Давлат активларини сотиб олган инвесторларга қўшимча қулайликлар яратилди!
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 8 апрелдаги “Тадбиркорлик муҳитини яхшилаш ва хусусий секторни ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсиш учун шарт-шароитлар яратиш борасидаги навбатдаги ислоҳотлар тўғрисида”ги ПФ-101 сон Фармонига мувофиқ хусусийлаштириш жараёнларини жадаллаштириш, инвестициявий муҳит жозибадорлигини ошириш ҳамда давлат активларини сотиб олган инвесторларга қуйидаги қўшимча қулайликлар яратиш мақсадида:
қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини мулк ҳуқуқи асосида аукцион орқали сотишда давлат активларини сотишда қўлланиладиган уч йилгача бўлиб-бўлиб тўлаш тартиби татбиқ этилади;
бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилган давлат активлари ва қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари бўйича камида 35 фоиз миқдоридаги дастлабки тўловни бир йўла амалга оширган харидорларга мазкур давлат активлари ва ер участкаларини кредит таъминоти сифатида гаровга қўйиш ҳуқуқи берилади.

Additional benefits were created for investors who acquired state assets!
In accordance with the Presidential Decree PD-101 dated April 8 of 2022 “On the further reforms to create conditions for sustainable economic growth by improving the business environment and development of the private sector”, in order to accelerate the privatization processes, improve the attractiveness of the investment climate and the following additional benefits for investors who acquired state assets will be created:
Extension of the procedure of payment in installments of up to three years, applied in the sale of state assets, also to the process of sale of non-agricultural land plots on the basis of the right of ownership through the auction;
Provide buyers of state assets and non-agricultural land plots sold with the condition of payment in installments, who have made a single down payment of at least 35 percent, the right to pledge these state assets and land plots as credit security.