2020 йил 16 декабрда Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан берилган “Coca-cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ (кейинги ўринларда - Компания) устав капиталидаги давлат улушини сотиш жараёни бошланиши тўғрисидаги Эълонга мувофиқ, сотиш жараёнининг биринчи босқичи якунланди.
Унга кўра, давлат улушини сотиб олиш учун қизиқиш билдирган талабгорлардан таклифлар 2021 йил 15 январга қадар қабул қилинди.
Давлат улушини сотиб олиш бўйича Агентликка ва Молиявий маслаҳатчига Осиё, Европа, Америка ва Африка қитъалари мамлакатларидан бир қанча талабгорларнинг таклифлари келиб тушди.
Талабгорлардан келиб тушган барча таклифлар Ўзбекистон Республикасининг “Масъулияти чекланган ва қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги Қонунининг 20-моддасини инобатга олган ҳолда ҳамда Компания устави ва унинг фаолиятини тартибга солувчи ички ҳужжатлар талабларига мувофиқ, Компаниянинг иккинчи мулкдори билан келишилган ҳолда кўриб чиқилди ҳамда сотиш учун белгиланган мезонларга мос келган деб эътироф этилган талабгорлар аниқланди ҳамда кейинги босқичга ўтказилди.
Ушбу талабгорлар билан музокаралар жараёни давлат улушини сотиш бўйича жалб этилган халқаро маслаҳатчилар – “Rothschild & Cie” инвестиция банки (молиявий маслаҳатчи, Франция) ва “Dentons” юридик фирмаси (юридик маслаҳатчи, Буюк Британия) иштирокида давом эттирилади.
Мазкур босқичда талабгорлар билан Ошкор этмаслик тўғрисидаги тегишли битимлар имзоланади. Компания тўғрисидаги қўшимча маълумотлар, жумладан Ахборот меморандуми, Компаниянинг молиявий ҳисоботлари, бизнес-режаси, юридик, молиявий ва солиқ жиҳатдан ўрганиш ҳисоботлари уларга тақдим этилади.

Информация о процессе продажи государственной доли в уставном капитале ООО «Coca-cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd»
В соответствии с Объявлением Агентства по управлению государственными активами о начале процесса продажи государственной доли в уставном капитале ООО «Coca-cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd» (далее – Компания), опубликованным 16 декабря 2020 года, первый этап процесса продажи завершился.
Предложения от претендентов, заинтересованных в приобретении государственной доли, были приняты до 15 января 2021 года.
В Агентство и Финансовому консультанту поступили предложения по приобретению государственной доли от ряда претендентов из стран континентов Азии, Европы, Америки, и Африки.
Учитывая статью 20 Закона Республики Узбекистан «Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью», также в соответствии с уставом и внутренних документов, регулирующих деятельность Компании, все поступившие заявки от претендентов были рассмотрены по согласованию со вторым собственником Компании, и определены претенденты, признанные соответствующими установленным для продажи критериям, и допущены к следующему этапу.
Процесс переговоров с этими претендентами будет продолжен с участием международных консультантов, привлеченных для продажи государственной доли – в лице инвестиционного банка «Rothschild & Cie» (финансовый консультант, Франция) и юридической фирмы «Dentons» (юридический консультант, Великобритания).
На данном этапе будут подписаны соответствующие Соглашения о неразглашении с претендентами. Им будут предоставлена дополнительная информация о Компании, включая Информационный меморандум, финансовая отчетность, бизнес-план, отчеты по итогам изучения юридических, финансовых и налоговых аспектов деятельности Компании.