Олий Мажлис Сенати раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоевнинг хусусийлаштириш ҳақидаги фикрлари
Хусусийлаштирилиши керак бўлган 2000 та давлат мулки объекти бўйича махсус қарор қабул қилинган. Бу мутлақо бошқа шартларни яратади. Бугунги кунда биз бунинг устидан ишлашни бошладик.
Хусусийлаштириш осон деб ўйлайсизми? Хусусийлаштириш – бу жуда мураккаб жараён. Биринчидан баҳолаш. Иккинчидан, хусусийлаштириш натижасида мулк талон-тарож бўлиб кетиши мумкин эмас. Сўнг, хусусийлаштириш айнан шу корхоналарнинг қулашига олиб келмаслиги керак, шунда йирик корхоналар тўсатдан тўхтаб қолиши ва минглаб ишсизлар пайдо бўлиши, натижада эса, совет замонидаги йирик комбинатлар қайсики ушбу ижтимоий объектлар тўсатдан йўқ бўлиб кетишига йўл қўймаслигимиз керак.
Шунинг учун, ҳозирда 2 та вазифа мавжуд. Биринчидан, хусусийлаштириши қийин бўлган йирик корхоналарни модернизация қилиш. Уларнинг капитали ва акциялари, ким сотиб олади, ваучерлар ишламайди. Буни иқтисодиётда маркетизация деб номланган усулда бажариш керак, яъни уларнинг фаолияти бозор шароитларига имкон қадар яқинроқ бўлган усулда. Имтиёзли кредитлар бўлмайди, аудит ва ҳисобот тизими халқаро стандартларга яқинлашади ва шундай қилиб, улар тенг ҳуқуқли бозор ўйинчиларига айланади.
Машҳур венгриялик иқтисодчи Янош Корнаи имтиёзли кредит сиёсати атамасини яратди. Бунда давлат корхоналари кредитларни ҳеч қандай чекловларсиз олади ва охир-оқибатда бу уларни ўлдиради. Чунки, ҳеч қандай рағбат ва мотивация йўқ бўлиб, мукаммаллик йўқолади. Бу масаланинг бир томони лекин, айрим корхоналар борки, уларни маркетлаштириш шарт эмас балки, тўғридан-тўғри хусусийлаштириш мумкин ва улар хусусийлаштирилади.
Ҳозирда Cоcа-Cоlанинг табиий савдолар жараёни олиб борилмоқда. Айтганча, бозор бу савдо демакдир. Буни ҳеч қандай ажабланадиган жиҳати йўқ, майлин савдолашишсин. Бу албатта Сенат назорати остида бўлади. Биз хусусийлаштиришнинг барча жараёнларини диққат билан кузатиб борамиз. Мен май ойида бир қанча қўмиталаримиз ва Давлат активларни бошқариш агентлиги ҳамда Монополияга қарши курашиш қўмитаси билан биргаликда ўтган йил охирида Президент томонидан 2000 та корхонани (жумладан у ерда банклар ҳам бор) хусусийлаштириш бўйича белгиланган вазифаларни бажариш жараёнини кўриб чиқишни режалаштиряпман. Албатта, хусусийлаштириш жараёнлари тез амалга ошса яхши бўлар эди, лекин хусусийлаштириш тез бўлмайди. Агарда тез қилинса рисоладагидек бўлмаслиги мумкин. Бу нафақат иқтисодий балки ижтимоий муаммо ҳамдир. Бунга жиддий ёндашиш керак.

Мнение первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Содика Сафоева о процессе приватизации
Принято специальное Постановление, по которому 2000 объектов государственной собственности должны быть приватизированы. Это создаст совершенно другие условия. Сейчас мы уже начали над этим работать.
Думаете приватизировать это легко? Приватизация — это очень сложный процесс. Во-первый оценка. Во-вторых, нельзя чтобы приватизация стала разграблением имущества. Потом приватизация не должна привести к коллапсу этих самых предприятий, чтобы не получилось так что градообразующие крупные предприятия вдруг перестанут работать и появятся 1000 безработных и все социальные объекты, которые сейчас подвешены на этих крупных объектах вдруг исчезнут.
Поэтому сейчас стоит 2 задачи. Первое, модернизировать крупные градообразующие предприятия, которые трудно приватизировать. На них нет капитала, кто будет покупать их акции, ваучеры не сработают. Здесь это нужно делать таким образом, который называется маркетизация в экономике, когда их деятельность будет максимально приближена к условиям рынка. Не будет мягких кредитов. Система аудита и отчётности приблизится к международным стандартам. Таким образом они станут равными игроками рынка.
Был такой известный венгерский экономист Янош Корнаи, он создал термин мягкая кредитная политика, когда государственное предприятие без всяких ограничений получает кредиты и в конечном итоге это их убивает. Поскольку нет стимула, нет мотивации для совершенства работы. Это одна сторона вопроса. Но есть другие предприятия, которые можно и нужно не только маркетизировать, а напрямую приватизировать.
Насчёт Coca Cola, идёт естественный процесс торга. Кстати, рынок — это торг. И ничего удивительного в этом нет. Пусть поторгуются, посмотрим. Но то, что это находится под контролем Сената – это однозначно. Мы будем внимательно отслеживать все процессы приватизации. В мае я планирую вместе с нашими несколькими комитетами, Агентством по управлению госактивами, Антимонопольным комитетом рассмотреть вопрос процесса выполнения задач приватизации 2000 предприятий (в том числе и банки), которые были поставлены Президентом в конце прошлого года.
Конечно, хорошо если бы процесс приватизации прошёл быстро. Но процесс приватизации быстрым не бывает. Более того, когда это получается быстро, это получается нехорошо. Это не только экономическая но и социальная проблема и с этим шутить нельзя.