Давактив агентлиги “Ўрта Осиё Транс” АЖнинг 51 фоиз давлат акция пакетини сотиш бўйича келишувга эришди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги) “Ўрта Осиё транс” АЖ  (кейинги ўринларда - Корхона) устав капиталидаги 51,0 фоиз давлат акция пакетини (кейинги ўринларда – Акциялар пакети)  65,0 млрд.сўмга “Hyper Partners” МЧЖ ХК (кейинги ўринларда - Харидор)га сотиш бўйича келишувга эришилганлигини маълум қилади.
Сотув жараёнида Merritz юридик фирмаси бошчилигидаги компаниялар консорциуми (кейинги ўринларда - Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант вазифасини бажарди.
Консультант ва Давактив агентлиги томонидан хусусийлаштириш жараёни доирасида ҳам маҳаллий, ҳам халқаро даражада кенг кўламли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан инвестиция тизерлари консультантнинг инвесторлар тармоғи орқали турли хорижий инвесторларга (investor sounding) юборилди.
Натижада хорижий ва маҳаллий инвесторлардан Акциялар пакетини сотиб олиш бўйича 3 та Мажбуриятга эга бўлмаган (NBO) таклифлар келиб тушди.
Консультантнинг тавсиясига асосан 2 та талабгорлар хусусийлаштириш жараёнининг кейинги Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) қабул қилиш босқичига ўтказилган.
Шунга кўра, келиб тушган Мажбуриятга эга бўлган таклифларни (BO) белгиланган малака мезонларига мувофиқлиги, минтақадаги иш фаолияти, Битимни ёпиш шартлари ва Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқорилиги бўйича энг яхши харид қийматини тақдим этган “Hyper Partners” МЧЖ ХК савдо натижалари бўйича ғолиб деб топилди.
Хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб қилинган “Merritz” ҳалқаро компаниясининг 2023 йил 7 июндаги хатига мувофиқ, “Hyper Partners” МЧЖ ХК ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги тўғрисида тегишли хулоса тақдим этилган.
“Hyper Partners” МЧЖ томонидан келгусида Корхонанинг фаолиятини сақлаш, шу билан биргаликда Европа, Хитой Халқ Республикаси ва Марказий Осиё давлатлари орқали ҳаракатланувчи транспорт логистика фаолиятини ташкил этиш, ривожлантириш ва кенгайтириш, жамиятга тегишли ер майдонида янги замонавий божхона терминали ҳамда кўп қаватли автотураргоҳ қуриш кўзда тутилган.
“Ўрта Осиё Транс” транспорт корхонаси 1992 йилда ташкил этилган, кейинчалик 1995 йилда давлат акциядорлик компанияси ва 1998 йилда “Ўрта Осиё Транс” АЖ сифатида қайта ташкил этилган, Корхона юк автомобиллари билан экспорт-импорт, транзит ва Республика ичидаги юкларни (асосан пахтадан тайёр маҳсулотлар, озиқ овқат, ускуналар, қурилиш материаллари, қоғоз, текстил ва трикотаж маҳсулотлари ва х.к) ташишни ташкил этиш ишларини амалга оширади, устав капитали 1,484 млрд. сўм ташкил этади.

Агентство госактивов достигло соглашения о продаже 51,0% пакета акций АО “Урта Осиё транс”
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее - Агентство госактивов) сообщает о достижении соглашения по реализации государственного пакета акций в размере 51,0 процента (далее – пакет акций) от уставного капитала АО «Урта Осиё транс» (далее - Предприятие) за 65,0 млрд. сумов с СП ООО «Hyper Partners».
Консультантом по приватизации Агентства госактивов выступает консорциум компаний во главе с юридической фирмой Merritz (далее - Консультант).
В рамках процесса приватизации Предприятия со стороны Консультанта и Агентства госактивов проведена масштабная маркетинговая деятельность как на местном, так и на международном уровне, в том числе были разосланы инвестиционные тизеры различным иностранным инвесторам (Investor sounding) через собственную сеть инвесторов Консультанта.
В результате, Консультантом приняты 3 необязывающих предложения (NBO) о покупке пакета акций от иностранных и местных инвесторов.
По рекомендации Консультанта 2 заявителя были допущены на следующий этап приёма Обязывающих предложений (BO) процесса приватизации.
По итогам изучения полученных Обязывающих предложений (BO) на предмет соответствия квалификационным требованиям, наличия опыта работы в регионе, условий закрытия Сделки и предоставления наилучшей выкупной цены, превышающей независимую оценку Предприятия, компания СП ООО «Hyper Partners» была выбрана победителем тендера.
Согласно письму привлеченной в качестве консультанта по приватизации международной компании «Merritz» от 7 июня 2023 года, представлено соответствующее заключение о том, что СП ООО «Hyper Partners» и ни одно из связанных с ним лиц не включены в санкционный список Европейского Союза и США, а также крупных международных финансовых институтов.
СП ООО «Hyper Partners» в дальнейшем планирует сохранить деятельность Предприятия, в то же время организовать и расширять транспортно-логистическую деятельность через Европу, Китайскую Народную Республику и страны Средней Азии, а также построить новый современный таможенный терминал и многоэтажный паркинг на земельном участке, принадлежащим Предприятию.
Транспортное предприятие «Урта Осиё транс» было создано в 1992 году, затем в 1995 году стало государственной акционерной компанией и в 1998 году реорганизовано в АО «Урта Осиё транс». Предприятие занимается организацией и осуществлением экспортно-импортных и транзитных перевозок грузов по республике (в основном хлопчатобумажная продукция, продукты питания, оборудование, строительные материалы, бумага, текстильные и трикотажные изделия и др.) автомобильным транспортом. Уставной капитал составляет 1,484 млрд.сумов.