“Фарғонаазот” АЖнинг устав капиталидаги акция пакетларини хусусийлаштириш жараёнларига Халқаро Консультантларни жалб қилиш тўғрисида маълумот
Давлат активларини бошқариш агентлиги “Фарғонаазот” АЖ устав капиталидаги 99,02 фоиз улушни хусусийлаштириш жараёнларига халқаро нуфузга эга консультант ва аудиторлик компанияларини танлов асосида жалб қилганлигини маълум қилади.
Хусусан, “Фарғонаазот” АЖ устав капиталидаги 99,02 фоиз улушни хусусийлаштириш учун Халқаро молия корпорацияси билан биргаликда таклифлар ишлаб чиқилиб, мутасадди вазирлик ва идоралар томонидан тасдиқланган “Йўл харитаси” ҳамда Давлат тендер комиссиясининг тегишли қарорига мувофиқ, “катта тўртлик”ка кирувчи халқаро компаниялар орасидан энг мақбули жумладан, нарх (тижорат) таклифи, мазкур сохадаги тажрибаси, малака ва салоҳияти, шунингдек савдоларни ташкил этиш ёндашувлари бўйича тақдим этган қуйидаги компаниялар танлаб олинди:
Хусусийлаштириш жараёнларини амалга ошириш ва комплекс таҳлил ўтказиш учун етакчи консультант этиб - “Deloitte” халқаро консальтинг компанияси;
Улушни баҳолаш ишлари учун - “KPMG” халқаро баҳоловчи компанияси.
Шу билан бирга, Давлат активларини бошқариш агентлигининг Стратегик консультанти сифатида Халқаро молия корпорациясини давлат активини сотиш жараёнлари доирасидаги музокараларда маслаҳат бериш учун жалб этиш юзасидан тегишли ишлар олиб борилмоқда.
Ўз навбатида, халқаро консультантларнинг тавсияларидан келиб чиқиб, ушбу давлат улуши бўйича манфаатдор ва салоҳиятли инвесторларнинг савдоларда иштирок этиши учун қўйиладиган талаблар ва бошқа савдо шартлари бўйича батафсил маълумотлар қўшимча равишда эълон қилинади.

Информация о привлечении международных консультантов к процессу приватизации пакета акций в уставном капитале АО «Ферганаазот»
Агентство по управлению государственными активами объявляет о привлечении международных консультантов и аудиторских компаний для приватизации 99,02% пакета акций в уставном капитале АО «Ферганаазот».
Согласно разработанной совместно с Международной финансовой корпорацией дорожной карте и согласованной с причастными министерствами и ведомствами, а также решения Государственной тендерной комиссии касательно привлечения консультантов для приватизации 99,02% пакета акций в уставном капитале АО «Ферганаазот», среди компаний «большой четверки», с учетом коммерческих предложений, опыта, квалификации и компетенций в этой сфере, в том числе подходов к организации продаж предприятий:
международная консалтинговая компания «Deloitte» была отобрана в качестве ведущего Консультанта по проведению процесса правитизации и комплексного анализа актива;
международная оценочная компания «KPMG» была отобрана в качестве оценочной организации.
Также, ведутся переговоры с Международной финансовой корпорацией по её привлечению в роли стратегического консультанта Агентства по управлению государственными активами по сопровождению процесса продажи пакета акций в АО «Ферганаазот».
В свою очередь, исходя из рекомендаций международных консультантов будет предоставлена дополнительная подробная информация о требованиях и других условиях для потенциальных инвесторов, заинтересованных для участия в торгах.