“Фарғонаазот” АЖнинг устав капиталидаги акция пакетларини хусусийлаштириш жараёнларига Халқаро Консультантларни жалб қилиш тўғрисида маълумот
Давлат активларини бошқариш агентлиги “Фарғонаазот” АЖ устав капиталидаги 99,02 фоиз улушни хусусийлаштириш жараёнларига халқаро нуфузга эга консультант ва аудиторлик компанияларини танлов асосида жалб қилганлигини маълум қилади.
Хусусан, “Фарғонаазот” АЖ устав капиталидаги 99,02 фоиз улушни хусусийлаштириш учун Халқаро молия корпорацияси билан биргаликда таклифлар ишлаб чиқилиб, мутасадди вазирлик ва идоралар томонидан тасдиқланган “Йўл харитаси” ҳамда Давлат тендер комиссиясининг тегишли қарорига мувофиқ, “катта тўртлик”ка кирувчи халқаро компаниялар орасидан энг мақбули жумладан, нарх (тижорат) таклифи, мазкур сохадаги тажрибаси, малака ва салоҳияти, шунингдек савдоларни ташкил этиш ёндашувлари бўйича тақдим этган қуйидаги компаниялар танлаб олинди:
Хусусийлаштириш жараёнларини амалга ошириш ва комплекс таҳлил ўтказиш учун етакчи консультант этиб - “Deloitte” халқаро консальтинг компанияси;
Улушни баҳолаш ишлари учун - “KPMG” халқаро баҳоловчи компанияси.
Шу билан бирга, Давлат активларини бошқариш агентлигининг Стратегик консультанти сифатида Халқаро молия корпорациясини давлат активини сотиш жараёнлари доирасидаги музокараларда маслаҳат бериш учун жалб этиш юзасидан тегишли ишлар олиб борилмоқда.
Ўз навбатида, халқаро консультантларнинг тавсияларидан келиб чиқиб, ушбу давлат улуши бўйича манфаатдор ва салоҳиятли инвесторларнинг савдоларда иштирок этиши учун қўйиладиган талаблар ва бошқа савдо шартлари бўйича батафсил маълумотлар қўшимча равишда эълон қилинади.

Information on hiring international consultants for the privatization process of the shares in JSC “Ferganaazot”
The State Assets Management Agency announces that international consultants and auditor companies have been hired for the privatization process of 99.02% shares of the authorized capital of JSC “Ferganaazot”.
According to the road map developed with the recommendation of International Finance Corporation and approved by relevant ministries and agencies involved,  as well as in line with the relevant decision of the State Tender Commission about hiring international companies among "big four" the following companies have been selected:
as the leading consultant for conducting privatization process and a comprehensive analysis of the share - "Deloitte" international consulting company;
as an appraisal company - "KPMG" valuation and consulting company.
The selection process involved the companies` commercial proposals, relevant experience, qualifications and competencies in the field, including approaches to the organization of sale process.
Also, negotiations are underway with the International Finance Corporation as a strategic advisor to the State Assets Management Agency to support the sale process of shares in JSC “Ferganaazot”.
Additional information on the requirements and other conditions of participation for interested and potential investors in the sales will be announced further upon recommendation of international consultants.