Аввал хабар берилганидек, Давактив агентлиги томонидан “Нефтгазмонтаж” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Mosaic Financial” (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, мазкур босқичда белгиланган муддат 2024 йил 23 сентябрга қадар 3 нафар инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси ёки устав капиталида давлат улуши бўлган компания бўлмаслиги;
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни талабларига риоя этилиши;
Консультант томонидан келиб тушган аризаларни ўрганиш натижасида, юқоридаги мезон талабларига 3 та талабгор ҳам мувофиқ деб топилиб, уларнинг барчаси хусусийлаштириш жараёнининг навбатдаги босқичига ўтказиш таклиф этилди.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичида ариза берган барча талабгорларга индивидуал равишда хабарнома юборилиб, жараён хати “Process letter” орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот берилади.
Шунингдек, Консультант томонидан талабгорларга корхонанинг асосий фаолият турини 5 йилдан кам бўлмаган муддат давомида сақлаб қолиш,  мавжуд иш ўринларини ва ишчилар сонини сақлаб қолиш (табиий сабаблар билан бўшайдиган иш ўринлари бундан мустасно) каби асосий шартлар акс эттирилган “Cавдонинг асосий шартлари бўйича Битим” (term sheet) етказилади ва уни қабул қилган талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) қабул қилинади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO2024 йил 31 октябрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали таклиф этиладиган Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш” АЖнинг тегишли ҳисоб рақамига ўтказиш талаб этилади. “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хатлар (Process Letter) орқали етказилади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги конструктив ҳамкорликни шаффоф муҳитда давом эттиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “Mosaic Financial”нинг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “Mosaic Financial” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “Mosaic Financial” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Информация о процессе приватизации государственной доли в уставном капитале ООО "Нефтгазмонтаж"
Как сообщалось ранее, Агентством госактивов был начат этап сбора заявок о заинтересованности (Express of interest) в приобретении 100% государственной доли в уставном капитале ООО "Нефтгазмонтаж" (далее – «Актив»).
Как сообщали ранее, компания “Mosaic Financial (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта.
В рамках работы по сбору заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы, в установленный на данном этапе срок до 23 сентября 2024 года в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны 3 инвесторов.
По итогам анализа поступивших заявок Консультантом, все претендента были признаны соответствующими вышеуказанным критериям, и предложено перевести их всех для участия на следующем этапе процесса приватизации.
Всем участникам, подавшим заявки Выражения заинтересованности (Expression of Interest) будут направлены индивидуальные уведомления от Консультанта, и подробная информация о следующем этапе будет предоставлена через процедурное письмо (Process letter).
После подписания Соглашений о неразглашении (NDA), участники  получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и операционную информацию об Активе, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом.
В ходе подготовки обязывающих предложений, Консультантом будет предоставлено «Соглашение об основных условиях сделки» (term sheet) предусматривающее обязательства, такие как сохранение основной деятельности предприятия на срок не менее 5 лет, сохранение имеющихся рабочих мест и численности работников, которые должны быть приняты участниками одновременно с подачей обязывающих предложений.
Обязывающие предложения () по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 18:00 (по Ташкентскому времени) 31 октября 2024 года.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, “Mosaic Financial” в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и “Mosaic Financial” оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов и “Mosaic Financial” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;