“Дори-Дармон” АЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёни тўғрисида ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 5 январь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “Дори Дармон" АЖ (кейинги ўринларда - "Компания" ёки "Актив") устав капиталидаги 51 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – "Битим") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи якунланди.
“Portfolio Investments" МЧЖ компанияси (кейинги ўринларда – "Маслаҳатчи") мазкур битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича етакчи маслаҳатчиси сифатида жалб этилган.
“Дори Дармон" АЖ компаниясининг хусусийлаштириш жараёнлари доирасида Маслаҳатчи томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан 500 дан ортиқ салоҳиятли инвесторларга инвестиция тизерлари юборилди. Натижада, 2023 йил 5 мартга қадар 7 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of Interest) тўғрисидаги аризалар келиб тушди.
Давактив агентлиги ҳамда хусусийлаштириш бўйича Маслаҳатчи томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланади:
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги.
Маслаҳатчи томонидан келиб тушган аризалар юқоридаги мезон талаблари асосида чуқур ўрганиш натижасида 6 нафар талабгорлар кейинги босқичга ўтказилди.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан мувафаққиятли ўтган талабгорлар хусусийлаштириш жараёнларининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда Маслаҳатчи томонидан уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, ушбу талабгорлар билан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаш таклиф этилади, сўнгра уларга маслаҳатчи томонидан тайёрланган Активни сотиб олиш нархи бўйича индикатив мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тайёрлаш учун зарур бўлган ахборотни ўз ичига олган дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandum) билан танишиш имкониятини берадиган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилади. Ушбу маълумотлар тўплами Активнинг хўжалик фаолиятини тавсифловчи ахборотларни ўз ичига олади.
Шунингдек, Маслаҳатчи томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) жорий йил 5 май куни соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади.
Давактив агентлиги ва "Portfolio Investments" МЧЖ компанияси хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффаққиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги конструктив ҳамкорликни шаффоф муҳитда давом эттиради.

Information about the privatization process of the state share in "Dori Darmon" JSC
According to the announcement published by the State Asset Management Agency on January 5, 2023, the Express of Interest stage of the purchase of 51% state share (the "Deal") in the authorized capital of "Dori Darmon" JSC (the "Company" or the "Asset") has been completed.
Portfolio Investments LLC ("the Consultant") was attracted as the lead privatization consultant of the State Assets Management Agency for this Deal.
In the framework of the Company's privatization processes, the Consultant carried out complex marketing activities, including the distribution of investment teasers to more than 500 potential investors. As a result, by March 5, 2023, the Consultant received Express of Interest applications from 7 international and local investors.
• the applicant (or, in the case of a consortium, any member of the consortium) or any of its affiliated persons should not be included in the public sanctions lists of the European Union and the USA, as well as any of the major international development banks (the World Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the Asian Development Bank).
As a result of in-depth analysis of the proposals received by the Consultant according to the above criteria, 6 applicants have been admitted to the next stage.
Accordingly, those applicants who have successfully passed the Express of Interest stage will be invited to participate in the next accepting Non-Binding Offers (NBO) stage of the privatization process and the Consultant will send them a Process Letter for this stage.
In order to confirm their future participation in the privatization process, these applicants are invited to sign a Non-Disclosure Agreement (NDA), then they will be given an access to the Virtual Data Room (VDR), which will allow them to familiarize with the Information Memorandum prepared by the Consultant, which will contain the information necessary to prepare their indicative non-binding offers for purchasing the Asset. The information memorandum will include a description of business activities of the Company.
Non-Binding Offers (NBO) for the purchase of the Assets will be accepted by the Consultant until 18:00 (Tashkent time) May 5, 2023.
The State Assets Management Agency together with Portfolio Investments LLC would like to thank all participants, who have shown interest in the privatization process and submitted proposals, as well as to express confidence in further constructive cooperation with applicants, who have successfully passed the Express of Interest stage for the purchase of the Asset.