"Farg'onaazot" AJning 99,02 foiz aksiyalar pakiteni sotish bo'yicha dastlabki saralash bosqichi yakunlari yuzasidan axborot
Аvval maʼlum qilganimizdek, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (Davaktiv agentligi)ning rasmiy veb-sahifasida joriy yil 2 iyun kuni chop etilgan eʼlonga asosan, Davaktiv agentligi tomonidan “Fargʼonaazot” АJning (keyingi oʼrinlarda – Kompaniya) 99,02 foiz aksiyalar paketini sotish boʼyicha dastlabki saralash bosqichi (RfQ) uchun arizalarni 2022 yil 2 iyundan 18 iyulga qadar qabul qilingan. Ushbu aktivni xususiylashtirish jarayonlarida Deloitte” kompaniyasi yetakchi maslahatchi hamda Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) strategik maslahatchi sifatida jalb etilgan.
Kompaniyaning xususiylashtirish jarayonlari doirasida Davaktiv agentligining maslahatchilari tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi, shuningdek “The Financial Times” nashrida maqola chop etildi. Natijada, Аmerika, Osiyo va Yevropa mamlakatlardan 10 nafar xalqaro investorlar tomonidan sotib olish boʼyicha qiziqish bildirish (Express of interest) toʼgʼrisidagi arizalar taqdim etilgan, oʼz navbatidata talabgorlarning dastlabki saralash bosqichi (RfQ) arizalari uchun toʼliq hujjatlar toʼplami kelib tushgan.
Davaktiv agentligi hamda uning maslahatchilari tomonidan saralash uchun kelib tushgan barcha arizalar 2022 yil 2 iyun kuni chop etilgan hujjatlardagi saralash bosqichi mezonlariga muvofiqligi yuzasidan oʼrganib chiqildi. Oʼrganib chiqish natijasida, talabgorlardan kelib tushgan arizalarning 1 tasi dastlabki saralash bosqichining talablariga nomuvofiqligi sababli xususiylashtirish jarayonlarining navbatdagi bosqichiga oʼtkazilmagan va qolgan barcha talabgorlar keyingi bosqichga oʼtkazilgan.
Kelgusi ikki hafta davomida, mazkur talabgorlar xususiylashtirish jarayonlarining kelgusi bosqichlarida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda ularga keyingi bosqich jarayonlari toʼgʼrisidagi xat (Procedures Letter) yuboriladi. Xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi oʼz ishtirokini tasdiqlash uchun, ushbu talabgorlar bilan Аxborotlarni oshkor etmaslik toʼgʼrisidagi bitim (NDA) imzolash taklif etiladi, soʼngra ularga xalqaro maslahatchilar tomonidan tayyorlangan Kompaniyaning moliyaviy va yuridik maʼlumotlari, shuningdek tahliliy hisobot (VDD)larini oʼz ichiga olgan virtual axborot xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratiladi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va dastlabki saralash bosqichi (RfQ) doirasida arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda dastlabki saralash bosqichidan oʼtgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikka ishonch bildiradi.

Информация о завершении этапа предварительной квалификации на продажу 99,02% пакета акций АО «Ферганаазот»
Как ранее сообщалось в объявлении, опубликованном 02 июня 2022 года на официальном сайте Агентства по управлению государственными активами (Агентство по госактивам), Агентство по госактивам принимало заявки на предварительный квалификационный отбор (RfQ) на продажу 99,02% пакета акций АО «Ферганаазот» (далее «Компания») в период с 02 июня по 18 июля 2022 года. Ведущим консультантом Агентства по госактивам в данной сделке выступает международная компания Deloitte, а стратегическим консультантом – Международная финансовая корпорация (МФК).
В рамках процесса приватизации Компании консультантами Агентства по госактивам была проведена обширная маркетинговая кампания, которая включала в себя рассылку инвестиционных тизеров широкому кругу международных инвесторов, а также публикацию в издании The Financial Times. В результате, получено 10 заявок с выраженным интересом к сделке (Expression of interest) со стороны международных инвесторов из Европы, Азии и Америки, 5 претендентов предоставили полный пакет документов в рамках предварительной квалификации (RFQ).
Все полученные заявки на предварительную квалификацию были рассмотрены Агентством по госактивам и его консультантами на предмет их соответствия квалификационным критериям, ранее опубликованным в документации от 02 июня 2022 г. По результатам рассмотрения поступивших заявок от претендентов, 1 из них не был допущен на следующий этап приватизационных процессов в связи с несоответствием объявленным квалификационным требованиям, а все остальные заявители были допущены к участию в следующем этапе.
В течение следующих двух недель, данным претендентам будет предложено дальнейшее участие в процессе приватизации и высланы индивидуальные процедурные письма (Procedures Letter). Для подтверждения их участия в процессе приватизации, указанным претендентам будет предложено подписать Соглашение о неразглашении информации (NDA), после чего им будет предоставлен доступ к виртуальной комнате данных (VDR), в которой будет выложена финансовая и юридическая информация о Компании, а также аналитический отчет (VDD), подготовленный международным консультантом.
Агентство по госактивам благодарит всех участников, выразивших свой интерес к сделке и представивших заявки в рамках предварительной квалификации (RFQ), и рассчитывает на дальнейшее конструктивное сотрудничество с претендентами, прошедшими этап предварительной квалификации.