Аввал хабар берилганидек, Давактив агентлиги томонидан “Миллий банклараро процессинг маркази” АЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акциялар пакетини (кейинги ўринларда – Актив) хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Deloitte” халқаро компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича Консультант ҳамда “KPMG” халқаро компанияси мустақил баҳоловчи сифатида жалб этилган.
Мазкур босқич доирасида Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, “Deloitte” компаниясининг халқаро инвесторлар тармоғи орқали Актив тўғрисидаги инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 8 нафар маҳаллий, Европа ва Осиё қитъаси давлатларидан бўлган талабгорлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
• “Тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотлари фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисида”ги Низомга мувофиқ тўлов тизими оператори муассислари (акциядорлари)га қўйиладиган талабларга мослиги;
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси ёки устав капиталида давлат улуши бўлган компания бўлмаслиги;
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни талабларига риоя этилиши;
Консультант томонидан келиб тушган аризаларни ўрганиш натижасида юқоридаги мезон талабларига мувофиқ келадиган 6 нафар талабгор хусусийлаштириш жараёнининг навбатдаги босқичига ўтказиш таклиф этилди.
Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори билан мазкур таклиф кўриб чиқилиб, маъқулланди ва жараённинг навбатдаги босқичига рухсат берилди.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичида ариза берган барча талабгорларга индивидуал равишда хабарнома юборилади, шунингдек, аввал маълум қилинган мезон талабларига мувофиқ деб топилган 6 нафар талабгорларга эса жараён хати “Process letter” орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот берилади.
Шунингдек, Консультант томонидан талабгорларга Ўзбекистон Республикасининг “Тўловлар ва тўлов тизимлари тўғрисида”ги ҳамда “Шахсга доир маълумотлар тўғрисида”ги Қонунлар талабларига мувофиқ Активни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар акс эттирилган “савдонинг асосий шартлари бўйича Битим” (term sheet) етказилади ва уни қабул қилган талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) қабул қилинади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2024 йил 15 ноябрь соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “Deloitte”нинг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “ Deloitte” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “Deloitte” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
(iii) аниқ бир сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш;
(iv) ва/ёки исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Савдога тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни олиб бориш/тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади.

Information on the process of privatization of the state share in equity capital of JSC "National Interbank Processing Center"
As previously reported, UzSAMA has commenced collecting Expressions of interest in acquiring 100% of the state-owned shares in equity capital of the JSC "National Interbank Processing Center" (hereinafter – the Asset).
To carry out the process based on the best international practices, the Agency engaged Deloitte (hereinafter the Advisor) as the privatization advisor for the Asset, while KPMG was engaged as the independent appraiser.
At the first stage, the Advisor carried out market sounding, which included sending out investment teasers through a wide network of Deloitte. As a result, the Advisor received expression of interest from 8 local and international investors from Europe and Asia.
All applications received by the Advisor were reviewed for compliance with the following previously announced criteria:
• Compliance with the requirements imposed on the founders (shareholders) of the payment system operator, in accordance with the Regulation “On the procedure for licensing the activities of payment system operators and payment organizations.”
Based on the results of the analysis, the Advisor concluded that 6 applicants met the above criteria and proposed to consider them for participation in the next stage of the privatization process.
The analysis has been reviewed and approved by the State Commission for the Privatization of State Assets and Coordination of Privatization Processes, from which permission was received to proceed to the next stage of the privatization process.
All bidders who have submitted Expressions of Interest will be sent individual notifications by the Advisor, and the six bidders who meet the published criteria will receive individual Process letters with a similar description of the next stage of the privatization process.
Information about the next step of the process:
Upon signing the Non-Disclosure Agreements (NDA), participants will have access to a virtual data room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information about the Asset, including an analytical report prepared by the Advisor Participants will have the opportunity to carefully study this information, conduct their own due diligence of the Asset and prepare their Binding Offers (BO).
During the preparation of binding proposals, participants will also be presented with key terms and conditions for the acquisition and further operation of the Asset (Term Sheet) in accordance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Payments and Payment Systems” and “On Personal Data”, which must be accepted by participants simultaneously with the submission of binding offers.
Binding offers will be accepted by the Advisor until 23:59 (Tashkent time) on November 15, 2024.
Before the mentioned deadline, the applicants will also have to transfer, through their personal account in the electronic trading platform "E-auksion", at least 1% of the amount of the proposed binding price offer as a guarantee payment (mortgage). In this case, this guarantee payment (mortgage) is returned to the participants upon completion of the process, and the guarantee payment (mortgage) of the winner of the privatization process is transferred to the privatization fund as part of the redemption payment.
The personal account and bank account details opened on the electronic trading platform "E-auksion" will be sent to participants by the Consultant via individual Process letters.
The State Assets Agency expresses gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted applications, and also expresses confidence in further constructive cooperation with applicants who have successfully passed the “Expression of Interest” stage.
The State Assets Agency reserves the right to change the sequence of the implementation process or to refuse to implement the Asset to or negotiate with any potential buyer(s) at any time without explanation.
This announcement or any of its contents shall not be construed as a form of commitment on the part of the State Assets Management Agency, Deloitte with respect to the Asset Implementation that might be inferred by the publication of this announcement. The State Assets Management Agency and Deloitte reserve the right, in their absolute discretion, at any time and in any respect, without incurring joint or several liability:
(i) to change the deadline for submission of applications;
(ii) to follow different procedures in relation to different interested parties, and/or to negotiate with one or more potential buyers within the schedule and manner jointly agreed by the State Assets Agency and Deloitte to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;
(iii) to terminate the sale process for good cause; and/or
(iv) reserves the right to terminate all discussions and negotiations with any potential buyer(s) regarding the Transaction at any time and without giving any reason.