Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан 2020 йил 16 декабрдаги “Coca-cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ (кейинги ўринларда – Компания) устав капиталидаги давлат улушини сотиш тўғрисидаги Эълонга мувофиқ, сотиш жараёнининг учинчи босқичи якунланди.
Жорий йилнинг 12 апрелидан 24 майгача бўлган муддатда:
талабгорларга Компанияга ташриф буюриш, жойига чиққан ҳолда ўрганишлар ўтказиш, Компания раҳбариятига қўшимча саволлар бериш ва улар билан суҳбат ўтказиш имконияти берилди;
талабгорлардан (ва уларнинг ваколатли маслаҳатчиларидан) келиб тушган тушган саволларга жавоблар берилиб, менежмент тақдимоти сессиялари ва онлайн мулоқотлар ўтказилди;
талабгорларга давлат улушини олди-сотди шартномаси лойиҳаси тақдим этилди.
Бугунги кунда, талабгорлардан Компанияни сотиб олиш бўйича қатъий нарх таклифлари ва олди-сотди шартномаси лойиҳасига қўшимча таклиф ҳамда изоҳлари олинди.
Мазкур таклифлар “Rothschild & Cie” инвестиция банки ва “Dentons” юридик фирмаси билан биргаликда ўрганиб чиқилиб, Давлат тендер комиссияси томонидан сотиш жараённинг якуний босқичини ташкил этиш бўйича қарор қабул қилинди.
Мазкур босқичда давлат улушини сотиш нархини аниқлаштириш ва олди-сотди шартларини яхшилаш мақсадида талабгорлар билан қўшимча музокаралар ўтказилади. Натижаси бўйича савдо ғолиби Компаниянинг иккинчи мулкдори билан келишилган ҳолда Давлат тендер комиссиясининг қарорига мувофиқ эълон қилинади.

Информация о процессе продажи государственной доли в уставном капитале ООО «Coca-cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd»
В соответствии с Объявлением Агентства по управлению государственными активами о начале процесса продажи государственной доли в уставном капитале ООО «Coca-cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd» (далее – Компания), опубликованным 16 декабря 2020 года, завершился третий этап процесса продажи.
В период с 12 апреля по 24 мая текущего года:
претендентам предоставлена возможность посетить Компанию, провести изучение с выездом на место, задать дополнительные вопросы и провести беседу с менеджментом Компании;
представлены ответы на поступившие вопросы от претендентов (и их уполномоченных консультантов), проведены сессии менеджмент-презентаций и онлайн-диалогов;
претендентам представлен проект договора купли-продажи государственной доли.
На сегодняшний день, от претендентов получены обязывающие ценовые предложения и дополнительные предложения и комментарии к проекту договора купли-продажи.
Данные предложения были рассмотрены совместно с инвестиционным банком «Rothschild & Cie» и юридической фирмой Dentons, и Государственной тендерной комиссией принято решение по заключительному этапу процесса продажи.
На данном этапе будут проведены дополнительные переговоры с претендентами для уточнения цены и улучшения условий продажи государственной доли. Победитель торгов будет объявлен в соответствии с решением Государственной тендерной комиссии по согласованию со вторым участником Компании.