Самарқанд вилоятида навбатдаги "Roadshow" тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 11 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Самарқанд вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 150 нафардан зиёд маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари, тадбиркорлар ва инвесторлар иштирок этди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Акром Эгамов бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Самарқанд вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил дастурларига мувофиқ жами 104 та двалат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 53 та давлат активлари 659,1 млрд.сўм қийматига бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 6 815 та 424,5 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1 597 та 203,0 гектар ер участкалари 49,1 млрд.сўмга сотилишига эрилишилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Самарқанд вилоятидаги жами 124 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 82 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Бундан ташқари, қатнашчиларга аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжаллланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тартиби бўйича тушунтиришлар берилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган “Roadshow” давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга жавоблар бериб ўтдилар.
Мазкур тадбир кейинги ўринларда Самарқанд вилоятининг барча туман ва шаҳарларида давом этади.
Шунингдек, шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Навоий, Қашқадарё, Бухоро, Хоразм, Сурхондарё ҳамда Сирдарё вилоятларида ўтказилди ҳамда яқин кунларда республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

Regular Roadshow was held in Samarkand
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on August 11 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Samarkand region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 150 representatives of local khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Samarkand region Akrom Egamov.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in Samarkand region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 104 state assets for public auction and 53 assets were sold for 659,1 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 6 815 land plots with total area of 424,5 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 1 597 land plots with total area of 203,0 hectares were sold for 49,1 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 124 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 82 real estate objects, which are oferred for public auction in Samarkand region.
During the "Roadshow" which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Samarkand region and provided information on the projects being implemented.
This event will continue in all districts and cities of the Samarkand region.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai, Kashkadarya, Bukhara, Khorezm, Surkhandarya, Jizzakh and Siradryo regions and will also be held in the coming days in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.