсиялар мажмуини ўз ичига олганлиги сабабли, уни жорий этилиши нафақат давлат иштирокидаги акциядорлик жамиятларга, балки хусусий жамиятлар фаолиятига ҳам қўлланилиши мақсадга мувофиқ деб ҳисобланишини айтиб ўтди.
Шунингдек, маърузачилар Германиялик ҳамкасблар билан биргаликда амалдаги Кодекснинг тузилмаси (структураси)ни тўлиқ қайта кўриб чиқиш лозим деб топилганини таъкидлаб ўтди. Мисол тариқасида, амалдаги таҳрирининг мазмунан ва моҳияти бўйича бир-бирига яқин бўлимлари қўшиб юборилди, шунингдек, ўз долзарблигини йўқотган тавсиялар чиқариб ташланди, айрим бандларни эса алоҳида бандларга бўлиш мақсадга мувофиқ деб топилди. Натижада, Кодекснинг бўлимлари 2 тага қисқартирилиб, унинг бандлари 42 тадан 130 тагача кўпайди.
Ўз навбатида, иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотган мазкур семинар савол-жавобга бой ўтди ҳамда иштирокчиларнинг касбий билимларини оширишда самарали хизмат қилади.

В рамках сотрудничества с Федеральным министерством финансов Германии проведен семинар, посвященный обсуждению новой редакции Кодекса корпоративного управления
3 декабря текущего года в Агентстве госактивов организован практический семинар, посвященный разъяснению и обсуждению проекта Кодекса корпоративного управления в новой редакции, с участием делегации возглавляемой директором департамента Федерального министерства финансов Германии доктором Андреасом Керстом
На данном мероприятии под руководством первого заместителя директора Агентства госактивов Нодирбека Хусанова приняли участие (в том числе дистанционно) более 200 сотрудников центрального аппарата и территориальных управлений Агентства госактивов, специалистов соответствующих министерств и ведомств, а также представителей предприятий с участием государства.
В своей речи Нодирбек Хусанов отметил, что действующая редакция Кодекса впервые была принята в 2015 году, и ее принятие стало важным этапом на пути развития корпоративного управления в Узбекистане. Тем временем, проект новой редакции Кодекса разработан с учетом передовой международной практики, включая принципы ОЭСР. Эти принципы лежат в основе лучших стандартов корпоративного управления, и их интеграция в документ позволит нашим компаниям следовать самым современным подходам в этой области.
Среди выступающих на семинаре были директор департамента Федерального министерства финансов Германии доктор Андреас Керст, специалист департамента Йоханнес Камм, директор проекта Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) доктор Бертольд Вольберг и руководитель "Indecon consulting" Матиас Найм, а также ответственные сотрудники Агенства госактивов.
Доктор Андреас Керст в своем выступлении отметил, что Кодекс включает в себя принципы и рекомендации, направленные на эффективное, прозрачное и ответственное управление обществом. Он подчеркнул, что внедрение данного Кодекса будет полезным не только для акционерных обществ с участием государства, но и для деятельности частных обществ.
Выступающие также отметили, что вместе с коллегами из Германии было решено полностью пересмотреть структуру действующего Кодекса. В частности, в текущей редакции были объединены некоторые разделы, схожие по содержанию и сути, а также удалены рекомендации, утратившие свою актуальность. Некоторые статьи были разделены, поскольку это было сочтено целесообразным. В результате, количество разделов Кодекса было сокращено до 2, а число статей увеличилось с 42 до 130.
В свою очередь, данный семинар, вызвавший большой интерес у участников, был насыщен вопросами и ответами, а также эффективно послужит повышению профессиональных знаний всех участников.