"ANGREN PIPE PLANT" МЧЖни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, "ANGREN PIPE PLANT" МЧЖ устав капиталидаги 100,0% давлат улуши (кейинги ўринларда - Актив)ни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 6 сентябрь куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик-консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Вохиджон Тожиев, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Йирик давлат активларини трансфармация қилиш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғи ўринбосари;
эл.почта: tender@davaktiv.uz;
тел.: + 998-71-259-20-91.
Буюртмачи сотиш жараёни бўйича, шу жумладан, уларнинг тавсиялари асосида қарор қабул қилиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
"ANGREN PIPE PLANT" МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарорига мувофиқ, "ANGREN PIPE PLANT" МЧЖ устав капиталидаги 100% давлат улушини хусусийлаштириш (кейинги ўринларда - Битим) белгиланган.
Сотиш жараёнлари мис қувурлар ишлаб чиқариш ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб ҳамда Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида, энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Қонун ҳужжатлари ҳамда Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари (МҲХС)га асосан тайёрланган молиявий ҳисоботга мувофиқ, Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш доирасида хусусийлаштириш бўйича консультантдан талаб қилинадиган Иш ҳажми ушбу Сўровноманинг иловасида кўрсатиб ўтилган.
"ANGREN PIPE PLANT" МЧЖ – Ўзбекистонда турли диаметрли мис қувурлар ишлаб чиқарувчи корхона бўлиб, лойиҳа қуввати йилига 8000 тоннани ташкил этади. Aсосий хом ашё Марказий Осиё минтақасидаги энг йирик тоғ-кон ва қайта ишлаш корхоналаридан бири бўлган “Олмалиқ КМК” AЖ томонидан асосий металл таркиби 99,99% (ГОСТ 546) бўлган катодли мис етказиб берилади.
Компаниянинг Марказий офиси Тошкент вилояти, Aнгрен шаҳар, Оҳангарон кўчасида жойлашган. Корхона 2013-йилдан тижорат фаолиятини бошлаган.
Мис қувурлари саноати соҳасида тегишли билим ва тажрибага эга бўлган маслаҳатчига устунлик берилади.
Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида (шунингдек, ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши лозим;
Хусусийлаштириш бўйича консультантдан кутилаётган ишлар ҳажми:
I. Мис қувурлар ишлаб чиқариш бозорини таҳлил қилиш:
хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг муваффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган хатарларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
тадбиркорлик фаолияти натижаси бўйича асосланган ҳуқуқий манбаларини ва мулкдан фойдаланиш билан боғлиқ бошқа хўжалик фаолиятлари бўйича асосларни аниқлаш ва хулоса бериш;
шунингдек, мол-мулкни кўпайтириш, битимлар асосида қўлга киритиш, мерос қилиб қолдириш, Актив фойдасига ёки учинчи шахс мулкига эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтириш муддати, учинчи шахслар фойдасига Активнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар бўйича белгиланган чекловлар;
меҳнат ва антимонополия қонунларига, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низомларга риоя қилиш ҳолати.
(1) Aгар ариза консорциум томонидан тақдим этилган тақдирда, консорциум бўйича келишувни тақдим этиш, шунингдек, мувофиқлаштирувчи асосий маслаҳатчини (одатда консорциум раҳбари деб аталади) кўрсатиш лозим. Ушбу ҳолатда, хизматларнинг умумий қиймати кўрсатилиши керак.
(2) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “б” ва “в” бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, “г” бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization of "ANGREN PIPE PLANT" LLC
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter - the "State Assets Agency"/"Seller"), in accordance with the relevant privatization programs, announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter - the "Consultant") for the privatization of "ANGREN PIPE PLANT" LLC  to privatize 100.0% of state shares in the authorized capital of LLC (hereinafter - the "Asset").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below, no later than September 6, 2022 at 18:00 (Tashkent time).
Vohidjon Tojiyev, deputy head of the department of transformation and privatisation of large state assets of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
el.pochta: tender@davaktiv.uz;
tel.: + 998-71-259-20-91.
Request for Proposals for services of the consultant on privatization "ANGREN PIPE PLANT" LLC
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from March 18, 2022 №PD-168 provides for the privatization of "ANGREN PIPE PLANT" LLC  by selling 100.0% of state shares in the authorized capital of LLC  (hereinafter - the "Asset").
The sale process should be organized according to the best world practice, taking into account the industry and individual specifics of the oil and gas market and the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan. For the decision of the Seller, an independent valuation of the Asset in accordance with national legislation, on the basis of financial statements prepared in accordance with International Financial Reporting Standards (IFRS) is carried out.
The required scope of work of the Privatization Consultant to support the Transaction is described in the attachment to this Request.
"ANGREN PIPE PLANT" LLC is an enterprise producing copper pipes of various diameters in Uzbekistan. The design capacity of the enterprise is 8000 tons per year. The main raw material - copper cathode with main metal content of 99.99% (GOST 546), is supplied by JSC "Almalyk MMC", one of the largest mining and processing enterprises in the Central Asian region.
The central office of the enterprise is located in Tashkent region, in the city of Angren, Akhangaranskaya street. The commercial launch of "ANGREN PIPE PLANT" LLC took place in 2013.
Preference shall be given to a consultant with relevant knowledge and experience in the field of copper pipe production.
The proposal of the consultant (individual applicant or consortium) must be prepared in Russian/English or Uzbek and must contain information on the following:
e) A written statement of sufficient competence as well as human, time, material resources to perform the tasks assigned;
I. Analysis of the oil and gas market:
analysis of the copper pipe production market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan;
Analysis of the experience of privatization of the industry enterprises in other;
(including neighboring) countries, the main reasons for the failure of privatization of this type of asset, the factors that ensure the success of privatization;