YouTube орқали кўриш учун ҳавола
Менинг фикримча, янги Қонун жуда кенг қамровли, ҳатто баъзи жиҳатлари бўйича жуда ҳам батафсил ишлаб чиқилган.
Ўйлайманки, бу сотувчи ва харидор учун зарур ҳуқуқий аниқликни таъминлайди. Ўйлайманки, янги Қонун муносабати билан маҳаллий ва хорижий инвесторлар хусусийлаштириш жараёнларида тобора кўпроқ иштирок этади.
Янги Қонуннинг шахсан мен учун алоҳида аҳамиятга эга бўлган айрим жиҳатларига тўхталиб ўтмоқчиман:
1. Шаффофлик:
Янги Қонун хусусийлаштириш жараёнларининг барча жиҳатлари ва босқичларининг кенг шаффофлигини талаб қилади. Бу коррупциянинг олдини олади ва инвесторлар ишончини мустаҳкамлайди.
2. Жараёнларни ягона давлат органида марказлаштириш:
Қонун билан хусусийлаштириш жараёнлари аниқ белгиланган ҳуқуқ ва мажбуриятларга эга бўлган ягона давлат органида марказлаштириш кўзда тутилган. Бу хусусийлаштиришни юқори даражада ошкоралик билан амалга ошириш имконини беради.
3. Республика мулкини ва муниципал мулкни хусусийлаштиришни номарказлаштириш.
4. Ташқи экспертлар томонидан қийматни баҳоланиши:
Қонунда хусусийлаштириш жараёнларини амалга ошириш ва хусусийлаштириладиган давлат мулкини баҳолаш учун масъулиятни ажратиш назарда тутилган.
5. Хусусийлаштириш усуллари:
Қонун билан хусусийлаштирилаётган давлат активларининг тури ва ҳолатига қараб қўлланилиши мумкин бўлган бир қанча хусусийлаштириш усуллари назарда тутилган. Бу эса муваффақиятга эришиш имкониятини оширади.
6. Харидорга қўйиладиган талаблар:
Қонуннинг 6-бобида белгиланган харидорларга қўйиладиган талаблар барқарор хусусийлаштиришга замин яратади.
7. Шартнома қоидалари.
8. Мажбуриятларни бажармаслик ёки ўз вақтида бажармаслик:
Менимча, бу тартиб ўта муҳим ҳисобланиб, аввалги позицияларни ўзгаришини англатади ва консультациялар давомида биз томонимиздан бир неча бор таъкидланган. Янги тартиб харидор шартнома шартларини бажармаган тақдирда музокаралар жараёнини бошлашга қаратилган.
Ўз навбатида, янги Қонунни ҳаётга татбиқ этишда ва келгуси хусусийлаштириш жараёнларида муваффақиятлар тилайман.

Взгляд зарубежных экспертов: новый Закон «О приватизации государственного имущества»
Меня зовут Маттиас Нейм, я директор консалтинговой фирмы Indecon Consulting, расположенной в Берлине, Германия.
О законе:
Я считаю, что новый Закон разработан весьма обширным, возможно даже слишком подробным в некоторых аспектах.
Я думаю, что он обеспечивает необходимую правовую определенность как для продавца, так и для покупателя. Я думаю, что благодаря новому Закону как отечественные, так и иностранные инвесторы будут все активнее участвовать в процессах приватизации.
Сейчас я хотел бы остановиться на некоторых аспектах Закона, которые имеют для меня особое значение:
1. Прозрачность:
Новый Закон требует широкой прозрачности всех аспектов и этапов процесса приватизации. Это позволит предотвратить коррупцию и укрепить доверие инвесторов.
2. Централизация процессов в одном государственном органе:
Закон предусматривает централизацию процессов приватизации в едином государственном органе с четко определенными правами и обязанностями. Это позволяет проводить приватизацию с высокой степенью прозрачности.
3. Децентрализация приватизации республиканского и муниципального имущества.
4. Оценка стоимости внешними экспертами:
Закон предусматривает разделение ответственности за осуществление процессов приватизации и оценки приватизируемого государственного имущества.
5. Методы приватизации:
Закон предусматривает несколько методов приватизации, которые могут применяться в зависимости от типа и состояния приватизируемых государственных активов. Это повышает шансы на успех.
6. Требования к покупателю:
Требования к покупателю, изложенные в главе 6 Закона, являются важной предпосылкой для устойчивой приватизации.
7. Положения договора.
8. Неисполнение или несвоевременное исполнение обязательств:
На мой взгляд, это положение представляет собой важный отход от предыдущих позиций и неоднократно подчеркивалось нами в ходе консультаций. Новое регулирование делает акцент на инициировании процедуры переговоров в случае невыполнения покупателем условий договора.