"Катта тўртлик" (Big 4) халқаро консалтинг компаниялари томонидан Давактив агентлигида малака ошириш дастурлари ўтказилмоқда
Жорий йилнинг 7 декабрь куни Давактив агентлиги ҳамда "Deloitte" халқаро консалтинг компанияси томонидан Агентлик ходимлари учун "Deloitte" компаниясининг консалтинг бўйича директори Рустам Мухаметшин иштирокида "Корпоратив бошқарув" ва "Комплаенс" мавзуларида семинар ташкил этилди.
Мазкур семинар "Катта тўртлик" (Big 4) туркумига кирувчи халқаро аудит ва консалтинг компаниялари томонидан Давактив агентлиги ходимларини малакасини ошириш дастурлари доирасида ташкил этилган. Бундан аввал шу каби семинарлар "KPMG" халқаро консалтинг компанияси томонидан ҳам ўтказилган эди.
Маълумот учун: Deloitte – аудит, солиқ ва консалтинг хизматларини кўрсатувчи халқаро компаниялар тармоғи ҳисобланади.
Тадбир давомида Агентлик фаолияти мисолида самарали корпоратив бошқарувни шакллантиришнинг амалий масалаларига, шунингдек, комплаенс функциясини амалга оширишнинг илғор тажрибаларига эътибор қаратилди.
Хорижий компаниялар тажрибасидан келиб чиқиб, Директорлар кенгаши, қўмиталар ва бошқарув органларининг ўзаро ҳамкорлиги тамойиллари ва тартиблари, шунингдек, корпоратив бошқарув етуклик даражасини оширишнинг амалий зарурати ўрганилди.
Семинарда Ўзбекистон компаниялари томонидан комплаенс функциясини амалга ошириш устида иш олиб борилаётгани инобатга олиниб, мазкур масала бўйича халқаро тажриба алмашиш мақсадида Агентлик ходимлари билан интерактив мулоқот ўтказилди.
Иштирокчилар Ўзбекистонда корпоратив бошқарув ва қонун ҳужжатларига риоя этиш соҳасида қонунчилик ва меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш бўйича келгусида олиб борилаётган ишлар учун семинарнинг самарадорлигини таъкидладилар.

Международные консалтинговые компании из «Большой четверки» (Big 4) проводят программы повышения квалификации в Агентстве госактивов
7 декабря текущего года Агентством по управлению государственными активами (далее Агентство) совместно с Международной консалтинговой компанией «Deloitte» для сотрудников Агентства был организован семинар на тему: «Корпоративное управление» и «Compliance» с участием директора по консалтингу «Deloitte» Рустама Мухаметшина.
Данный семинар был организован в рамках программ повышения квалификации сотрудников Агентства госактивов, которые проводятся со стороны международных аудиторских и консалтинговых компаний из «Большой четверки» (Big 4). Ранее аналогичные семинары проводились международной консалтинговой компанией «KPMG».
Справочно: «Deloitte» - это международная сеть компаний, предоставляющих аудиторские, налоговые и консультационные услуги.
В ходе мероприятия было уделено внимание практическим вопросам построения эффективного корпоративного управления, а также передовой практике внедрения функции комплаенс на примере деятельности Агентства.
На опыте зарубежных компаний были изучены принципы и порядок взаимодействия Совета директоров, комитетов и менеджмента, а также практическая необходимость повышения уровня зрелости корпоративного управления.
Учитывая, что в компаниях Узбекистана ведется работа по внедрению функции комплаенс, на семинаре был проведён интерактивный диалог с сотрудниками Агентства для обмена международным опытом по данному вопросу.
Участники отметили эффективность проведенного семинара для дальнейшей работы по совершенствованию законодательных и нормативных правовых актов в сфере корпоративного управления и комплаенс в Узбекистане.