Avval maʼlum qilinganidek, “InterHotel” MChJ ustav kapitalidagi davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – "Aktiv") xususiylashtirish jarayonining Majburiyatga ega boʻlmagan takliflarni (NBO) qabul qilish bosqichi boshlangan.
Ushbu Aktivni xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Deloitte” xalqaro kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha Konsultant hamda “Ernst & Young” xalqaro kompaniyasi mustaqil baholovchi sifatida jalb etilgan.
Mazkur bosqichda Konsultant tavsiyasiga koʻra 6 nafar investorlar ishtirok etgan hamda ular bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, majburiyatga ega boʻlmagan tijorat takliflarini tayyorlash uchun yetarli boʻlgan maʼlumotlar, jumladan “Deloitte” kompaniyasi tomonidan tayyorlangan Aktiv faoliyati toʻgʻrisidagi tahliliy maʼlumotlar saqlanadigan virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish imkoniyati yaratilgan.
Natijada, ushbu bosqichda belgilangan muddat 2024-yil 26-sentabrga qadar, Konsultantga 4 nafar talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlmagan takliflari (NBO) kelib tushgan.
Konsultant tomonidan mazkur takliflar oʻrganilib, barcha talabgorlarning takliflari Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) qabul qilish bosqichining talablariga muvofiq deb topilib, xususiylashtirish jarayonining navbatdagi Majburiyatga ega boʻlgan takliflarini (BO) qabul qilish bosqichiga oʻtkazish taklif etildi.
Shunga koʻra, Konsultant tomonidan Majburiyatga ega boʻlmagan takliflari (NBO) bosqichida taklif bergan barcha talabgorlarga individual ravishda xabarnoma yuboriladi va jarayon xati “Process letter” orqali navbatdagi bosqich toʻgʻrisida batafsil maʼlumot beriladi.
Talabgorlarga Majburiyatga ega boʻlgan takliflarini (BO) tayyorlash uchun Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyati toʻgʻrisidagi kompleks oʻrganish hisobotlari (due diligence) joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish va Aktivga tashrif buyurgan holda boshqaruv organiga savol berish imkoniyati imkoniyati beriladi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2024-yil 21-oktabr soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, mazkur muddatga qadar talabgorlar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (zakalat) sifatida oʻtkazish talab etiladi. Bunda, mazkur kafolat toʻlovi (zakalad) jarayon yakunida ishtirokchilarga qaytariladi, xususiylashtirish jarayoni gʻolibi boʻlgan talabgorning kafolat toʻlovi (zakalati) – sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida Xususiylashtirish jamgʻarmasiga oʻtkaziladi.
“E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinet va hisob-raqam koʻrsatkichlari Konsultant tomonidan ishtirokchilarga yuboriladigan jarayon toʻgʻrisidagi individual xat (process letter) orqali yetkaziladi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Majburiyatga ega boʻlmagan takliflarni (NBO) qabul qilish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan jarayonning navbatdagi bosqichida konstruktiv hamkorlikka ishonch bildiradi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi va “Deloitte”ning Aktivni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “ Deloitte” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi va “Deloitte” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Information about the process of privatization of the state share in the International hotel
As previously reported, the Non-Binding Offer (NBO) stage of the privatization process of the state share in the authorized capital of InterHotel LLC (hereinafter - the Asset) has started.
To carry out the privatization process of this Asset on the basis of the best international practices, the international company Deloitte (hereinafter - the Consultant) was attracted as a Consultant on privatization, and the international company Ernst & Young was attracted as an independent appraiser.
At this stage, 6 investors participated upon the Consultant's recommendation and signed a Non-Disclosure Agreement (NDA) providing access to the Virtual Data Room (VDR), which stores information sufficient for the preparation of non-binding commercial offers, including analytical data on the Asset's performance prepared by Deloitte.
As a result, the Consultant received Non-Binding Offers (NBO) from 4 applicants within the deadline set at this stage until September 26, 2024.
These offers were reviewed by the Consultant and all applicants' offers were found to be compliant with the requirements of the Non-Binding Offer (NBO) stage. Therefore, it was recommended to admit all applicants to the next the Binding Offer (BO) stage of the privatization process.
Accordingly, all bidders who submitted a bid at the Non-Binding Offer (NBO) stage and a Process letter will be sent detailing the next stage.
Information on the next stage:
Participants are provided with the opportunity to access a Virtual Data Room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information on the Asset, including a comprehensive due diligence prepared by the Consultant, to prepare their Binding Offers (BO), as well as to visit the Asset and ask questions of the management body.
Binding Offers (BO) for the acquisition of the Asset will be accepted by the Consultant until 23:59 (Tashkent time) on October 21, 2024.
Before the mentioned deadline, the applicants will also have to transfer, through their personal account in the electronic trading platform "E-auksion", at least 1% of the amount of the proposed binding price offer as a guarantee payment (mortgage). In this case, this guarantee payment (mortgage) is returned to the participants upon completion of the process, and the guarantee payment (mortgage) of the winner of the privatization process is transferred to the Privatization fund as part of the redemption payment.
The personal account and bank account details opened on the electronic trading platform "E-auksion" will be sent to participants by the Consultant via individual Process letters.
UzSAMA expresses its gratitude to all participants who showed interest in the privatization process and submitted offers, and expresses confidence in further constructive cooperation with the applicants, who successfully passed the Non-Binding Offer (NBO) stage.