Latviya Respublikasining Oʻzbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Reinis Troksha bilan uchrashuv oʻtkazildi
Joriy yilning 23-yanvar kuni Davaktiv agentligida Latviya Respublikasining Oʻzbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Reynis Troksha hamda Latviyaning “BAO” AJ kompaniyasi kuzatuv kengashi raisi Janis Vilgerts bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Uchrashuv boshida, Davaktiv agentligi direktori A. Ortikov tomonidan Agentlikning asosiy faoliyat yoʻnalishlari va vazifalari, mazkur yoʻnalishni isloh etish boʻyicha qabul qilingan Qonunlar va tegishli normativ huquqiy hujjatlar, jumladan, Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi va “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonunlari toʻgʻrisida batafsil maʼlumot berib oʻtdi.
Shuningdek, A. Ortikov ishlab chiqilgan fundamental hujjatlarning qabul qilinishi bilan Oʻzbekistonda xususiylashtirish jarayonlarining samaradorligi sezilarli darajada oshganligi, oʻz oʻrnida, hozirda yangi xususiylashtirish dasturi ishlab chiqilayotganligiga toʻxtalib oʻtdi.
Shundan soʻng, Davaktiv agentligi direktori soʻzining davomida “E-auksion” elektron savdo platformasi faoliyati va uning qulayliklari toʻgʻrisida mehmonlarga maʼlumot berdi.
Latviya Respublikasining elchisi Reynis Troksha yuqorida berib oʻtilgan maʼlumotlar uchun tashakkur bildirib, xususiylashtirish sohasi bu har bir davlat iqtisodiyotining muhim qismi ekanligini va xususiy sektorning rivojida katta oʻrin tutishini, Oʻzbekistonda mazkur sohaga katta eʼtibor qaratilib, ijobiy natijalardan Yevropa davlatlari ham xabar topayotganini taʼkidladi.
Oʻz navbatida, “BAO” kompaniyasi kuzatuv kengashi raisi Janis Vilgerts oʻz soʻzida “E-auksion” elektron savdo platformasining faoliyatini yuqori eʼtirof etib, ushbu platforma chindan shaffof va texnologik jihatdan yuqori darajada raqamlashtirilganligini taʼkidlab oʻtdi. Shu oʻrinda, mazkur elektron platforma orqali Navoiy viloyatida joylashgan foydali qazilmalarni amalga oshirish uchastkasi “BAO” kompaniyasi tomonidan yutib olinganligini maʼlum qildi.

Состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Латвийской Республики в Республике Узбекистан Рейнисом Трокшой
23 января текущего года в Агентстве госактивов состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Латвийской Республики в Республике Узбекистан Рейнисом Трокшой и Председателем Наблюдательного совета латвийской компании АО «BAO» Жанисом Вилгертсом.
В начале встречи директор Агентства госактивов А. Ортиков подробно рассказал о главных направлениях деятельности и задачах Агентства, а также о Законах и соответствующих нормативно-правовых актах, принятых для реформирования данной сферы, включая Законы Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом» и «О приватизации государственного имущества».
Кроме того, А. Ортиков отметил, что с принятием разработанных фундаментальных документов эффективность процессов приватизации в Узбекистане значительно возросла, и в настоящее время разрабатывается новая программа приватизации.
После этого, в продолжение своей речи, директор Агентства госактивов рассказал гостям о деятельности электронной торговой платформы «E-auksion» и ее преимуществах.
Посол Латвийской Республики Реинис Трокша поблагодарил за представленную информацию и отметил, что приватизация является важной частью экономики каждого государства, и что она играет большую роль в развитии частного сектора. Он также подчеркнул, что в Узбекистане этому направлению уделяется большое внимание, и положительные результаты привлекают внимание европейских государств.
В свою очередь, председатель наблюдательного совета компании АО «BAO» Жанис Вилгертс в своей речи высоко оценил деятельность электронной торговой платформы «E-auksion», отметив, что данная платформа действительно прозрачна и технологически высокоразвита. В этом контексте он сообщил, что участок по добыче полезных ископаемых, расположенный в Навоийской области, был выигран компанией АО «BAO» через данную электронную платформу.