Joriy yil 12-sentyabr kuni “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd” kompaniyasini 2021-yil sentyabridan bosh direktorivazifasida ishlab kelayotgan Ezel Agaoglu Oʻzbekistondagi faoliyatini yakunlayotganligi munosabati bilan faoliyatidavomida koʻrsatilgan yaqindan hamkorlik uchun minnatdorchilik bildirib tashrif buyurdi.
Janob Ezel Agaoglu Oʻzbekistondagi 2021-yilning sentyabr oyidan boshlab oʻtgan faoliyati davrida “Coca-Cola IchimligiUzbekistan Ltd” kompaniyasida zamonaviy korporativ va moliyaviy boshqaruv tizimlarini joriy etilishiga, kompaniyaning ishlab chiqarish quvvatlarini oshirishga, yillik soliq tushumlarini xususiylashtirishdan oldingi davrganisbatan karrasiga oshirishga muvaffaq boʻlganligini taʼkidlab oʻtdi.
Uchrashuv davomida Oʻzbekistondagi Coca-Cola kompaniyasi Turkiyaning yirik kompaniyalaridan biri boʻlgan“Anadolu Group” xoldingi tarkibiga kiruvchi “Coca-Cola İçecek”ga 2021-yilda sotilishi Oʻzbekistondagi xususiylashtirishning birinchi muvaffaqiyatli misollaridan biri hisoblanishini taʼkidlab oʻtildi.
Maʼlumot uchun: 2021-yilda “Rothschild & Co” va “Dentons” xalqaro konsalting kompaniyalari ishtirokida, “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” MChJ ustav kapitalidagi 57,1% davlat ulushini “Coca-Cola İçyecek A.Ş.” (CCI) kompaniyalar guruhiga 252,3 million AQSh dollariga sotilgan.
Mazkur bitim Oʻzbekiston ichimliklar bozoriga ijobiy taʼsir koʻrsatdi, xususan, soʻnggi 3-yil ichida turk investoritomonidan Oʻzbekiston iqtisodiyotiga sarmoya kiritish yoʻli bilan, Urganchdagi mavjud ishlab chiqarish infratuzilmasinimodernizatsiya qilish uchun 40 million AQSh dollarlik yangi texnologiyalar joriy qilindi, shuningdek Samarqandshahrida qiymati 112 million AQSh dollar boʻlgan “Coca-Cola Bottlers Uzbekistan”ning yangi va zamonaviy toʻrtinchi zavodi ishga tushirildi, natijada yangi 200 ta ish oʻrinlari yaratildi. 2025-yilda Namangandagi mavjud zavod oʻrniga yangi zamonaviy infratuzilmaga va texnologiyalarga ega boʻlgan zavod boshqa joyda yangidan qurib ishga tushiriladi.
Janob Ezel Agaoglu Oʻzbekistondagi faoliyati davomida yaqindan hamkorlik va hamrohlik qilganligi uchun Davaktivagentligiga minnatdorchilik bildirib, Kompaniyaga yangi keladigan rahbar bilan konstruktiv va sermahsul hamkorlikoʻrnatilishiga ishonch bildirdi.

Генеральный директор компании «Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd» Эзель Агаоглу завершает свою деятельность в Узбекистане
12 сентября текущего года Эзель Агаоглу, работающий генеральным директором «Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd» с сентября 2021 года, посетил Агентство госактивов в связи с завершением деятельности в Узбекистане, поблагодарив за проявленное тесное сотрудничество во время своей деятельности.
Господин Эзель Агаоглу отметил, что за время своей деятельности в Узбекистане начиная с сентября 2021 года удалось внедрить современные системы корпоративного и финансового управления в компании «Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd», увеличить производственные мощности компании, а также кратно увеличить ежегодные налоговые поступления по сравнению с периодом до приватизации.
В ходе встречи отмечено, что продажа компании Coca-Cola в Узбекистане одной из крупнейших компаний Турции «Coca-Cola İçecek» в 2021 году, входящей в состав холдинга «Anadolu Group», считается одним из первых успешных примеров приватизации в Узбекистане.
Для информации: в 2021 году при участии международных консалтинговых компаний «Rothschild & Co» и «Dentons», 57,1% государственной доли в уставном капитале ООО «Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan, Ltd» продана группе компаний «Coca-Cola İçyecek A.Ş.» за 252,3 млн долларов США.
Данная сделка оказала положительное влияние на рынок напитков Узбекистана. За последние 3 года турецкий инвестор вложил средства в экономику Узбекистана, в частности внедрены новые технологии на сумму 40 миллионов долларов США для модернизации существующей производственной инфраструктуры в Ургенче, построен новый современный четвертый завод «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan» в Самарканде стоимостью 112 миллионов долларов США, в результате чего создано 200 новых рабочих мест. В 2025 году вместо существующего завода в Намангане, на другой локации планируется заново построить новый завод с современной инфраструктурой и технологиями.
Господин Эзель Агаоглу поблагодарил Агентство госактивов за тесное сотрудничество и поддержку на протяжении всей своей деятельности в Узбекистане и выразил уверенность в том, что с новым руководителем компании также будет налажено конструктивное и плодотворное сотрудничество.
В завершение встречи Агентство госактивов вручил господину Эзелю Агаоглу почетную грамоту лучшего менеджера в процессе постприватизации и пожелал ему больших успехов в дальнейшей карьере.