Акциядорлик жамиятларида трансформация ва хусусийлаштириш жараёнларини самарали ташкил этишга қаратилган махсус бошқарув тизими жорий этилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 8 апрелдаги “Тадбиркорлик муҳитини яхшилаш ва хусусий секторни ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсиш учун шарт-шароитлар яратиш борасидаги навбатдаги ислоҳотлар тўғрисида”ги ПФ-101 сон Фармонига мувофиқ акциядорлик жамиятларида трансформация ва хусусийлаштириш жараёнларини самарали ташкил этишга қаратилган махсус бошқарув тизими жорий этилади, бунда:
Жамият кузатув кенгашининг Стратегия ва инвестициялар қўмитаси раиси унинг мустақил аъзолари орасидан тайинланади ва мазкур қўмитага корхонанинг трансформация ва хусусийлаштириш жараёнларини доимий бошқариш вазифалари юклатилади;
Жамият ижро органи раҳбарининг трансформация масалалари бўйича биринчи ўринбосари лавозими жорий этилади ва унга бўйсунадиган лойиҳа офиси ташкил этилади;
Жамият ижро органи раҳбарининг трансформация масалалари бўйича биринчи ўринбосарига ижро органининг барча раҳбар ўринбосарлари ва таркибий бўлинмалар трансформацияга тегишли масалалар бўйича ҳисобдор бўлади;
Жамият ижро органи раҳбарининг трансформация масалалари бўйича биринчи ўринбосари ва лойиҳа офисининг харажатлар сметаси кузатув кенгаши томонидан алоҳида тасдиқланади;

A special management system will be introduced in joint-stock companies to effectively organize the processes of transformation and privatization
In accordance with the Presidential Decree PD-101 dated April 8 of 2022 “On the further reforms to create conditions for sustainable economic growth by improving the business environment and development of the private sector”, a special management system aimed at effective organization of transformation and privatization processes in joint-stock companies will be introduced. Therefore:
The Chairman of the Strategy and Investment Committee of the Supervisory Board of the company shall be appointed from among its independent members and this committee shall be entrusted with the tasks of continuous management of the processes of transformation and privatization of the company;
The position of the First deputy head of the Executive Body of the company on the issues of transformation shall be introduced and a project office accountable to him shall be created;
All deputy heads and structural subdivisions of the Executive Body of the company are accountable to the First deputy head of the Executive Body on issues of transformation;
The cost estimates of the First Deputy Head of the Executive Body on Transformation Issues and the project office of the company shall be approved by the Supervisory Board separately;
The Supervisory Board shall set separate remuneration for the Head of the Executive Body for timely and quality implementation of privatization processes, including public share offering (IPO) (except for the incentives provided for by paragraph 16 of this Decree), or liability measures for failure to implement them.