Avval xabar berilganidek, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “YOʻLREFTRANS” AJ (keyingi oʻrinlarda – “Emitent”) ustav kapitalidagi 51,0 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – “Aksiya paketi”) xususiylashtirish belgilangan.
Dastlabki savdo jarayonlari Winvestment Consult konsalting kompaniyasi maslahatchiligida olib borilgan boʻlib, savdo jarayonlarida ishtirok etgan talabgorlarning takliflari konsultant tomonidan Aksiya paketining narx kutilmasidan past boʻlganligi uchun, savdo mexanizmini oʻzgartirish toʻgʻrisida tegishli qaror qabul qilingan.
Shunga koʻra, xususiylashtirish jarayonlari “Toshkent” Respublika fond birjasining MQQMP Nego savdo platformasi (keyingi oʻrinlarda – “Savdo platformasi”)da sotuvchining investitsiya vositachisi orqali amalga oshiriladi.
• “YOʻLREFTRANS” AJ – yuklarni tashish boʻyicha mahalliy va xalqaro shaharlararo logistika xizmati, izotermik vagonlarni ijaraga berish ishlarini tashkil qiluvchi kompaniya hisoblanadi.
• Korxonaning yuridik manzili – Sirdaryo viloyati, Sirdaryo tumani, Guliston koʻchasi, 351-uy.
• Savdoga chiqarilayotgan aksiyalarning emitent ustav fondidagi foizi – 51,0 foiz;
• Savdoga chiqarilayotgan aksiyalarining umumiy soni – 11 162 528 dona (oddiy) aksiya;
• Bir dona aksiyaning nominal qiymati – 1 000 (bir ming) soʻm;
• Bir dona aksiyaning savdoga qoʻyishdagi boshlangʻich narxi – 8 880,34 (sakkiz ming sakkiz yuz sakson) soʻm 34 tiyin;
• Aktivning boshlangʻich narxi – 99 126 992 000,0 (toʻqson toʻqqiz milliard, bir yuz yigirma olti million, toʻqqiz yuz toʻqson ikki ming) soʻm;
• Emitentning ustav fondi miqdori - 21 887 309 000,0 (yigirma bir milliard, sakkiz yuz sakson yetti million uch yuz toʻqqiz ming) soʻm;
• Savdo tashkilotchisi – “Toshkent RFB” AJ;
Emitent haqidagi barcha maʼlumotlar, jumladan moliyaviy-iqtisodiy koʻrsatkichlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar bilan emitentning rasmiy veb sahifasi www.yolreftrans.uz hamda korporativ axborot yagona portali www.openinfo.uz sahifasi orqali tanishish mumkin.
Savdolar “Toshkent” RFBning maxsus platformasi, SPPZ NEGO- maydonchasida 17.06.2024 yildan boshlanadi. (Toshkent RFB savdolaridagi havola).
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasiga (+99894-353-05-23) murojaat qilishingiz mumkin.

Процессы приватизации 51,0 процента государственной доли в уставном капитале АО «YO'LREFTRANS» будет продолжено в Республиканской фондовой бирже «Ташкент»
Как сообщалось ранее, согласно соответствующей программе приватизации, предусмотрена приватизация 51 процента государственной доли (далее – «Пакет акций») в уставном капитале АО «YO'LREFTRANS» (далее – «Эмитент»).
Первоначально процессы продаж проводилось при консультации консалтинговой компании Winvestment Consult, и поскольку предложения претендентов, участвовавших в процессах продаж, оказались ниже ценовых ожиданий консультанта по пакету акций, было принято соответствующее решение об изменении механизма продаж.
• АО "YO'LREFTRANS" – компания, организующая локальные и международные междугородние логистические услуги по перевозке грузов, аренде изотермических вагонов.
• Юридический адрес предприятия – Сырдарьинская область, Сырдарьинский район, улица Гулистан, 351.
• Доля акций, предлагаемых к продаже в уставном фонде эмитента – 51,0 процент;
• Общее количество акций на продажу – 11 162 528 штук обыкновенных акций;
• Номинальная стоимость одной акции – 1 000 (одна тысяча) сум;
• Начальная цена одной акции на торгах – 8 880,34 (восемь тысяч восемьсот восемьдесят) сум 34 тийин;
• Первоначальная стоимость актива – 99 126 992 000,0 (девяносто девять миллиардов сто двадцать шесть миллионов девятьсот девяносто две тысячи) сум;
• Размер уставного фонда эмитента – 21 887 309 000,0 (двадцать один миллиард восемьсот восемьдесят семь миллионов триста девять тысяч) сум;
Официальный сайт эмитента, на котором размещена вся информация об эмитенте, включая информацию о финансово-экономических показателях www.yolreftrans.uz и Единый портал корпоративной информации www.openinfo.uz.
Процесс транзакции:
Торги начнутся 17.06.2024 на специальной платформе РФБ «Ташкент», площадке СППЗ NEGO. (Ссылка для участия на торгах на РФБ Ташкент).
Биржевая сделка будет осуществлена с заявителем с самой высокой ставкой, в соответствии с правилами биржи.
Для дополнительной информации можете обращаться в Териториальное управление Агентства по управлению государственным активами по Сырдарьинской области (+99894-353-05-23).