O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik va konsullik vakolatxonalari rahbarlari bilan Davaktiv agentligida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 16 dekabr kuni Davaktiv agentligida O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik va konsullik vakolatxonalari rahbarlari hamda Agentlik vakillari ishtirokida ikki va ko‘p tomonlama hamkorlik aloqalarini tizimli yo‘lga qo‘yish yuzasidan kengaytirilgan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mazkur uchrashuvda 50 nafardan ortiq diplomatik vakolatxona rahbarlari ishtirok etdi.
Tadbir boshida Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov so‘zga chiqib, mamlakatimizda xususiylashtirish va korporativ boshqaruv sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, jumladan, bugungi kunda xususiylashtirish jarayonlari oldingi davrga nisbatan sezilarli ochiq va shaffof tizimga aylantirilganligini, mazkur jarayonlarga xalqaro professional konsalting kompaniyalari jalb qilinayotganligini taʼkidlab o‘tdi. Shu bilan birga, A.Ortikov tomonidan mamlakatimizdagi xususiylashtirish jarayonlarining tashqi targ‘ibot masalalarida kamchiliklar mavjudligi taʼkidlandi.
Shuningdek, Davaktiv agentligi direktori o‘rinbosari Bekzod Usmonov tomonidan so‘ngi yillarda xususiylashtirish, davlat aktivlarini transformatsiya qilish hamda davlat korxonalariga zamonaviy korporativ boshqaruv tizimini joriy etish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar va erishilgan natijalar, shuningdek kelgusidagi istiqbolli rejalar to‘g‘risida taqdimot o‘tkazildi. Taqdimot davomida, aktivlarni xususiylashtirishga tayyorlash jarayonlari “Katta to‘rtlik” turkumiga kiruvchi xalqaro konsalting kompaniyalari tomonidan xalqaro tan olingan ilg‘or  xususiylashtirish mexanizmi orqali amalga oshirilayotganligi, hamda yer uchastkalarini ajratish bo‘yicha barcha uchun teng, shaffof va bozor tamoyillariga asoslangan tartib joriy etilayotganligi aytib o‘tildi.
Shu bilan birga, Davaktiv agentligi qoshidagi “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish markazi” DUK direktori Sohibjon Murodov tomonidan uchrashuv qatnashchilariga “E-auksion” elektron savdo platformasidan foydalanish bo‘yicha “master-klass” o‘tkazilib, chet el fuqarolari uchun savdo platformasida shaxsiy kabinet ochishonlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy, ham amaliy tushuntirildi.
O‘z navbatida, uchrashuv davomida mamlakatimizda olib borilayotgan xususiylashtirish jarayonlarida xorijiy investorlarning va ishbilarmon doira vakillarining faol ishtirokini taʼminlash, ularning ishtirokida ommaviy “Roadshow” taqdimotlari, ishchi yig‘ilishlar hamda treninglar kabi targ‘ibot dasturlarini tashkil qilish, ushbu orqali xalqaro jamoatchilikni xabardor qilish yuzasidan mamlakatimizning xorijdagi diplomatik va konsullik vakolatxonalari bilan hamkorlik va hamjihatlikda faoliyat olib borishga kelishildi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar xususiylashtirish, korporativ boshqaruv sohasidagi islohotlar hamda “E-auksion” elektron-onlayn savdolari bilan bog‘liq o‘zlarining qiziqtirgan barcha savollariga javob oldilar.

The State Assets Management Agency held a meeting with the heads of diplomatic and consular missions of the Republic of Uzbekistan abroad
On December 16 this year, the State Assets Management Agency hosted an extended meeting with the heads of diplomatic and consular missions of the Republic of Uzbekistan abroad to discuss the issues of systematic establishment of bilateral and multilateral cooperation. More than 50 heads of diplomatic missions took part in this meeting.
At the beginning of the event Director of the State Assets Management Agency Akmalkhon Ortikov briefed participants on privatization and corporate governance reforms carried out in our country and noted that today the privatization processes have become considerably open and transparent in comparison with the past period.
Deputy Director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov made a presentation on the progress and results achieved over the past years in the field of privatization, transformation of state assets and introduction of modern corporate governance system in state enterprises, as well as prospective plans for the future. During the presentation it was noted that the processes of preparing assets for privatization are implemented with the attraction of international consulting companies from the "Big 4" through internationally recognized advanced privatization mechanisms, it was also introduced an equal, transparent and market-based procedure for allocation of land plots.
Also, Director of the SUE "Center on organization of electronic auctions" Sohibjon Murodov conducted a "master class" on the use of the electronic trading platform "E-auksion" and explained in detail, both theoretically and practically, the procedure for opening a personal account on this platform, obtaining an electronic signature online and the opportunities for participation in the auction for foreign citizens.
In turn, during the meeting it was agreed to cooperate with diplomatic and consular missions of our country abroad to facilitate the active participation of foreign investors and representatives of the business community in the privatization process in our country, as well as to organize communication programs, including public "Roadshow" presentations, working meetings and trainings in order to inform the international community.
At the end of the meeting, the participants received answers to all their questions related to privatization, corporate governance reform and electronic online trading "E-auksion".