"Ўзбекнефтегаз" АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун Rothschild компанияси консультант сифатида жалб қилинди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, "Ўзбекнефтгаз" АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун Rothschild компанияси профессионал консультант сифатида жалб қилинди ҳамда Давактив агентлиги, Rothschild компанияси ва "Ўзбекнефтгаз" АЖ ўртасида 3 томонлама шартнома расмийлаштирилди.
Мазкур шартнома доирасида консультант томонидан нефть ва газ соҳаси, шу жумладан “Ўзбекнефтгаз” АЖни хўжалик, молиявий ва солиқ фаолиятининг таҳлиллари ўтказилиб, унинг натижасига мувофиқ жамиятнинг хусусийлаштириш стратегияси ишлаб чиқилади.
2021 йилда Rothschild компанияси консультантлигида “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ устав капиталидаги 57,118 фоиз давлат улушини “Cоcа-Cоlа İçеcек А.Ş.” (CCI) компаниялар гуруҳига 252,28 миллион АҚШ долларига мувофақиятли хусусийлаштирилган эди.
"Ўзбекнефтгаз" АЖ — нефть ва газни қидириш, қазиб олиш, ташиш, сақлаш, қайта ишлаш ва реализация қилиш билан шуғулланувчи акциядорлик жамияти. Ўзбекистондаги энг йирик давлат компаниясидан бири.
"Rothschild & Co" молиявий холдинг компания. "Rothschild & Co" Rothschild банк гуруҳининг флагмани ҳисобланади ва Rothschild гуруҳини, жумладан "N. M. Rothschild & Sons" ва "Rothschild & Cie Banque"ни назорат қилади. Компания 1838 йилда ташкил топган. Компаниянинг 2015 йилдаги айланмаси 1,4 млрд евро, соф фойдаси 160 млн евродан ошган, активлари 9,1 млрд еврода баҳоланган.

Rothschild was attracted as a consultant to develop a strategy for the privatization of Uzbekneftegaz JSC
According to the relevant privatization programs, Rothschild was attracted as a professional consultant to develop the privatization strategy of Uzbekneftegaz JSC and a trilateral agreement was signed between the State Assets Management Agency, Rothschild and Uzbekneftegaz JSC.
Under this agreement, the consultant will conduct an analysis of the oil and gas industry, including the economic, financial and tax activities of Uzbekneftegaz JSC, and based on its results will develop a privatization strategy for the company.
In 2021, by attracting Rothschild as a consultant, 57.118% state shares in the authorized capital of Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd were successfully privatized by the group of companies "Coca-Cola İçecek A.Ş." (CCI) for 252.28 million USD.
Uzbekneftegaz JSC is a joint-stock company operating in oil and gas exploration, production, transportation, storage, processing and sales. The one of largest state companies in Uzbekistan.
Rothschild & Co - a financial and holding company, which is controlled by the French and English branches of the Rothschild family. Rothschild & Co is the flagship of the Rothschild banking group, this company controls the Rothschild Group, including "N. M. Rothschild & Sons" and "Rothschild & Cie Banque". The company's turnover in 2015 exceeded 1.4 billion euros, with a net profit of more than 160 million euros.