Сурхондарё вилоятида "Роадшов" тақдимоти ўтказилди
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 8 октябрь куни Сурхондарё вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушларибўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги Roadshow (тақдимот) ўтказилди.
Термиз шаҳридаги “Ёшлар маркази” биносида бўлиб ўтган мазкур тадбирда маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари ва 250 дан ортиқ тадбиркорлар иштирок этди. Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга E-auksion электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича мастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий ҳам амалий тушунтирилди.
“Roadshow” тақдимоти доирасида тадбиркорлар оммавий савдоларга чиқарилган 96 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятлари активлари ва 5497 та ер участкалари ҳамда ижарага берилиши кўзда тутилган 249 та давлат мулклари билан танишдилар.
Бундан ташқари, аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириб олган 2 нафар фуқароларга тантанали равишда мулк ҳуқуқини тасдиқловчи давлат ордерлари топширилди ҳамда мазкур жараён тартиби бўйича тадбир қатнашчиларига тушунтиришлар берилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган Roadshow давомида Давактив агентлиги директор ўринбосари Алишер Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.

В Сурхандарьинской области состоялась презентация "Roadshow"
Агентством по управлению государственными активами 8 октября текущего года проведена очередная “Roadshow” презентация приватизируемых государственных активов в Сурхандарьикской области, в частности государственных долей в предприятияхпустующих государственных объектов и земельных участков, подлежащих для продажи.
На мероприятии, проведенной в здании "Молодёжного ценра" города Термиз, приняли участие представители местных хокимиятов, крупных предприятий области, а также более 250 предпринимателей. В свою очередь, сотрудники Агентства госактивов провели "мастер-класс" по использованию электронной торговой платформы “E-auksion” и подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на платформе, получения электронной подписи в режиме онлайн и участия на торгах.
В рамках презентации “Roadshow” предприниматели ознакомились с 96 государственными активами и 5497 земельными участками, выставленными на публичные торги, а также 249 государственными объектами, предлагаемых в аренду.
Кроме того, двум гражданам, ранее приватизировавшим принадлежащие им на праве постоянного пользования или пожизненного владения земельные участки несельскохозяйственного назначения, были вручены государственные ордеры, подтверждающие право собственности, а также даны разъяснения участникам мероприятия о порядке этого процесса.
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Алишер Миралиев и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов заданных со стороны участников и представителей СМИ.