Xorazm viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagiIqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, 1001 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari va 1046 ta koʻchmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga chiqarilishi, shuningdek, 40 ta yirik korxona va banklardagi davlat ulushi barcha fuqarolar va investorlarga qatnashish imkoniyati taqdim etish maqsadida “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida “Xalq IPO”si orqali taklif etilishi belgilangan.
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 28-iyul kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Xorazm viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 200 nafardan ziyod mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari, tadbirkor va investorlar ishtirok etdi.
“Roadshow” taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Shuxrat Raximov hamda viloyat hokimi birinchi o'rinbosari Murodjon Achilov  boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil davomida xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 83 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 36 ta davlat aktivlari 36,9 mlrd. soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 4933 ta 303,1 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 998 ta 30,5 gektar yer uchastkalari 17,5 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Xorazm viloyatidagi jami 80 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 51 ta koʻchmas mulk obyektlari yaqindan tanishtirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan “Roadshow” davomida Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari tadbir qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berib oʻtdilar.
Mazkur tadbir keyingi oʻrinlarda Xorazm viloyatining barcha tuman va shaharlarida davom etadi.
Shuningdek, shu kabi tadbirlar bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo hamda Buxoro viloyatlarida oʻtkazildi hamda yaqin kunlarda respublikamizning qolgan barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

Regular Roadshow was held in Khorezm region
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on July 28 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Khorezm region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Khorezm region Shukhrat Rakhimov and a Deputy of the Khorezm region Khokimiyat Murodjon Achilov.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in Khorezm region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 83 state assets for public auction and 36 assets were sold for 36,9 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 4933 land plots with total area of 303,1 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 998 land plots with total area of 30,5 hectares were sold for 17,5 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 80 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 51 real estate objects, which are oferred for public auction in Khorezm region.
During the "Roadshow" which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Khorezm region and provided information on the projects being implemented.
This event will continue in all districts and cities of the Khorezm region.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai, Kashkadarya and Bukhara regions and will also be held in the coming days in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.