Акциядорлик жамиятларида трансформация ва хусусийлаштириш жараёнларини самарали ташкил этишга қаратилган махсус бошқарув тизими жорий этилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 8 апрелдаги “Тадбиркорлик муҳитини яхшилаш ва хусусий секторни ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсиш учун шарт-шароитлар яратиш борасидаги навбатдаги ислоҳотлар тўғрисида”ги ПФ-101 сон Фармонига мувофиқ акциядорлик жамиятларида трансформация ва хусусийлаштириш жараёнларини самарали ташкил этишга қаратилган махсус бошқарув тизими жорий этилади, бунда:
Жамият кузатув кенгашининг Стратегия ва инвестициялар қўмитаси раиси унинг мустақил аъзолари орасидан тайинланади ва мазкур қўмитага корхонанинг трансформация ва хусусийлаштириш жараёнларини доимий бошқариш вазифалари юклатилади;
Жамият ижро органи раҳбарининг трансформация масалалари бўйича биринчи ўринбосари лавозими жорий этилади ва унга бўйсунадиган лойиҳа офиси ташкил этилади;
Жамият ижро органи раҳбарининг трансформация масалалари бўйича биринчи ўринбосарига ижро органининг барча раҳбар ўринбосарлари ва таркибий бўлинмалар трансформацияга тегишли масалалар бўйича ҳисобдор бўлади;
Жамият ижро органи раҳбарининг трансформация масалалари бўйича биринчи ўринбосари ва лойиҳа офисининг харажатлар сметаси кузатув кенгаши томонидан алоҳида тасдиқланади;

В акционерных обществах будет внедрена специальная система управления, направленная на эффективную организацию процессов трансформации и приватизации
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 8 апреля текущего года № ПФ-101 «Об очередных реформах по созданию условий для устойчивого экономического роста путем улучшения предпринимательской среды и развития частного сектора», будет внедрена специальная система управления, направленная на эффективную организацию процессов трансформации и приватизации в акционерных обществах. При этом:
Председатель Комитета стратегии и инвестиций Наблюдательного совета общества назначается из числа его независимых членов и на данный комитет возлагаются задачи постоянного управления процессами трансформации и приватизации предприятия;
Вводится должность первого заместителя руководителя исполнительного органа общества по вопросам трансформации и создается подотчетный ему проектный офис;
Все заместители руководителя и структурные подразделения исполнительного органа общества подотчетны первому заместителю руководителя исполнительного органа по вопросам трансформации;
Смета расходов первого заместителя руководителя исполнительного органа по вопросам трансформации и проектного офиса общества утверждается Наблюдательным советом отдельно;
Наблюдательный совет устанавливает отдельное вознаграждение руководителю исполнительного органа за своевременное и качественное осуществление процессов приватизации, включая публичное размещение акций (IPO) (за исключением стимулирования, предусмотренного пунктом 16 настоящего Указа), или меры ответственности за их неосуществление.