Joriy yil 12-sentyabr kuni “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd” kompaniyasini 2021-yil sentyabridan bosh direktorivazifasida ishlab kelayotgan Ezel Agaoglu Oʻzbekistondagi faoliyatini yakunlayotganligi munosabati bilan faoliyatidavomida koʻrsatilgan yaqindan hamkorlik uchun minnatdorchilik bildirib tashrif buyurdi.
Janob Ezel Agaoglu Oʻzbekistondagi 2021-yilning sentyabr oyidan boshlab oʻtgan faoliyati davrida “Coca-Cola IchimligiUzbekistan Ltd” kompaniyasida zamonaviy korporativ va moliyaviy boshqaruv tizimlarini joriy etilishiga, kompaniyaning ishlab chiqarish quvvatlarini oshirishga, yillik soliq tushumlarini xususiylashtirishdan oldingi davrganisbatan karrasiga oshirishga muvaffaq boʻlganligini taʼkidlab oʻtdi.
Uchrashuv davomida Oʻzbekistondagi Coca-Cola kompaniyasi Turkiyaning yirik kompaniyalaridan biri boʻlgan“Anadolu Group” xoldingi tarkibiga kiruvchi “Coca-Cola İçecek”ga 2021-yilda sotilishi Oʻzbekistondagi xususiylashtirishning birinchi muvaffaqiyatli misollaridan biri hisoblanishini taʼkidlab oʻtildi.
Maʼlumot uchun: 2021-yilda “Rothschild & Co” va “Dentons” xalqaro konsalting kompaniyalari ishtirokida, “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” MChJ ustav kapitalidagi 57,1% davlat ulushini “Coca-Cola İçyecek A.Ş.” (CCI) kompaniyalar guruhiga 252,3 million AQSh dollariga sotilgan.
Mazkur bitim Oʻzbekiston ichimliklar bozoriga ijobiy taʼsir koʻrsatdi, xususan, soʻnggi 3-yil ichida turk investoritomonidan Oʻzbekiston iqtisodiyotiga sarmoya kiritish yoʻli bilan, Urganchdagi mavjud ishlab chiqarish infratuzilmasinimodernizatsiya qilish uchun 40 million AQSh dollarlik yangi texnologiyalar joriy qilindi, shuningdek Samarqandshahrida qiymati 112 million AQSh dollar boʻlgan “Coca-Cola Bottlers Uzbekistan”ning yangi va zamonaviy toʻrtinchi zavodi ishga tushirildi, natijada yangi 200 ta ish oʻrinlari yaratildi. 2025-yilda Namangandagi mavjud zavod oʻrniga yangi zamonaviy infratuzilmaga va texnologiyalarga ega boʻlgan zavod boshqa joyda yangidan qurib ishga tushiriladi.
Janob Ezel Agaoglu Oʻzbekistondagi faoliyati davomida yaqindan hamkorlik va hamrohlik qilganligi uchun Davaktivagentligiga minnatdorchilik bildirib, Kompaniyaga yangi keladigan rahbar bilan konstruktiv va sermahsul hamkorlikoʻrnatilishiga ishonch bildirdi.

General Director of “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd” Ezel Agaoglu completes his term of office in Uzbekistan
On September 12 this year, the General Director of “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd” since September 2021, Mr. Ezel Agaoglu visited the State Assets Management Agency in connection with the completion of his term of office in Uzbekistan, thanking for the close cooperation shown during his work.
Mr. Ezel Agaoglu noted that during his work in Uzbekistan since September 2021 he succeeded in introducing modern systems of corporate and financial management in “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd”, in increasing the production capacity of the company, as well as in multiplying the annual tax proceeds compared to the period before privatization.
During the meeting it was noted that the sale of Coca-Cola in Uzbekistan to one of the largest companies in Turkey “Coca-Cola İçecek” in 2021, which is part of the holding company “Anadolu Group”, is considered one of the first successful examples of privatization in Uzbekistan.
For information: in 2021, with the participation of international consulting companies “Rothschild & Co” and “Dentons”, 57.1% of the state share in the authorized capital of “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan, Ltd” was sold to the group of companies “Coca-Cola İçyecek A.Ş.” for 252.3 million USD.
This transaction has made a positive impact on the beverage market of Uzbekistan. Over the past 3 years, the Turkish investor has invested in Uzbekistan's economy, in particular, new technologies worth 40 million USD have been introduced to modernize the existing production infrastructure in Urgench, a new modern 4th plant of “Coca-Cola Bottlers Uzbekistan” in Samarkand worth 112 million USD has been built, resulting in the creation of 200 new jobs. In 2025, instead of the existing plant in Namangan, at another location it is planned to rebuild a new plant with modern infrastructure and technologies.
Mr. Ezel Agaoglu thanked the State Assets Management Agency for close cooperation and support throughout his work in Uzbekistan and expressed confidence that constructive and productive cooperation will also be established with the new director of the company.
At the end of the meeting, the State Assets Management Agency presented Mr. Ezel Agaoglu with a certificate of honor for the best manager in the post-privatization process and wished him great success in his future career.