"Катта тўртлик" (Big 4) халқаро консалтинг компаниялари томонидан Давактив агентлигида малака ошириш дастурлари ўтказилмоқда
Жорий йилнинг 7 декабрь куни Давактив агентлиги ҳамда "Deloitte" халқаро консалтинг компанияси томонидан Агентлик ходимлари учун "Deloitte" компаниясининг консалтинг бўйича директори Рустам Мухаметшин иштирокида "Корпоратив бошқарув" ва "Комплаенс" мавзуларида семинар ташкил этилди.
Мазкур семинар "Катта тўртлик" (Big 4) туркумига кирувчи халқаро аудит ва консалтинг компаниялари томонидан Давактив агентлиги ходимларини малакасини ошириш дастурлари доирасида ташкил этилган. Бундан аввал шу каби семинарлар "KPMG" халқаро консалтинг компанияси томонидан ҳам ўтказилган эди.
Маълумот учун: Deloitte – аудит, солиқ ва консалтинг хизматларини кўрсатувчи халқаро компаниялар тармоғи ҳисобланади.
Тадбир давомида Агентлик фаолияти мисолида самарали корпоратив бошқарувни шакллантиришнинг амалий масалаларига, шунингдек, комплаенс функциясини амалга оширишнинг илғор тажрибаларига эътибор қаратилди.
Хорижий компаниялар тажрибасидан келиб чиқиб, Директорлар кенгаши, қўмиталар ва бошқарув органларининг ўзаро ҳамкорлиги тамойиллари ва тартиблари, шунингдек, корпоратив бошқарув етуклик даражасини оширишнинг амалий зарурати ўрганилди.
Семинарда Ўзбекистон компаниялари томонидан комплаенс функциясини амалга ошириш устида иш олиб борилаётгани инобатга олиниб, мазкур масала бўйича халқаро тажриба алмашиш мақсадида Агентлик ходимлари билан интерактив мулоқот ўтказилди.
Иштирокчилар Ўзбекистонда корпоратив бошқарув ва қонун ҳужжатларига риоя этиш соҳасида қонунчилик ва меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш бўйича келгусида олиб борилаётган ишлар учун семинарнинг самарадорлигини таъкидладилар.

International consulting companies from the Big 4 hold professional development programs at the State Asset Management Agency
On December 7 of this year the State Assets Management Agency (hereinafter referred to as the Agency) jointly with the international consulting company "Deloitte" organized a seminar on "Corporate Governance" and "Compliance" for the Agency's employees with the participation of Rustam Mukhametshin, Director for consulting of Deloitte.
This seminar was organized within the framework of professional development programs for employees of the State Assets Management Agency, which are conducted by international audit and consulting companies from the "Big 4". Earlier similar seminars were held by the international consulting company "KPMG".
For reference: Deloitte is an international network of companies providing audit, tax and consulting services.
The event focused on practical issues of building an effective corporate governance function and best practices of implementing the compliance function on the example of the Agency.
Based on the experience of foreign companies the principles and order of interaction between the Board of Directors, committees and management as well as the practical necessity of increasing the maturity level of corporate governance were studied.
Taking into account that in the companies of Uzbekistan the work on introduction of compliance function is in progress, the seminar included the interactive dialogue with the employees of the Agency for the exchange of international experience on this issue.
Participants noted the effectiveness of the seminar for further work on improvement of legislative and normative legal acts in the sphere of corporate governance and compliance in Uzbekistan.