Mazkur “Xalqchil IPO” dasturi mamlakatda aholining barcha qatlamlari orasida keng mulkdorlar sinfini – aksiyadorlarni shakllantirish maqsadida oʻtkazilmoqda. Bu uchun mazkur bosqichda “birlamchi/ikkilamchi ommaviy taklif etish” tamoyili asosida Olmaliq KMK, Oʻzbektelekom, Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi va Oʻztemiryoʻlkonteyner kabi yirik kompaniyalarni aksiyalari savdoga chiqarilmoqda.
Avval xabar berilganidek, ushbu jarayonni oʻtkazishda:
• KPMG xalqaro konsalting kompaniyasi Strategik konsultant sifatida va jarayonni muvofiqlashtirish uchun jalb etilgan;
• “Mosaic Financial” va “Lightman PR” konsorsiumi keng qamrovli targʻibot va tashviqot ishlarini tashkillashtirish uchun PR-konsultant sifatida jalb etilgan;
• 6 ta investitsion vositachilari – “Toshkent” RFB aʼzolari, salohiyatli anderrayterlar roʻyxati (“gʻoliblar roʻyxati”)ga kiritilib, ular bilan bosh kelishuvlar imzolangan.
Bunda, “Xalqchil IPO”ni muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun Strategik konsultant bilan kelishgan holda bir yoki bir nechta anderrayterlar “Xalqchil IPO” oʻtkaziladigan muayyan kompaniyalarga alohida shartnomalar orqali biriktiriladi.
Strategik konsultant bilan hamkorlikda aksiyalar muomalasi va “Xalqchil IPO”ni tashkillashtirish uchun zarur hujjatlar va ushbu kompaniyalarning moliyaviy-iqtisodiy koʻrsatkichlari kompleks tahlil qilinib, uning natijalariga koʻra dastlab “Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi” AJning aksiyalarini joylashtirish taklifi ishlab chiqildi.
Oʻz navbatida, Strategik konsultant tomonidan qolgan jamiyatlar kompleks tahlil qilinmoqda va ularning aksiyalarni birlamchi joylashtirishga tayyorligi, ommaviy joylashtirish standartlari va talablarini mos kelishi yuzasidan tavsiya ishlab chiqilmoqda.
“Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi” AJning aksiyalarini"Xalqchil IPO" doirasida ommaviy joylashtirishni amalga oshirish maqsadida:
• Biznes-rejasi/strategiyasi va investitsion jozibadorlik tarixi (equity story) ishlab chiqish;
• bukrannerning standart xizmatlari, shu jumladan joylashtirilgan qimmatli qogʻozlarni sotib olish uchun salohiyatli investorlarning arizalarini qabul qilish, talabnomalarning jamlangan reestrini yuritish va aksiyalarning “Xalqchil IPO”sini tashkil etishni amalga oshirish uchun KAPITAL-DEPOZIT, SATORI IB GROUP va SATORI CAPITAL anderrayter sifatida jalb qilindi.
“Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi” AJning aksiyalarining ommaviy taklifini oʻtkazish jarayonida mahalliy investorlarning buyurtmalarini qabul qilish “Toshkent” RFB savdo maydonchasida amalda boʻlgan jarayonga qoʻshimcha ravishda, “E-auksion” elektron savdo platformasi, shu jumladan uning mobil ilovasidan foydalangan holda amalga oshiriladi.
“Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi” AJ aksiyalarini “Xalq IPO”sini muvaffaqiyatli tashkillashtirishda anderrayterlar zarur mobil ilovalarga ega boʻlgan tijorat banklari bilan holda hamkorlik qilish imkoniyatiga ega.
Eslatib oʻtamizki, “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosidagi “Xalq IPO”sida ishtirok etish uchun aholining barcha qatlamlariga keng imkoniyat yaratish maqsadida, fuqarolar oʻrtasida ommalashishga ulgurgan va foydalanuvchilarga qulay boʻlgan “E-auksion” platformasining joriy imkoniyatlaridan foydalaniladi hamda jarayonga qiziqish bildirgan Oʻzbekiston Respublikasining barcha rezidentlari (jismoniy va yuridik shaxslar)ning arizalari jumladan mazkur platforma orqali qabul qilinadi.
Bunda, platforma orqali 24/7 onlayn rejimida:
• talabgorlarni qimmatli qogʻozlar bozori qonunchiligi talablariga asosan identifikatsiya qilish (ERI, One ID va Mobile-ID);
• professional brokerni tanlab, ular bilan shartnoma tuzish;
• depo hisob raqam (aksiya/obligatsiya uchun hisob raqam) ochish;
• mahalliy investorlar tomonidan aksiyalarni sotib olish boʻyicha buyurtmalarni yuborish imkoniyatlari yaratiladi.
Aksiyalarni joylashtirish parametrlari (narx diapazoni), “OʻzRTXB” AJ aksiyalarining investitsiya salohiyati toʻgʻrisidagi materiallar, shuningdek arizalarni topshirish tartibi va muddatlari haqidagi maʼlumotlar “KapDepo” konsorsiumi, Davaktiv agentligi, “OʻzRTXB” AJ rasmiy aloqa kanallari, OAV va ijtimoiy tarmoqlar orqali qoʻshimcha tarzda yetkaziladi.
Bu orqali, jarayonning har bir bosqichi toʻgʻrisida jamoatchilik xabardor qilinishi taʼminlanadi, jalb qilingan PR konsultantlar esa ommabop targʻibot-tashviqot jarayonlarini va marketing kampaniyasini amalga oshiradi.
Yurtdoshlarimizni respublikadagi eng yirik kompaniyalarning aksiyadorlari – egalari boʻlish va ularni boshqarishda ishtirok etish imkoniyatidan foydalanishga chorlaymiz.
Maʼlumot uchun: Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi qaroriga asosan “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ (2%), “Oʻzbektelekom” AK (2%), “Oʻzbekiston pochtasi” AJ (5%), “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJ (5%), “Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi” AJ (2,4%), “Oʻzbek geologiya qidiruv” AJ (2%), “Oʻzbekgeofizika” AJ (2%), “Oʻzbekgidroenergo” AJ (2%), “Oʻztemiryoʻlkonteyner” AJ (4%), “Temiryoʻlkargo” AJ (4%), “UzAuto Motors Powertrain” AJ (5%), “Toshkent” RFB» AJ (5%) aksiyalarining mahalliy fond bozorida birlamchi (IPO) va (yoki) ikkilamchi (SPO) ommaviy taklifi oʻtkazilishi belgilangan.
Diskleymer: Kapital bozorida qimmatli qogʻozlarni Investitsiyalash obyekti sifatida tanlash va bu investitsiyaning oqibatlari qimmatli qogʻozlar bozori qonunchiligiga muvofiq investorning tavakkalchiligi hisoblanadi.

Стартует публичное размещение акций крупных компаний по принципу «одна акция – один лот» в рамках программы «Народное IPO»
Агентство по управлению государственными активами в соответстви с программами приватизации, объявляет о начале нового этапа публичного предложения гражданам акций крупнейших компаний Узбекистана.
Данная программа «Народного IPO» проводится в целях формирования в стране широкого класса собственников – акционеров среди всех слоев населения. Для этого на данном этапе выставляются на продажу по принципу «первичного/вторичного публичного предложения» акции таких крупных компаний, как Алмалыкский ГМК, Узбектелеком, Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа и Узтемирйулконтейнер.
Как сообщалось ранее, для проведения данного процесса:
• в качестве Стратегического консультанта и для координации процессов привлечена Международная консалтинговая компания «KPMG»;
• Консорциум «Mosaic Financial» и «Lightman PR» привлечен в качестве PR-консультанта для организации комплексной информационно-разъяснительной маркетинговой кампании;
• 6 инвестиционных посредников члены РФБ «Тошкент», включены в список потенциальных андеррайтеров (“список победителей”), с которыми подписано генеральные соглашения.
При этом, для успешного проведения «Народного IPO» один или несколько андеррайтеров по согласованию со Стратегическим консультантом, будут закреплены отдельными контрактами к конкретным компаниям, в которых будет проводиться “Народное IPO”.
В сотрудничестве со Стратегическим консультантом проведен комплексный анализ обращения акций и необходимых документов для организации «Народного IPO», а также проведен анализ финансово-экономических показателей данных компаний по итогам которого подготовлено предложение о первоначальном размещении акций АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа».
В свою очередь, Стратегическим консультантом проводится комплексный анализ остальных обществ и разрабатываются рекомендации относительно их готовности к первичному размещению их акций, соответствия стандартам и требованиям публичного размещения.
В целях проведения публичного размещения акций АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа» в рамках «Народного IPO» для:
• разработки бизнес-плана/стратегии и истории инвестиционной привлекательности (equity story) ;
• стандартных услуг букраннеров, включая прием заявок от потенциальных инвесторов на покупку размещенных ценных бумаг, ведения сводного реестра заявок и организации «Народного IPO» акций в качестве андеррайтеров привлечены инвестиционные посредники «KAPITAL-DEPOZIT», «SATORI IB GROUP» и «SATORI CAPITAL».
В процессе проведения публичного предложения акций АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа» установлено, в дополнение к существующим методам приёма заявок, применяемым на торговой площадке РФБ «Ташкент», заявки местных инвесторов также будут приниматься с использованием электронной торговой платформы «E-auksion», включая ее мобильное приложение.
Для успешной организации «Народного IPO» акций АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа» андеррайтеры имеют возможность сотрудничества с коммерческими банками, имеющих необходимое мобильное приложения.
Напоминаем, что в целях создания широкого доступа для всех слоев населения к участию в «Народном IPO» на основе принципа «одна акция-один лот» будут также использованы возможности платформы «E-auksion», которая успела стать популярной среди граждан и удобной для пользователей, а также заявки всех проявивших интерес к этому процессу резидентов Республики Узбекистан (физические и юридические лица) будут приниматься в том числе через данную платформу.
При этом, через платформу в режиме онлайн 24/7 будет создана возможность:
• идентификации заявителей (ERI, One ID и Mobile-ID) согласно требований законодательства о рынке ценных бумаг;
• выбора профессионального брокера и заключения с ним договора;
• открытия счета депо (счет для акций/облигаций);
• отправки заявок со стороны местных инвесторов на приобретение акций.
Параметры размещения акций (диапазон цен), материалы об инвестиционном потенциале акций АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа», а также информация о порядке и сроках подачи заявок будут дополнительно размещены через официальные информационные каналы консорциума «KapDepo», Агентства госактивов, АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа», а также СМИ и социальные сети.
Тем самым, будет обеспечено информирование общественности о каждом этапе процесса, а привлеченные PR-консультанты проведут широкую общественную информационно-разъяснительную и маркетинговую кампанию.
Призываем всех соотечественников воспользоваться шансом стать акционерами совладельцами крупнейших компаний республики и участвовать в их управлении.
Для сведения: В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года предусмотрено проведение первичного (IPO) и (или) вторичного (SPO) публичного предложения акций АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» (2%), АК «Узбектелеком» (2%), АО «Узбекистон почтаси» (5%), АО «Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш» (5%), АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа» (2,4%), АО «Узбек геология кидирув» (2%), АО «Узбекгеофизика» (2%), АО «Узбекгидроэнерго» (2%), АО «O‘ztemiryo‘lkonteyner» (4%), АО «Темирйўлкарго» (4%), АО «UzAuto Motors Powertrain» (5%), АО «Тошкент» РФБ» (5%).
Дисклеймер: Выбор ценных бумаг на рынке капитала в качестве объекта инвестирования и соответственно последствия данных инвестиций, законодательством о рынке ценных бумаг является риском инвестора.