"Ўзбекнефтегаз" АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун Rothschild компанияси консультант сифатида жалб қилинди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, "Ўзбекнефтгаз" АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун Rothschild компанияси профессионал консультант сифатида жалб қилинди ҳамда Давактив агентлиги, Rothschild компанияси ва "Ўзбекнефтгаз" АЖ ўртасида 3 томонлама шартнома расмийлаштирилди.
Мазкур шартнома доирасида консультант томонидан нефть ва газ соҳаси, шу жумладан “Ўзбекнефтгаз” АЖни хўжалик, молиявий ва солиқ фаолиятининг таҳлиллари ўтказилиб, унинг натижасига мувофиқ жамиятнинг хусусийлаштириш стратегияси ишлаб чиқилади.
2021 йилда Rothschild компанияси консультантлигида “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ устав капиталидаги 57,118 фоиз давлат улушини “Cоcа-Cоlа İçеcек А.Ş.” (CCI) компаниялар гуруҳига 252,28 миллион АҚШ долларига мувофақиятли хусусийлаштирилган эди.
"Ўзбекнефтгаз" АЖ — нефть ва газни қидириш, қазиб олиш, ташиш, сақлаш, қайта ишлаш ва реализация қилиш билан шуғулланувчи акциядорлик жамияти. Ўзбекистондаги энг йирик давлат компаниясидан бири.
"Rothschild & Co" молиявий холдинг компания. "Rothschild & Co" Rothschild банк гуруҳининг флагмани ҳисобланади ва Rothschild гуруҳини, жумладан "N. M. Rothschild & Sons" ва "Rothschild & Cie Banque"ни назорат қилади. Компания 1838 йилда ташкил топган. Компаниянинг 2015 йилдаги айланмаси 1,4 млрд евро, соф фойдаси 160 млн евродан ошган, активлари 9,1 млрд еврода баҳоланган.

Компания Rothschild привлечена в качестве консультанта для разработки стратегии приватизации АО «Узбекнефтегаз»
Согласно соответствующим программам приватизации, компания Rothschild была привлечена в качестве профессионального консультанта для разработки стратегии приватизации АО «Узбекнефтегаз» и был подписан трехсторонний договор между Агентством госактивов, компанией Rothschild и АО «Узбекнефтегаз».
В рамках данного договора консультант проведет анализ нефтегазовой отрасли, в том числе экономической, финансовой и налоговой деятельности АО «Узбекнефтегаз», и по его результатам будет разработана стратегия приватизации компании.
В 2021 году c привлечением компании Rothschild в качестве консультанта, 57,118% государственной доли в уставном капитале ООО «Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd» были успешно приватизированы группой компаний «Coca-Cola İçecek A.Ş.» (CCI) за 252,28 млн долларов США.
АО «Узбекнефтегаз» — акционерное общество, занимающееся геологоразведкой, добычей, транспортировкой, хранением, переработкой и реализацией нефти и газа. Один из крупнейших государственных компаний в Узбекистане.
«Rothschild & Co» — финансово-холдинговая компания, которая контролируется французской и английской ветвями семьи Ротшильдов. «Rothschild & Co» является флагманом банковской группы Ротшильдов, эта компания контролирует Rothschild Group, в том числе «N. M. Rothschild & Sons» и «Rothschild & Cie Banque». Оборот компании в 2015 году превысил 1,4 млрд. евро, чистая прибыль превысила 160 млн. евро.