Иқтисодиёт секторларида хусусийлаштириш даражасини баҳолаш метадологиясини ишлаб чиқиш бўйича консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Сўнги йилларда, иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш, рақобат муҳити мавжуд бўлган соҳаларда хусусий сектор иштирокини янада кўпайтириш, шунингдек, носоҳавий, самарасиз фойдаланилаётган ва бўш турган давлат мулкини хусусийлаштириш орқали хусусий сектор улушини оширишга қаратилган тизимли ислоҳотлар олиб борилмоқда.
Юқорида қайд этилган ислоҳотларни тизимли давом эттириш мақсадида, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/буюртмачи)га иқтисодиёт соҳаларида хусусий сектор улушини ошириш, активларини хусусийлаштириш ҳолатини баҳолаш методологиясини ишлаб чиқиш юзасидан консультантларни жалб этиш вазифаси топширилган.
Шу муносабат билан, Давактив агентлиги хусусийлаштириш ва иқтисодиётда хусусий сектор иштирокини ошириш бўйича республика ва маҳаллий ҳокимият органлари, шунингдек, давлат иштирокидаги корхоналарга юклатилган вазифалар ҳолатини баҳолаш методологиясини (кейинги ўринларда –Методология) ишлаб чиқиш учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб қилиш бўйича танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлар Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 21 июнь соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишлари сўралади.
Ибрагимов Махмуд Баходирович – бўлим бош мутахассиси;
Телефон: +998-71-259-22-24;
Ушбу ҳужжатда келтирилган материаллар ва маълумотлар лойиҳанинг фақат энг муҳим томонларининг дастлабки хулосаси ва Консультантдан Методология бўйича кутилиши мумкин бўлган ишлар ҳажми тўғрисида умумий маълумот сифатида хизмат қилишига мўлжалланган.
Танлов иштирокчилари ҳеч нарсага ишониб ва боғланиб қолишлари керак эмас, танлов жараёни билан боғлиқликда буюртмачи учун дастлабки тақдимот ва таклифларни тайёрлаш мақсадида ягона чеклов бундан мустасно.
Активларни хусусийлаштириш ва иқтисодиётда хусусий сектор иштирокини оширишда республика ва маҳаллий ҳокимият органлари, шунингдек, давлат иштирокидаги корхоналар томонидан амалга оширилган ишларни баҳолаш методологиясини ишлаб чиқиш бўйича консультант жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 19 апрелдаги "Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида"ги ПҚ-162-сон қарорига асосан иқтисодиётнинг хусусий сектор ривожланган тармоқларида давлат иштирокини қисқартириш, хусусий сектор фаолияти учун қулай рақобат муҳитини яратиш бўйича вазифалар ижросини баҳолаш методологиясини тасдиқлашини таъминлаш, шунингдек келгусида хусусийлаштириш жараёнларини тезлаштириш ва у асосида 2024 йил якунидан бошлаб рейтингларни шакллантириш ва эълон қилиб бориш белгиланган.
Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талаблар:
• ушбу техник топшириқ мақсадлари ва предметига хос (ўхшаш) халқаро тажрибаларни ўрганиш;
• Ўзбекистон Республикасининг макроиқтисодий таҳлили (тармоқлар бўйича, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар динамикаси ва бошқалар);Муайян тармоқни ривожлантириш учун масъул бўлган давлат органлари рўйхатини шакллантириш;
• тармоқлар кесимида иқтисодиётда давлатнинг улушини аниқлаш;
• соҳалар кесимида рақобат даражасини таҳлил қилиш ва баҳолаш мақсадида бозорларга янги иштирокчилар кириб келиши; хусусий корхоналар улушларининг ўзгариши; рақобат соҳасидаги қонун бузилишлар бўйича шикоятлар миқдорини аниқлаш (Рақобатни ривожлантириш ва исътемолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси билан ҳамкорликда);
• алоҳида соҳаларга субсидиялар, имтиёзлар ва преференциялар тақдим этилишини ўрганиш орқали давлат аралашуви даражасини баҳолаш;
• иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш бўйича вазифаларни бажаришда эришилган ютуқларни суҳбат асосида таҳлил қилиш, шу жумладан иқтисодиётнинг хусусий секторга ўтган улушини кўриб чиқиш;
• хусусий сектор динамикасини, жумладан, хусусий инвестицияларнинг ўсишини, хусусий корхоналар сонининг кўпайишини, рақобат ва инновацияларнинг даражасини ортишини ўрганиб чиқиш;
• хусусий корхоналарнинг маҳсулдорлиги ва самарадорлигини таққослаш ва уларни давлат корхоналари билан солиштириш;
Олинган маълумотлар асосида соҳада хусусий сектор улушининг муттасил ўсишини, рақобат муҳити шаклланган соҳалардаги, шунингдек, носоҳавий, самарасиз фойдаланилаётган ва бўш турган активларни хусусийлаштириш ҳолатини баҳолаш методикасини ишлаб чиқиш, хусусан:
• Ўзбекистон Республикасида қабул қилинган хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ хусусийлаштиришнинг мақсадли кўрсаткичларини белгилаш;
• республика ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари ҳамда хўжалик жамиятлари томонидан соҳада хусусий сектор улушини муттасил ошириб бориш, рақобат муҳити шаклланган соҳалардаги, шунингдек носоҳавий, самарасиз фойдаланилаётган ва бўш турган активларни хусусийлаштириш ҳолатини баҳолашнинг мақсадли кўрсаткичлари рўйхатини шакллантириш;
• активларни хусусийлаштириш ва хусусий сектор улушини ошириш бўйича мақсадли кўрсаткичлар рўйхатига асосан рейтинглар тақдим этиш тамойили;
• активлар ва хизматлар бўйича кўрсаткичларни ҳисоблаш формуласи;
• республика ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари, хўжалик жамиятларига берилган рейтингга мувофиқ асосий стандартлаштирилган тавсия ва ташаббуслар;
• баҳолаш ва республика ва ижро этувчи ҳокимият органлари ва хўжалик жамиятларига рейтинг бериш учун бошланғич нуқтани аниқлаш;
• Қарор доирасида вазифалар юкланган давлат органлари ва давлат улуши 50 фоиздан ортиқ бўлган хўжалик жамиятлари билан Методология лойиҳасини муҳокама қилиш мақсадида семинар ташкил этиш ва ўтказиш;
• методологияни ва уни босқичма-босқич жорий этиш бўйича «йўл харитаси»ни тасдиқлашни назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини тайёрлаш;
• ижро ҳолатини ва масъул органлар рейтингини мониторингини юритиш бўйича таклифлар;
• биринчи рейтинг лойиҳасини тайёрлашда ёрдам бериш.
Қабул қилинган таклифларни саралаш жараёнлари ҳақида:
Консультантнинг (якка аризачи ёки Консорциум) таклифи ўзбек ва рус тилларида тайёрланиши ва қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши керак:
1. Жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
2. Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида (ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши лозим (40 баллгача);
3. Шу тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2019 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (25 баллгача);
4. Таклиф этилган лойиҳага жалб қилинган жамоа ҳақида маълумот, шахсларнинг исмлари ва уларнинг маълумотлари кўрсатилган ҳолда: иш тажрибаси, фаолият муддати, шунга ўхшаш лойиҳаларда умумий тажриба ва уларни амалга ошириш бўйича малакаси. Жамоа аъзоларининг ўзбек тилини билишига афзаллик берилади (25 баллгача).
Белгиланган вазифаларни бажариш учун етарли малака, шунингдек, инсон, вақт ва моддий ресурслар мавжудлиги тўғрисида ёзма ариза;

Объявление по привлечению консалтинговой компании для разработки методологии оценки уровня приватизации в секторах экономики
В последние годы проводятся системные реформы по сокращению участия государства в экономике, ведется работа по непрерывному увеличению доли частного сектора в сферах со сформированной конкурентной средой, а также увеличение доли частного сектора за счет приватизации непрофильных, неэффективно используемых и пустующих активов в своей сфере.
В целях систематического продолжения вышеуказанных реформ, перед Агентством по управлению государственными активами (далее - Агентство "Давактив"/заказчик) была поставлена задача по привлечению консультантов для увеличения доли частного сектора в отраслях экономики и разработки методологии оценки состояния приватизации активов.
В связи с чем, Агентство госактивов объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее - Консультант), для разработки методологии (далее – Методология) оценки выполнения задач по увеличению доли частного сектора в экономике и приватизации активов, возложенных на республиканские и местные органы власти, а также предприятия с государственным участием.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 21 июня 2024 года.
Просим заинтересованных консультантов направить коммерческие предложения в закодированной формепо контактному адресу, указанному ниже:
Ибрагимов Махмуд Баходирович – Главный специалист отдела;
Телефон: +998-71-259-22-24;
Этот запрос не является обязательством для предоставления коммерческого предложения, Заказчик не дает никаких обязательств принять какое-либо предложение или заключить договор в соответствии с этим запросом предложений. Соответственно, данный запрос предложений не подразумевает заключение договора в силу публикации данного запроса и/или получения заявок в связи с ним, либо путем переговоров и обсуждений с одним или несколькими участниками отбора в отношении Методологии.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для предварительного краткого изложения и наиболее важных аспектов Методологии, а также общим указанием объема работ, ожидаемого от Консультанта.
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта для разработки методологии оценки работы, проводимой республиканскими и местными органами власти, а также предприятиями с государственным участием по приватизации активов и расширению участия частного сектора в экономике
Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике» от 19 апреля 2024 года №ПП–162 поручено обеспечить утверждение методологии оценки выполнения задач по сокращению участия государства в отраслях экономики с развитым частным сектором, создания благоприятной конкурентной среды для деятельности частного сектора, а также дальнейшего ускорения процессов приватизации (далее – Методология), и на ее основе, начиная с конца 2024 года, формирование и публикацию рейтинга.
Объем оказываемых услуг Консультантов и требования к ним:
• Обзор международного опыта, соответствующего (схожего) целям и предмету настоящего ТЗ;
• Макроэкономический обзор Республики Узбекистан (в разрезе отраслей, динамика прямых иностранных инвестиций и т.д.); Определение списка государственных органов, ответственных за развитие той или иной отрасли;
• Определение доли государственного сектора в экономике, в разрезе отраслей;
• Выход на рынки новых участников с целью анализа и оценки уровня конкуренции в отрасли; изменения долей частных компаний; определение количества жалоб на нарушения законодательства в сфере конкуренции (совместно с Комитетом по развитию конкуренции и защите прав потребителей);
• Оценка уровня государственного вмешательства путем предоставления субсидий, льгот и преференций для отрасли;
• Анализ на основе проведения интервью о прогрессе выполнения задач по сокращению участия государства в экономике, включая обзор доли экономики, перешедшей в частные руки;
• Обзор динамики развития частного сектора, включая рост частных инвестиций, увеличение числа частных предприятий, повышение уровня конкуренции и инноваций;
• Обзор сравнения производительности и эффективности частных предприятий и сравнение их с государственными предприятиями;
На основе полученной информации разработать методологию оценки непрерывного увеличения доли частного сектора, приватизации активов в сферах со сформированной конкурентной средой, а также непрофильных, неэффективно используемых и пустующих активов в своей сфере, включая:
• Определение целевых индикаторов приватизации согласно принятым Программам приватизации Республики Узбекистан;
• Формирование перечня целевых индикаторов для оценки непрерывного увеличения доли частного сектора, приватизации активов в сферах со сформированной конкурентной средой, а также непрофильных, неэффективно используемых и пустующих активов в своей сфере республиканскими и местными органами исполнительной власти, хозяйственными обществами;
• Принцип присвоения рейтингов согласно перечню целевых показателей приватизации активов и увеличения доли частного сектора;
• Формула расчета показателей по активам и услугам;
• Ключевые стандартизированные рекомендации и инициативы согласно присвоенного рейтинга республиканских и местных органов исполнительной власти, хозяйственных обществ;
• Определение стартовой точки для проведения оценки и присвоения рейтинга органам исполнительной власти, хозяйственным обществам;
• Организация и проведение семинара с целью обсуждения проекта Методологии с государственными органами и хозяйственными обществами с долей государства более 50%, на которые возложены задачи в рамках Постановления;
• Подготовка проекта ведомственного нормативно-правового документа, предусматривающего утверждение методологии и дорожной карты по ее поэтапному внедрению;
• Предложение по ведению мониторинга исполнения и опубликованию рейтинга ответственных органов;
• Содействие в подготовке проекта первого рейтинга.
О процессах отбора поступивших предложений
Предложение Консультанта (индивидуального заявителя или Консорциума) должно быть подготовлено на узбекском и русском языках, содержать информацию о следующем:
1. Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий. Мнение по продолжительности работ в случае, если Заказчик будет оперативно реагировать на рекомендации и предложения Консультанта (до 10 баллов);
2. фиксированное вознаграждение - в виде единой цифры (включая НДС, накладные и прочие расходы) и вместе с этим свободное от субъективных предположений самого консультанта (до 40 баллов)
В случае представления предложения по цене в диапазоне, то для оценки предложения принимается его верхняя граница. Возможные дополнительные операционные расходы (по командировке, переводу и т.п.) и налог (НДС) должны быть включены в фиксированную часть стоимости;
3. Информация об опыте Консультанта по аналогичным работам, включая информацию о мандатах Консультанта в регионе СНГ и в период с 1 января 2019 года по настоящее время (до 25 баллов);
4. Сведения о команде, которая привлекается к предложенной работе, с указанием имен отдельных лиц и информация об их: опыт работы, стаж работы, общий и конкретный опыт по аналогичным работам. Владение членами команды узбекским языком приветствуется (до 25 баллов);
Письменное заявление о наличии достаточной компетенции, а также человеческих, временных, материальных ресурсов для выполнения поставленных задач;