Qoraqalpogʻiston Respublikasining 2 ta tumanida tadbirkorlar va ishbilarmonlar ishtirokida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yilning 16 avgust kuni soat 10:00 da Qoraqalpogʻiston Respublikasining Qoʻngʻirot tumanida va soat 16:00 da Beruniy tumanida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirlarda 350 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasidagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davaktiv agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Nodir Xusanov, Davaktiv agentligining Qoraqalpogʻiston Respublikasi hududiy boshqarmasi boshligʻi Mahsud Radjabov, hamda tegishli tumanlar hokimlarining birinchi oʻrinbosarlari boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirlarda N.Xusanov soʻzga chiqib, soʻngi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun bir qator yangilik va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Qoraqalpogʻiston Respublikasida hududiy boshqarmasi tomonidan 2023-yil davomida jami 68 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 48 ta davlat aktivlari 14,1 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 7 282 ta 436,0 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 2 785 ta 199,1 gektar yer uchastkalari 40,8 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2024-yilning oʻtgan davrida jami 73 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, 77 ta davlat aktivlari 45,1 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan. Hozirgi kunda umumiy qiymati 77,2 mlrd.soʻm boʻlgan 132 ta davlat aktivlarining savdosi davom etmoqda.
Oʻz oʻrnida, yangi 2024-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Qoraqalpogʻiston Respublikasida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 7 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 70 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Shuningdek, tadbirlar davomida qatnashchilarga “E-auksion” elektron savdo platformasidan foydalanish, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy, ham amaliy tushuntirildi.
Shu bilan birga, tadbirlardan soʻng OAV vakillari uchun Press-tur ham tashkil etilib, davlat aktivlarini sotib olgan tadbirkorlar tomonidan ushbu obyektlar negizida bajarilgan ishlar hamda sotuvga chiqarilgan davlat aktivlari joyiga chiqqan holda oʻrganildi.
Mazkur tadbir bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Samarqand, Qashqadaryo, Navoiy, Buxoro, Sirdaryo, Jizzax viloyatlarida oʻtkazildi va keyingi oʻrinlarda respublikaning barcha qolgan viloyatlarida oʻtkaziladi.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in 2 districts of the Republic of Karakalpakstan
In order to accelerate the work on explaining and promoting the essence and meaning of this decree in the regions, on August 16 of this year at 10:00 in Kungrad and at 16:00 in Beruniy districts of the Republic of Karakalpakstan, the State Assets Management Agency (UzSAMA) held a regular “Roadshow” presentation of state assets to be privatized in the Republic of Karakalpakstan, in particular, state shares in enterprises, vacant state facilities and land plots.
The events was attended by more than 350 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
These events was led by the First Deputy Director of the UzSAMA Nodir Xusanov, the Head of the territorial department of the UzSAMA in Republic of Karakalpakstan Makhsud Radjapov, as well as the first deputy khokims of the respective districts.
At the same time, the Roadshow participants were informed about the work done in Syrdarya region during 2023, in particular, 68 state assets were put up for auction by the territorial department of the UzSAMA, of which 48 assets were sold for 14,1 billion.UZS. In addition, 7 282 land plots with the area of 436,0 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 2 785 land plots with the area of 199,1 hectares were sold for 40,8 billion UZS.
In the past period of 2024, the regional department put up a total of 73 state assets for public sales and sold 77 state assets worth 45,1 billion.UZS. Currently, 132 state assets worth 77,2 billion.UZS are still continuing to be offered for sale.
In turn, in accordance with the 2024 privatization program, 7 assets of the state and enterprises with state participation, as well as 70 real estate objects put up for public sales in Republic of Karakalpakstan were presented to entrepreneurs and participants of the event.
At the same time, after the Roadshow, a Press Tour to the state assets was organized for the mass media representatives on state assets subject to privatisation, as well as information on the implemented projects by entrepreneurs was provided.
To date, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Samarkand, Kashkadarya, Navai, Bukhara, Syrdarya, Jizzakh regions, and will be held in the coming days in all other regions of the republic.