Сирдарё вилоятида навбатдаги "Roadshow" тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушунтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 9 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Сирдарё вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги «Roadshow» тақдимоти ўтказилди.
«Roadshow» тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Зиядулла Каримов ҳамда вилоят ҳокими ўринбосари Аброр Тошматов бошчилигида бўлиб ўтди.
«Roadshow» иштирокчиларига Давактив агентлиги Сирдарё вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил дастурларига мувофиқ жами 36 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 11 та давлат активлари 2,9 млрд.сўм қийматига бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 3528 та 257,9 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 851 та 83,4 гектар ер участкалари 16,0 млрд.сўмга сотилишига эрилишилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Сирдарё вилоятидаги жами 78 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 47 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Бундан ташқари, аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириб олган фуқароларга мулк ҳуқуқини тасдиқловчи давлат ордерлари топширилди ҳамда музкур жараён тартиби бўйича тадбир қатнашчиларига тушунтиришлар берилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган «Roadshow» давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга жавоблар бериб ўтдилар.
Мазкур тадбир кейинги ўринларда Сирдарё вилоятининг барча туман ва шаҳарларида давом этади.
Шунингдек, шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Навоий, Қашқадарё, Бухоро, Хоразм, Сурхондарё ҳамда Жиззаҳ вилоятларида ўтказилди ҳамда яқин кунларда республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

Regular Roadshow was held in Sirdaryo
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on August 9 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Sirdaryo region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Sirdaryo region Ziyadulla Karimov and a Deputy of the Siradryo region Khokimiyat Abror Toshmatov.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in Sirdaryo region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 36 state assets for public auction and 11 assets were sold for 2,9 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 3 528 land plots with total area of 257,9 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 851 land plots with total area of 83,4 hectares were sold for 16,0 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 78 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 47 real estate objects, which are oferred for public auction in Sirdaryo region.
During the "Roadshow" which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Surkhandarya region and provided information on the projects being implemented.
This event will continue in all districts and cities of the Sirdaryo region.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai, Kashkadarya, Bukhara, Khorezm, Surkhandarya and Jizzakh regions and will also be held in the coming days in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.