Германия Федерал Молия вазирлиги ҳамкорлигида янги таҳрирдаги Корпоратив бошқарув кодексининг муҳокама қилинишига бағишланган семинар ўтказилди
Жорий йил 3 декабрь куни Ўзбекистонда бўлиб турган Германия Федерал Молия вазирлиги департаменти директори доктор Андреас Керст бошчилигидаги делегация билан ҳамкорликда янги таҳрирдаги Корпоратив бошқарув кодексининг лойиҳаси юзасидан тушунтириш бериш ва кенг муҳокама қилиш мақсадида амалий-семинар ташкил этилди.
Мазкур семинарда Давактив агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Нодирбек Хусанов бошчилигида 200 тадан ортиқ Агентликнинг марказий аппарати ва ҳудудий бошқармалари ходимлари, тегишли вазирлик ва идоралар мутахассислари, шунингдек давлат иштирокидаги корхоналар вакиллари (жумладан масофавий) иштирок этишди.
Давактив агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Н. Хусанов ўз маърузасида амалдаги Кодекснинг илк 2015 йилда қабул қилинганлигини ва унинг қабул қилиниши мамлакатимизда корпоратив бошқарувни ривожлантиришда муҳим бир босқич бўлганлигини эслатиб ўтди. Янги таҳрирдаги Кодекс лойиҳаси эса, халқаро замонавий амалиётларни инобатга олган ҳолда ишлаб чиқилган бўлиб, унда Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (ИҲТТ)нинг принциплари  мавжудлигини таъкидлади. Ушбу принциплар корпоратив бошқарувнинг энг яхши стандартлари асосига қўйилган ва уларнинг ҳужжатга интеграция қилиниши, компанияларнинг ушбу соҳадаги энг замонавий ёндашувлардан фойдаланиш имконини беради.
Семинар маърузачилари сифатида Германия Федерал Молия вазирлиги департаменти директори доктор Андреас Керст, департамент мутахассиси Ёханнес Камм ва Германия Халқаро ҳамкорлик ташкилоти (GIZ) лойиҳа директори Доктор Бертҳолд Волберг“Indecon consulting” раҳбари Матиас Нейм ҳамда Давактив агентлигининг масъул ходимлари иштирок этди.
Шу ўринда, доктор Андреас Керст ўз марузасида Кодекс жамиятни самарали, шаффоф ва масъулиятли бошқаришни таъминлашга қаратилган принциплар ва тавсиялар мажмуини ўз ичига олганлиги сабабли, уни жорий этилиши нафақат давлат иштирокидаги акциядорлик жамиятларга, балки хусусий жамиятлар фаолиятига ҳам қўлланилиши мақсадга мувофиқ деб ҳисобланишини айтиб ўтди.
Шунингдек, маърузачилар Германиялик ҳамкасблар билан биргаликда амалдаги Кодекснинг тузилмаси (структураси)ни тўлиқ қайта кўриб чиқиш лозим деб топилганини таъкидлаб ўтди. Мисол тариқасида, амалдаги таҳрирининг мазмунан ва моҳияти бўйича бир-бирига яқин бўлимлари қўшиб юборилди, шунингдек, ўз долзарблигини йўқотган тавсиялар чиқариб ташланди, айрим бандларни эса алоҳида бандларга бўлиш мақсадга мувофиқ деб топилди. Натижада, Кодекснинг бўлимлари 2 тага қисқартирилиб, унинг бандлари 42 тадан 130 тагача кўпайди.
Ўз навбатида, иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотган мазкур семинар савол-жавобга бой ўтди ҳамда иштирокчиларнинг касбий билимларини оширишда самарали хизмат қилади.

A seminar dedicated to the discussion of the new edition of the Corporate Governance Code was held as part of cooperation with the Federal Ministry of Finance of Germany
On December 3 this year a seminar dedicated to the discussion of the draft Corporate Governance Code in new edition was organized, in cooperation with a delegation headed by Dr. Andreas Kerst, Director of the Department of the Federal Ministry of Finance of Germany
This event under the leadership of the First Deputy Director of the State Assets Management Agency Nodirbek Khusanov was attended (including remotely) by more than 200 employees of the central office and territorial departments of the State Assets Management Agency, specialists of relevant ministries and departments, as well as representatives of enterprises with state participation.
In the speech, Nodirbek Khusanov noted that the current version of the Code was first adopted in 2015, and its adoption was an important stage on the way to the development of corporate governance in Uzbekistan. The draft new edition of the Code has been developed taking into account the best international practices, including the OECD principles. These principles underpin the best standards of corporate governance, and their integration into the document will allow our companies to follow the most modern approaches in this area.
Among the speakers at the seminar were Dr. Andreas Kerst, Director of the Department of the German Federal Ministry of Finance, Johannes Kamm, Department Specialist, Dr. Berthold Wolberg, Project Director of the German Organisation for International Cooperation (GIZ), and Matthias Naim, Head of Indecon consulting.
Dr. Andreas Kerst noted in his speech that the Code includes principles and recommendations aimed at effective, transparent and responsible governance of society. He emphasized that the implementation of the Code would be useful not only for joint stock companies with state participation, but also for the activities of private companies.
Speakers also noted that together with colleagues from Germany it was decided to completely revise the structure of the current Code. In particular, in the current edition, sections similar in content and essence were merged, and recommendations that have lost their relevance were deleted. Some articles were divided as this was deemed appropriate. As a result, the number of sections of the Code was reduced to 2 and the number of articles increased from 42 to 130.
In turn, this seminar, which raised great interest among the participants, was full of questions and answers and effectively served to improve the professional knowledge of the participants.