“UZSUNGWOO” MCHJ — avtomobil sanoati uchun metall qismlar ishlab chiqaruvchi yetakchi korxonalardan biri bo‘lib, 2011-yilda “O‘zavtosanoat” AJ va Janubiy Koreyaning Sungwoo Hitech Co Ltd. hamda I-Zone Co Ltd. kompaniyalari bilan hamkorlikda tashkil etilgan. Jamiyat shtamplash va payvandlash texnologiyalari asosida ishlab chiqarilgan ehtiyot qismlarni “O‘zAvtoMotors” AJ avtomobillari uchun yetkazib beradi. Ishlab chiqarish maydoni 60 500 kv.m bo‘lib, 1000 dan ortiq xodim ishlaydi, yillik quvvati esa 120 ming to‘plamni tashkil etadi. 2022-yilda zavodda Markaziy Osiyo va MDH mintaqasida yagona bo‘lgan issiq shtamplash texnologiyasi joriy etildi. Bugungi kunda kompaniya Chevrolet Cobalt, Gentra, Tracker va Onix modellari uchun ehtiyot qismlar yetkazib beradi hamda xalqaro IATF 16949 sifat standartlariga muvofiq ishlab chiqarish jarayonlarini yo‘lga qo‘ygan.
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini xohishlariga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab 2025-yil 25-aprel soat 23:59ga (Toshkent vaqti bilan) qadar munir.yakubov@piamg.uz elektron pochta manziliga yuborishlari lozim.
• Talat Samandarov, Davaktiv agentligi Boshqarma boshligʻi: tender@davaktiv.uz, tel. +998(71)259-20-67.

The open sales process of state share in the authorized capital of "Uzsungwoo" LLC has started
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA) announces the start of the open sales process of 50% state share in the authorized capital of "Uzsungwoo" LLC (hereinafter - the Asset/Enterprise).
"UZSUNGWOO" LLC is one of the leading manufacturers of metal parts for the automotive industry, established in 2011 in collaboration with JSC "Uzavtosanoat" and the South Korean companies Sungwoo Hitech Co Ltd. and I-Zone Co Ltd. The company supplies spare parts made on the basis of stamping and welding technologies for UzAutoMotors JSC vehicles.The production area is 60,500 square metres, with more than 1,000 employees and an annual capacity of 120,000 sets. In 2022, the plant introduced a hot stamping technology unique for Central Asia and the CIS region. Today, the company supplies spare parts for Chevrolet Cobalt, Gentra, Tracker and Onix models and has established production processes in accordance with international quality standards IATF 16949.
1. Maintaining the core operations of the Enterprise for a period of at least 10 years. Strict compliance with technical support license agreements with a supplier approved by General Motors (USA) - the product licensee, as well as with the requirements and related restrictions set forth in the General Alliance agreement for the use of technological equipment related to General Motors technologies;
The Expression of Interest can be prepared in Uzbek, Russian or English languages until 23:59 (Tashkent time) on April 25, 2025 and sent to the e-mail address munir.yakubov@piamg.uz