Mazkur “Xalqchil IPO” dasturi mamlakatda aholining barcha qatlamlari orasida keng mulkdorlar sinfini – aksiyadorlarni shakllantirish maqsadida oʻtkazilmoqda. Bu uchun mazkur bosqichda “birlamchi/ikkilamchi ommaviy taklif etish” tamoyili asosida Olmaliq KMK, Oʻzbektelekom, Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi va Oʻztemiryoʻlkonteyner kabi yirik kompaniyalarni aksiyalari savdoga chiqarilmoqda.
Avval xabar berilganidek, ushbu jarayonni oʻtkazishda:
• KPMG xalqaro konsalting kompaniyasi Strategik konsultant sifatida va jarayonni muvofiqlashtirish uchun jalb etilgan;
• “Mosaic Financial” va “Lightman PR” konsorsiumi keng qamrovli targʻibot va tashviqot ishlarini tashkillashtirish uchun PR-konsultant sifatida jalb etilgan;
• 6 ta investitsion vositachilari – “Toshkent” RFB aʼzolari, salohiyatli anderrayterlar roʻyxati (“gʻoliblar roʻyxati”)ga kiritilib, ular bilan bosh kelishuvlar imzolangan.
Bunda, “Xalqchil IPO”ni muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun Strategik konsultant bilan kelishgan holda bir yoki bir nechta anderrayterlar “Xalqchil IPO” oʻtkaziladigan muayyan kompaniyalarga alohida shartnomalar orqali biriktiriladi.
Strategik konsultant bilan hamkorlikda aksiyalar muomalasi va “Xalqchil IPO”ni tashkillashtirish uchun zarur hujjatlar va ushbu kompaniyalarning moliyaviy-iqtisodiy koʻrsatkichlari kompleks tahlil qilinib, uning natijalariga koʻra dastlab “Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi” AJning aksiyalarini joylashtirish taklifi ishlab chiqildi.
Oʻz navbatida, Strategik konsultant tomonidan qolgan jamiyatlar kompleks tahlil qilinmoqda va ularning aksiyalarni birlamchi joylashtirishga tayyorligi, ommaviy joylashtirish standartlari va talablarini mos kelishi yuzasidan tavsiya ishlab chiqilmoqda.
“Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi” AJning aksiyalarini"Xalqchil IPO" doirasida ommaviy joylashtirishni amalga oshirish maqsadida:
• Biznes-rejasi/strategiyasi va investitsion jozibadorlik tarixi (equity story) ishlab chiqish;
• bukrannerning standart xizmatlari, shu jumladan joylashtirilgan qimmatli qogʻozlarni sotib olish uchun salohiyatli investorlarning arizalarini qabul qilish, talabnomalarning jamlangan reestrini yuritish va aksiyalarning “Xalqchil IPO”sini tashkil etishni amalga oshirish uchun KAPITAL-DEPOZIT, SATORI IB GROUP va SATORI CAPITAL anderrayter sifatida jalb qilindi.
“Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi” AJning aksiyalarining ommaviy taklifini oʻtkazish jarayonida mahalliy investorlarning buyurtmalarini qabul qilish “Toshkent” RFB savdo maydonchasida amalda boʻlgan jarayonga qoʻshimcha ravishda, “E-auksion” elektron savdo platformasi, shu jumladan uning mobil ilovasidan foydalangan holda amalga oshiriladi.
“Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi” AJ aksiyalarini “Xalq IPO”sini muvaffaqiyatli tashkillashtirishda anderrayterlar zarur mobil ilovalarga ega boʻlgan tijorat banklari bilan holda hamkorlik qilish imkoniyatiga ega.
Eslatib oʻtamizki, “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosidagi “Xalq IPO”sida ishtirok etish uchun aholining barcha qatlamlariga keng imkoniyat yaratish maqsadida, fuqarolar oʻrtasida ommalashishga ulgurgan va foydalanuvchilarga qulay boʻlgan “E-auksion” platformasining joriy imkoniyatlaridan foydalaniladi hamda jarayonga qiziqish bildirgan Oʻzbekiston Respublikasining barcha rezidentlari (jismoniy va yuridik shaxslar)ning arizalari jumladan mazkur platforma orqali qabul qilinadi.
Bunda, platforma orqali 24/7 onlayn rejimida:
• talabgorlarni qimmatli qogʻozlar bozori qonunchiligi talablariga asosan identifikatsiya qilish (ERI, One ID va Mobile-ID);
• professional brokerni tanlab, ular bilan shartnoma tuzish;
• depo hisob raqam (aksiya/obligatsiya uchun hisob raqam) ochish;
• mahalliy investorlar tomonidan aksiyalarni sotib olish boʻyicha buyurtmalarni yuborish imkoniyatlari yaratiladi.
Aksiyalarni joylashtirish parametrlari (narx diapazoni), “OʻzRTXB” AJ aksiyalarining investitsiya salohiyati toʻgʻrisidagi materiallar, shuningdek arizalarni topshirish tartibi va muddatlari haqidagi maʼlumotlar “KapDepo” konsorsiumi, Davaktiv agentligi, “OʻzRTXB” AJ rasmiy aloqa kanallari, OAV va ijtimoiy tarmoqlar orqali qoʻshimcha tarzda yetkaziladi.
Bu orqali, jarayonning har bir bosqichi toʻgʻrisida jamoatchilik xabardor qilinishi taʼminlanadi, jalb qilingan PR konsultantlar esa ommabop targʻibot-tashviqot jarayonlarini va marketing kampaniyasini amalga oshiradi.
Yurtdoshlarimizni respublikadagi eng yirik kompaniyalarning aksiyadorlari – egalari boʻlish va ularni boshqarishda ishtirok etish imkoniyatidan foydalanishga chorlaymiz.
Maʼlumot uchun: Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi qaroriga asosan “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ (2%), “Oʻzbektelekom” AK (2%), “Oʻzbekiston pochtasi” AJ (5%), “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJ (5%), “Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi” AJ (2,4%), “Oʻzbek geologiya qidiruv” AJ (2%), “Oʻzbekgeofizika” AJ (2%), “Oʻzbekgidroenergo” AJ (2%), “Oʻztemiryoʻlkonteyner” AJ (4%), “Temiryoʻlkargo” AJ (4%), “UzAuto Motors Powertrain” AJ (5%), “Toshkent” RFB» AJ (5%) aksiyalarining mahalliy fond bozorida birlamchi (IPO) va (yoki) ikkilamchi (SPO) ommaviy taklifi oʻtkazilishi belgilangan.
Diskleymer: Kapital bozorida qimmatli qogʻozlarni Investitsiyalash obyekti sifatida tanlash va bu investitsiyaning oqibatlari qimmatli qogʻozlar bozori qonunchiligiga muvofiq investorning tavakkalchiligi hisoblanadi.

Starting public offering of shares of large companies on the principle “one share - one lot” within the framework of the “People's IPO” program
The State Assets Management Agency in accordance with the privatization programs, announces the start of new stage of public offering of the Uzbekistan's largest companies' shares to citizens.
This program of “People's IPO” is conducted in order to form in the country a wide class of owners - shareholders among all segments of the population. For this purpose, at this stage shares of such major companies as Almalyk MMC, Uzbektelecom, Uzbek Republican Commodity Exchange and Uztemiryulcontainer are offered for sale on the principle of “primary/secondary public offering”.
As previously reported, to carry out this process:
• International consulting company “KPMG” was attracted as a Strategic Consultant and to coordinate the processes;
• Consortium “Mosaic Financial” and “Lightman PR” was attracted as PR-consultant for organization of complex informational and explanatory marketing campaign;
• 6 investment intermediaries - members of the RSE “Toshkent” are included in the list of potential underwriters (“list of winners”), with which general agreements were signed.
In this case, for the successful implementation of the “People's IPO” one or more underwriters, in agreement with the Strategic Consultant, will be assigned by separate contracts to specific companies in which the “People's IPO” will be held.
In cooperation with the Strategic Consultant, a comprehensive analysis of the circulation of shares and necessary documents for the organization of the “People's IPO” was carried out, as well as an analysis of financial and economic indicators of these companies, following the results of which a offer for the initial placement of shares of JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange” was prepared.
In turn, the Strategic Consultant conducts a comprehensive analysis of the remaining companies and develops recommendations on their readiness for the initial public offering of their shares, compliance with the standards and requirements of public offering.
In order to conduct public offering of shares of JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange” within the framework of “People's IPO” for:
• development of a business plan/strategy and equity story;
• providing standard bookrunner services, including accepting applications from potential investors to purchase placed securities, maintaining a consolidated register of applications and organizing the “People's IPO” of shares, investment intermediaries KAPITAL-DEPOZIT, SATORI IB GROUP and SATORI CAPITAL were attracted as underwriters.
In the process of public offering of shares of JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange” it was established, in addition to the existing methods of accepting applications applied on the trading platform of the RSE “Tashkent”, applications of local investors will also be accepted using the electronic trading platform “E-auksion”, including its mobile application.
For successful organization of “People's IPO” of shares of JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange” the underwriters have an opportunity to cooperate with commercial banks, which have necessary mobile application.
We remind that in order to create a wide access for all segments of the population to participate in the “People's IPO” on the basis of the principle of “one share-one lot” will also be used the possibilities of the platform “E-auksion”, which has become popular among citizens and convenient for users, as well as applications of all residents of the Republic of Uzbekistan (individuals and legal entities) who have shown interest in this process will be accepted also through this platform.
At the same time, an opportunity will be created through the platform online 24/7:
• identification of applicants (ERI, One ID and Mobile-ID) according to the requirements of the securities market legislation;
• selecting a professional broker and concluding an agreement with them;
• opening a depo account (account for shares/bonds);
• sending applications from local investors to purchase shares.
Parameters of shares placement (price range), materials on investment potential of JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange” shares, as well as information on order and terms of application submission will be additionally placed through official information channels of “KapDepo” consortium, State Assets Management Agency, JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange”, as well as mass media and social networks.
Thereby, awareness of the public about each stage of the process will be ensured, and the involved PR-consultants will conduct a broad public information and marketing campaign.
We urge all compatriots to take the chance to become shareholders - co-owners of the largest companies of the country and participate in their management.
For information: In accordance with the Presidential Decree of April 19, 2024, it is provided to conduct primary (IPO) and (or) secondary (SPO) public offering of shares of JSC “Almalyk Mining and Metallurgical Combine” (2%), JSC “Uzbektelecom” (2%), JSC “Oʻzbekiston Pochtasi” (5%), JSC “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” (5%), JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange” (2.4%), JSC “Oʻzbekgeologiya qidiruv” (2%), JSC “Oʻzbekgeofizika” (2%), JSC “Oʻzbekgidroenergo” (2%), JSC “O'ztemiryo'lkonteyner” (4%), JSC “Temiryo'lkargo” (4%), JSC “UzAuto Motors Powertrain” (5%), JSC “RSE "Toshkent" (5%).
Disclamer: The choice of securities on the capital market as an object of investment and, accordingly, the consequences of these investments, the legislation on the securities market is the investor's risk.