Давлат активларини сотиб олган инвесторларга қўшимча қулайликлар яратилди!
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 8 апрелдаги “Тадбиркорлик муҳитини яхшилаш ва хусусий секторни ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсиш учун шарт-шароитлар яратиш борасидаги навбатдаги ислоҳотлар тўғрисида”ги ПФ-101 сон Фармонига мувофиқ хусусийлаштириш жараёнларини жадаллаштириш, инвестициявий муҳит жозибадорлигини ошириш ҳамда давлат активларини сотиб олган инвесторларга қуйидаги қўшимча қулайликлар яратиш мақсадида:
қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини мулк ҳуқуқи асосида аукцион орқали сотишда давлат активларини сотишда қўлланиладиган уч йилгача бўлиб-бўлиб тўлаш тартиби татбиқ этилади;
бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилган давлат активлари ва қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари бўйича камида 35 фоиз миқдоридаги дастлабки тўловни бир йўла амалга оширган харидорларга мазкур давлат активлари ва ер участкаларини кредит таъминоти сифатида гаровга қўйиш ҳуқуқи берилади.

Созданы дополнительные удобства для инвесторов приобретших государственные активы!
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 8 апреля текущего года № ПФ-101 «Об очередных реформах по созданию условий для устойчивого экономического роста путем улучшения предпринимательской среды и развития частного сектора», в целях ускорения процессов приватизации, повышения привлекательности инвестиционного климата и будут созданы следующие дополнительные удобства для инвесторов, приобретших государственные активы:
распространения порядка оплаты в рассрочку до трех лет, применяемый при реализации государственных активов, также на процесс реализации земельных участков несельскохозяйственного назначения на основе права собственности через аукцион;
предоставления покупателям государственных активов и земельных участков несельскохозяйственного назначения, реализованных с условием оплаты в рассрочку, единовременно осуществившим первоначальный платеж в размере не менее 35 процентов, право передачи в залог данных государственных активов и земельных участков в качестве кредитного обеспечения.