Latviya Respublikasining Oʻzbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Reinis Troksha bilan uchrashuv oʻtkazildi
Joriy yilning 23-yanvar kuni Davaktiv agentligida Latviya Respublikasining Oʻzbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Reynis Troksha hamda Latviyaning “BAO” AJ kompaniyasi kuzatuv kengashi raisi Janis Vilgerts bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Uchrashuv boshida, Davaktiv agentligi direktori A. Ortikov tomonidan Agentlikning asosiy faoliyat yoʻnalishlari va vazifalari, mazkur yoʻnalishni isloh etish boʻyicha qabul qilingan Qonunlar va tegishli normativ huquqiy hujjatlar, jumladan, Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi va “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonunlari toʻgʻrisida batafsil maʼlumot berib oʻtdi.
Shuningdek, A. Ortikov ishlab chiqilgan fundamental hujjatlarning qabul qilinishi bilan Oʻzbekistonda xususiylashtirish jarayonlarining samaradorligi sezilarli darajada oshganligi, oʻz oʻrnida, hozirda yangi xususiylashtirish dasturi ishlab chiqilayotganligiga toʻxtalib oʻtdi.
Shundan soʻng, Davaktiv agentligi direktori soʻzining davomida “E-auksion” elektron savdo platformasi faoliyati va uning qulayliklari toʻgʻrisida mehmonlarga maʼlumot berdi.
Latviya Respublikasining elchisi Reynis Troksha yuqorida berib oʻtilgan maʼlumotlar uchun tashakkur bildirib, xususiylashtirish sohasi bu har bir davlat iqtisodiyotining muhim qismi ekanligini va xususiy sektorning rivojida katta oʻrin tutishini, Oʻzbekistonda mazkur sohaga katta eʼtibor qaratilib, ijobiy natijalardan Yevropa davlatlari ham xabar topayotganini taʼkidladi.
Oʻz navbatida, “BAO” kompaniyasi kuzatuv kengashi raisi Janis Vilgerts oʻz soʻzida “E-auksion” elektron savdo platformasining faoliyatini yuqori eʼtirof etib, ushbu platforma chindan shaffof va texnologik jihatdan yuqori darajada raqamlashtirilganligini taʼkidlab oʻtdi. Shu oʻrinda, mazkur elektron platforma orqali Navoiy viloyatida joylashgan foydali qazilmalarni amalga oshirish uchastkasi “BAO” kompaniyasi tomonidan yutib olinganligini maʼlum qildi.

A meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Latvia to the Republic of Uzbekistan Reinis Trokša was organized
On January 23 of the current year in UzSAMA a meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Latvia to the Republic of Uzbekistan Reinis Trokša and Chairman of the Supervisory Board of the Latvian company BAO Janis Vilgerts was held.
At the beginning of the meeting, Director of UzSAMA A. Ortikov provided detailed information on the main directions of the Agency's activities and tasks, as well as on the Laws and relevant regulations adopted to reform this sphere, including the Laws of the Republic of Uzbekistan “On State Property Management” and “On Privatization of State Property”.
In addition, A. Ortikov noted that with the adoption of the developed fundamental documents, the efficiency of privatization processes in Uzbekistan has significantly increased, and a new privatization program is currently being developed.
After that, in continuation of his speech, the Director of UzSAMA told the guests about the activities of the electronic trading platform “E-auksion” and its advantages.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Latvia to the Republic of Uzbekistan Reinis Trokša thanked for the information presented and noted that privatization is an important part of the economy of every state, and that the private sector plays a great role in its development. He also emphasized that in Uzbekistan this sector is given a lot of attention, and the positive results attract the attention of European states.
In turn, Chairman of the Supervisory Board of BAO Janis Wilgerts in his speech highly appreciated the activity of the electronic trading platform “E-auksion”, noting that this platform is really transparent and technologically highly developed. In this context, he informed that the mining site located in Navoi region was won by BAO JSC through this electronic platform.