Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарори ижроси доирасида хусусийлаштирилиши белгиланган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичида талабгорлардан “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали электрон кўринишда таклифлар қабул қилинган.
Шунга кўра, жорий йилнинг 8 июнь куни соат 16:00да Давактив агентлигида кўриб чиқиш учун етарли таклиф шаклланган давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичидаги талабгорларнинг электрон кўринишдаги таклифлари очилади.
Ушбу жараёнга Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссияси (кейинчалик – Хусусийлаштириш Давлат комиссияси) аъзолари, талабгорлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари таклиф этилади, шунингдек шахсан қатнаша олмайдиган талабгорлар учун видеоконференц алоқа воситаси орқали иштирок этиш имконияти яратилади.
Давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичида таклиф юборган ҳар бир талабгорга Ишчи орган томонидан индивидуал хабар йўлланган.
Ишчи орган ўз ҳисоботини тайёрлаб, Хусусийлаштириш Давлат комиссиясига кўриб чиқиш учун тақдим этади ва биринчи босқич якунлари бўйича маълумотлар Давактив агентлиги томонидан белгиланган тартибда эълон қилинади.
Ўз навбатида, савдоларнинг биринчи босқичида ягона талабгор томонидан таклиф юборилганлиги ҳамда таклиф келиб тушмаганлиги сабабли савдоси ўтказилмаган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиалларининг мулкий мажмуалари “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали 15 кун муддатга такрорий савдоларга чиқарилади.

На первом этапе торгов по долям государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексах филиалов зерновых предприятий, приватизируемых в рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-168 от 18 марта 2022 года, через электронную торговую платформу “E-auksion” принимались электронные предложения от претендентов.
Согласно с этим, 8 июня текущего года в 16:00 в Агентстве госактивов будут вскрыты электронные предложения претендентов первого этапа торгов по государственным активам, по которым сформировано достаточное количество предложений для рассмотрения.
К данному процессу приглашаются члены Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации (далее - Государственная комиссия по приватизации), претенденты и представители СМИ, а также для заявителей, которые не смогут участвовать в процессах лично, создается возможность участия посредством видеоконференцсвязи.
Рабочий орган направил индивидуальное уведомление каждому претенденту, подавшему предложение на первом этапе процесса торгов по государственным активам.
Рабочий орган подготовит свой отчет и представит его на рассмотрение в Государственную комиссию по приватизации, а информация об итогах первого этапа опубликуется Агентством госактивов в установленном порядке.
В свою очередь, прием предложений через электронную торговую платформу «E-auksion» по государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий, по которым на первом этапе торгов поступили предложения единственным заявителем и вовсе не поступали, продлевается сроком на 15 дней.
долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставляемых на повторные публичные торги