"Lotte City Hotel Tashkent Palace" va "International" mehmonxonalarini xususiylashtirish boʻyicha kelishuvga erishildi
Avval xabar berilganidek, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “Tashkent New Palace” MChJ (keyingi oʻrinlarda - “Lotte City Hotel Tashkent Palace” yoki “Lotte” mehmonxonasi) va “InterHotel” MChJ (keyingi oʻrinlarda - “International” mehmonxonasi) va lar ustav kapitallaridagi 100% davlat ulushini ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
I. “Lotte City Hotel Tashkent Palace” mehmonxonasi boʻyicha:
Davaktiv agentligi tomonidan "KPMG" xalqaro konsalting kompaniyasini xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida va "Deloitte" xalqaro konsalting kompaniyasini mustaqil baholash ishlarini amalga oshirishga jalb qilgan holda “Lotte City Hotel Tashkent Palace” mehmonxonasini ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
Mazkur mehmonxonani boshqarish “Hotel Lotte CO., Ltd” kompaniyasi (Koreya Respublikasi) tomonidan, u bilan 2013-yilda mehmonxonani boshqarish toʻgʻrisida tuzilgan kelishuvga asosan amalga oshirilib kelinmoqda.
Xalqaro konsultant va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng koʻlamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari "KPMG" xalqaro konsalting kompaniyasini dunyodagi mintaqaviy ofislar tarmogʻi orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada MDH, Janubiy Osiyo va Yevropa davlatlaridagi 15 nafar xalqaro hamda mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish toʻgʻrisidagi arizalar (Expression of Interest) Konsultantga kelib tushdi.
Shu oʻrinda, Konsultant tomonidan xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO)ni taqdim etish bosqichiga belgilangan mezonlarga muvofiq boʻlgan 13 nafar talabgor ishtirok etish uchun taklif qilingan. Mazkur bosqichda, Axborotni oshkor etmaslik (NDA) toʻgʻrisidagi bitim imzolanib, Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO)ni tayyorlash uchun Konsultant tomonidan tayyorlangan tahliliy axborotlarni oʻz ichiga olgan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratilgan.
Belgilangan muddatlarda Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) taqdim qilgan nafar talabgor xususiylashtirish jarayonining yakuniy Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif etildi hamda ularga xalqaro konsultant tomonidan tayyorlangan “Lotte” mehmonxonasining moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga “Lotte” mehmonxonasining boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etildi hamda Mehmonxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Belgilangan muddatlarda 3 nafar talabgor tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) taqdim qilingan.
“Lotte” mehmonxonasini sotib olish uchun qoʻyilgan talablariga qatʼiy rioya etgan holda boshqa talabgorlarning tijorat taklifidan yuqori narx taklifini bildirgan “ALFA INVEST Sugʻurta Kompaniyasi” AJ 20 mln.AQSH dollari miqdorida sotib olish toʻlovini toʻlash sharti bilan savdo gʻolibi deb topildi.
Qayd etish joizki, “Lotte” mehmonxonasi tashqi koʻrinishining arxitektura qiyofasini inobatga olgan holda kelgusida har qanday qurilish-taʼmirlash va rekonstruksiya ishlarini Oʻzbekiston Respublikasi Qurilish va uy-joy kommunal xoʻjaligi vazirligi hamda Madaniy meros agentligi bilan kelishilgan holda amalga oshirish boʻyicha qatʼiy talab Investor tomonidan qabul qilingan.
Taʼkidlash joizki, mazkur qatʼiy narx taklifi xalqaro mustaqil baholovchi "Deloitte" kompaniyasi tomonidan baholangan qiymatdan yuqori va "KPMG" xalqaro konsalting kompaniyasi tomonidan “Lotte” mehmonxonasini sotilishi mumkin boʻlgan qiymatlar diapazonining yuqori qismida joylashgan.
“Lotte” mehmonxonasining xususiylashtirish natijalari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Maʼlumot uchun: “ALFA INVEST Sugʻurta Kompaniyasi” AJ – Oʻzbekistondagi yirik sugʻurta kompaniyalaridan biri hisoblanadi. Ushbu kompaniya barcha turdagi ixtiyoriy hamda majburiy sugʻurta xizmatlarini taqdim etib kelmoqda. "ALFA INVEST Sugʻurta Kompaniyasi" AJga "Moodyʻs Investors Service" (AQSh) xalqaro reyting agentligi tomonidan "barqaror" prognoz bilan "B2" darajasidagi reyting berilgan.
II. “International” mehmonxonasi boʻyicha:
Davaktiv agentligi tomonidan "Deloitte" xalqaro konsalting kompaniyasini xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida va "Ernst & Young" xalqaro konsalting kompaniyasini mustaqil baholash ishlarini amalga oshirishga jalb qilgan holda “International” mehmonxonasini ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
Xalqaro konsultant va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng koʻlamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari "Deloitte" xalqaro konsalting kompaniyasini dunyodagi mintaqaviy ofislar tarmogʻi orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada Arab, Sharqiy Osiyo va Yevropa davlatlaridagi 6 nafar xalqaro hamda mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish toʻgʻrisidagi arizalar (Expression of Interest) Konsultantga kelib tushdi.
Shu oʻrinda, Konsultant tomonidan xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO)ni taqdim etish bosqichiga belgilangan mezonlarga muvofiq boʻlgan barcha talabgorlar ishtirok etish uchun taklif qilingan. Mazkur bosqichda, Axborotni oshkor etmaslik (NDA) toʻgʻrisidagi bitim imzolanib, Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO)ni tayyorlash uchun Konsultant tomonidan tayyorlangan tahliliy axborotlarni oʻz ichiga olgan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratilgan.
Belgilangan muddatlarda Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) taqdim qilgan 4 nafar talabgor xususiylashtirish jarayonining yakuniy Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif etildi hamda ularga xalqaro konsultant tomonidan tayyorlangan “International” mehmonxonasining moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga “International” mehmonxonasining boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etildi hamda mehmonxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Belgilangan muddatlarda 3 nafar talabgor tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) taqdim qilingan.
Natijada, “International” mehmonxonasini sotib olish uchun eng yuqori narx taklifini bildirgan “Smart Fast Stroy” MChJ 26 mln.AQSH dollari miqdorida sotib olish toʻlovini toʻlash sharti bilan savdo gʻolibi deb topildi.
Shu bilan birga, Investor “InterHotel” MChJdagi 100 foiz davlat ulushini 26 mln.AQSH dollariga sotib olish bilan birga Jamiyatning tegishli bank oldidagi 14,7 mln.Yevro miqdoridagi kredit qarzdorligini ham qabul qilayotganligi Investor tomonidan Bitim doirasida 41 mln. AQSh dollaridan koʻp mablagʻ yoʻnaltirilishini taʼkidlash lozim.
Aytish joizki, mazkur qatʼiy narx taklifi xalqaro mustaqil baholovchi "Ernst & Young" kompaniyasi tomonidan baholangan qiymatdan sezilarli yuqori va "Deloitte" xalqaro konsalting kompaniyasi tomonidan “International” mehmonxonasini sotilishi mumkin boʻlgan qiymatlar diapazonining yuqori qismida joylashgan.
“International” mehmonxonasining xususiylashtirish natijalari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.

An agreement was reached on privatization of hotels "Lotte City Hotel Tashkent Palace" and "International"
As previously announced, in accordance with the relevant privatization programs, the process of open sales of 100% state share in the authorized capitals of LLC "Tashkent New Palace" (hereinafter - Hotel "Lotte City Hotel Tashkent Palace" or "Lotte") and LLC "InterHotel" (hereinafter - Hotel "International") has started.
I. About Hotel “Lotte City Hotel Tashkent Palace”:
The State Assets Management Agency has started the open sales process of Hotel "Lotte City Hotel Tashkent Palace" with the involvement of international consulting company "KPMG" as a Privatization Consultant, as well as international consulting company "Deloitte" to conduct an independent valuation.
The Management of this hotel is carried out by the company "Hotel Lotte CO., Ltd." (Republic of Korea) on the basis of the agreement on hotel management concluded in 2013.
As part of the privatization process, the international consultant and the State Assets Management Agency conducted a large-scale marketing campaign both locally and internationally. In particular, investment teasers were sent to various foreign investors through the network of regional offices of the international consulting company “KPMG around the world (investor sounding).
As a result, the Consultant received 15 Expression of Interest applications from local and international investors from the CIS, South Asia and Europe.
Accordingly, 13 applicants meeting the criteria established at this stage were invited by the Consultant to participate in the next stage of the privatization process - submission of Non-Binding Offers (NBO). As part of this stage, a Non-Disclosure Agreement (NDA) was signed and access to the Virtual Data Room (VDR) containing analytical information prepared by the Consultant was granted.
9 applicants who submitted their Non-Binding Offers (NBO) in the established term were invited to participate in the final stage of the privatization process - submission of Binding Offers (BO). Also, at this stage, they were given the opportunity to familiarize themselves with comprehensive analytical reports (due diligence) on the financial, tax, legal and environmental activities of Hotel "Lotte", prepared by an international consultant and placed in the virtual data room (VDR), as well as given the opportunity to meet with the management body of Hotel "Lotte".
As a result, 3 applicants submitted their Binding Offers (BO) within the deadline.
JSC "ALFA INVEST Insurance Company", which offered the highest price offer with strict compliance with all the requirements established for the acquisition of the Hotel "Lotte", was recognized as the winner of the sales with the condition of payment of the redemption value in the amount of 20 million USD.
It should be noted that taking into account the architectural appearance of the exterior of the Hotel "Lotte", the Investor has accepted the obligation to carry out in the future any construction, repair and reconstruction works strictly in coordination with the Ministry of Construction and Communal Services of the Republic of Uzbekistan and the Agency of Cultural Heritage.
It is necessary to emphasize that this price offer was higher than the appraised value determined by the international independent appraisal company "Deloitte" and is within the upper limit of the indicative price range of the Hotel calculated by the international consulting company "KPMG".
The results of privatization of the Hotel "Lotte" were approved by the relevant decision of the State Commission for Privatization and Coordination of State Assets Privatization Processes.
For information: JSC “ALFA INVEST Insurance Company” is one of the major insurance companies in Uzbekistan. The company provides services on all types of optional and compulsory insurance. International rating agency “Moody's Investors Service (USA) has assigned JSC “ALFA INVEST Insurance Company” rating at the level of “B2 with the forecast “stable.
II. About Hotel “International”:
The State Assets Management Agency has started the open sales process of Hotel "International" with the involvement of international consulting company "Deloitte" as a Privatization Consultant, as well as international consulting company "Ernst & Young" to conduct an independent valuation.
As part of the privatization process, the international consultant and the State Assets Management Agency conducted a large-scale marketing campaign both locally and internationally. In particular, investment teasers were sent to various foreign investors through the network of regional offices of the international consulting company "Deloitte" around the world (investor sounding).
As a result, the Consultant received 6 Expression of Interest applications from local and international investors from the Arab countries, East Asia and Europe.
Accordingly, all 6 applicants meeting the criteria established at this stage were invited by the Consultant to participate in the next stage of the privatization process - submission of Non-Binding Offers (NBO). As part of this stage, a Non-Disclosure Agreement (NDA) was signed and access to the Virtual Data Room (VDR) containing analytical information prepared by the Consultant was granted.
4 applicants who submitted their Non-Binding Offers (NBO) in the established term were invited to participate in the final stage of the privatization process - submission of Binding Offers (BO). Also, at this stage, they were given the opportunity to familiarize themselves with comprehensive analytical reports (due diligence) on the financial, tax, legal and environmental activities of Hotel "International", prepared by an international consultant and placed in the virtual data room (VDR), as well as given the opportunity to meet with the management body of Hotel "International".
LLC "Smart Fast Stroy", which offered the highest price offer for the acquisition of the Hotel "International", was recognized as the winner of the sales with the condition of payment of the redemption value in the amount of 26 million USD.
At the same time, it should be noted considering that along with the purchase of 100% state shares in LLC “InterHotel” for 26 million USD, the Investor accepts the Company's debt on loans to the relevant bank in the amount of 14.7 million Euros, thus within the framework of the transaction the Investor allocates funds in the amount of more than 41 million USD.
It is necessary to emphasize that this price offer was significantly higher than the appraised value determined by the international independent appraisal company "Ernst & Young" and is within the upper limit of the indicative price range of the Hotel calculated by the international consulting company "Deloitte".
The results of privatization of the Hotel "International" were approved by the relevant decision of the State Commission for Privatization and Coordination of State Assets Privatization Processes.