"Lotte City Hotel Tashkent Palace" va "International" mehmonxonalarini xususiylashtirish boʻyicha kelishuvga erishildi
Avval xabar berilganidek, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “Tashkent New Palace” MChJ (keyingi oʻrinlarda - “Lotte City Hotel Tashkent Palace” yoki “Lotte” mehmonxonasi) va “InterHotel” MChJ (keyingi oʻrinlarda - “International” mehmonxonasi) va lar ustav kapitallaridagi 100% davlat ulushini ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
I. “Lotte City Hotel Tashkent Palace” mehmonxonasi boʻyicha:
Davaktiv agentligi tomonidan "KPMG" xalqaro konsalting kompaniyasini xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida va "Deloitte" xalqaro konsalting kompaniyasini mustaqil baholash ishlarini amalga oshirishga jalb qilgan holda “Lotte City Hotel Tashkent Palace” mehmonxonasini ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
Mazkur mehmonxonani boshqarish “Hotel Lotte CO., Ltd” kompaniyasi (Koreya Respublikasi) tomonidan, u bilan 2013-yilda mehmonxonani boshqarish toʻgʻrisida tuzilgan kelishuvga asosan amalga oshirilib kelinmoqda.
Xalqaro konsultant va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng koʻlamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari "KPMG" xalqaro konsalting kompaniyasini dunyodagi mintaqaviy ofislar tarmogʻi orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada MDH, Janubiy Osiyo va Yevropa davlatlaridagi 15 nafar xalqaro hamda mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish toʻgʻrisidagi arizalar (Expression of Interest) Konsultantga kelib tushdi.
Shu oʻrinda, Konsultant tomonidan xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO)ni taqdim etish bosqichiga belgilangan mezonlarga muvofiq boʻlgan 13 nafar talabgor ishtirok etish uchun taklif qilingan. Mazkur bosqichda, Axborotni oshkor etmaslik (NDA) toʻgʻrisidagi bitim imzolanib, Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO)ni tayyorlash uchun Konsultant tomonidan tayyorlangan tahliliy axborotlarni oʻz ichiga olgan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratilgan.
Belgilangan muddatlarda Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) taqdim qilgan nafar talabgor xususiylashtirish jarayonining yakuniy Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif etildi hamda ularga xalqaro konsultant tomonidan tayyorlangan “Lotte” mehmonxonasining moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga “Lotte” mehmonxonasining boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etildi hamda Mehmonxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Belgilangan muddatlarda 3 nafar talabgor tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) taqdim qilingan.
“Lotte” mehmonxonasini sotib olish uchun qoʻyilgan talablariga qatʼiy rioya etgan holda boshqa talabgorlarning tijorat taklifidan yuqori narx taklifini bildirgan “ALFA INVEST Sugʻurta Kompaniyasi” AJ 20 mln.AQSH dollari miqdorida sotib olish toʻlovini toʻlash sharti bilan savdo gʻolibi deb topildi.
Qayd etish joizki, “Lotte” mehmonxonasi tashqi koʻrinishining arxitektura qiyofasini inobatga olgan holda kelgusida har qanday qurilish-taʼmirlash va rekonstruksiya ishlarini Oʻzbekiston Respublikasi Qurilish va uy-joy kommunal xoʻjaligi vazirligi hamda Madaniy meros agentligi bilan kelishilgan holda amalga oshirish boʻyicha qatʼiy talab Investor tomonidan qabul qilingan.
Taʼkidlash joizki, mazkur qatʼiy narx taklifi xalqaro mustaqil baholovchi "Deloitte" kompaniyasi tomonidan baholangan qiymatdan yuqori va "KPMG" xalqaro konsalting kompaniyasi tomonidan “Lotte” mehmonxonasini sotilishi mumkin boʻlgan qiymatlar diapazonining yuqori qismida joylashgan.
“Lotte” mehmonxonasining xususiylashtirish natijalari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Maʼlumot uchun: “ALFA INVEST Sugʻurta Kompaniyasi” AJ – Oʻzbekistondagi yirik sugʻurta kompaniyalaridan biri hisoblanadi. Ushbu kompaniya barcha turdagi ixtiyoriy hamda majburiy sugʻurta xizmatlarini taqdim etib kelmoqda. "ALFA INVEST Sugʻurta Kompaniyasi" AJga "Moodyʻs Investors Service" (AQSh) xalqaro reyting agentligi tomonidan "barqaror" prognoz bilan "B2" darajasidagi reyting berilgan.
II. “International” mehmonxonasi boʻyicha:
Davaktiv agentligi tomonidan "Deloitte" xalqaro konsalting kompaniyasini xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida va "Ernst & Young" xalqaro konsalting kompaniyasini mustaqil baholash ishlarini amalga oshirishga jalb qilgan holda “International” mehmonxonasini ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
Xalqaro konsultant va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng koʻlamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari "Deloitte" xalqaro konsalting kompaniyasini dunyodagi mintaqaviy ofislar tarmogʻi orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada Arab, Sharqiy Osiyo va Yevropa davlatlaridagi 6 nafar xalqaro hamda mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish toʻgʻrisidagi arizalar (Expression of Interest) Konsultantga kelib tushdi.
Shu oʻrinda, Konsultant tomonidan xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO)ni taqdim etish bosqichiga belgilangan mezonlarga muvofiq boʻlgan barcha talabgorlar ishtirok etish uchun taklif qilingan. Mazkur bosqichda, Axborotni oshkor etmaslik (NDA) toʻgʻrisidagi bitim imzolanib, Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO)ni tayyorlash uchun Konsultant tomonidan tayyorlangan tahliliy axborotlarni oʻz ichiga olgan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratilgan.
Belgilangan muddatlarda Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) taqdim qilgan 4 nafar talabgor xususiylashtirish jarayonining yakuniy Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif etildi hamda ularga xalqaro konsultant tomonidan tayyorlangan “International” mehmonxonasining moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga “International” mehmonxonasining boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etildi hamda mehmonxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Belgilangan muddatlarda 3 nafar talabgor tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) taqdim qilingan.
Natijada, “International” mehmonxonasini sotib olish uchun eng yuqori narx taklifini bildirgan “Smart Fast Stroy” MChJ 26 mln.AQSH dollari miqdorida sotib olish toʻlovini toʻlash sharti bilan savdo gʻolibi deb topildi.
Shu bilan birga, Investor “InterHotel” MChJdagi 100 foiz davlat ulushini 26 mln.AQSH dollariga sotib olish bilan birga Jamiyatning tegishli bank oldidagi 14,7 mln.Yevro miqdoridagi kredit qarzdorligini ham qabul qilayotganligi Investor tomonidan Bitim doirasida 41 mln. AQSh dollaridan koʻp mablagʻ yoʻnaltirilishini taʼkidlash lozim.
Aytish joizki, mazkur qatʼiy narx taklifi xalqaro mustaqil baholovchi "Ernst & Young" kompaniyasi tomonidan baholangan qiymatdan sezilarli yuqori va "Deloitte" xalqaro konsalting kompaniyasi tomonidan “International” mehmonxonasini sotilishi mumkin boʻlgan qiymatlar diapazonining yuqori qismida joylashgan.
“International” mehmonxonasining xususiylashtirish natijalari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.

Достигнута договоренность о приватизации гостиниц «Lotte City Hotel Tashkent Palace» и «International»
Как было объявлено ранее, согласно соответствующим программам приватизации, начался процесс открытых торгов по продаже 100% государственной доли в уставных капиталах ООО «Tashkent New Palace» (далее — Гостиница "Lotte City Hotel Tashkent Palace" или "Lotte") и ООО «InterHotel» (далее — Гостиница "International").
I. По гостинице “Lotte City Hotel Tashkent Palace”:
Агентством госактивов начат процесс открытых торгов гостиницы “Lotte City Hotel Tashkent Palace” с привлечением международной консалтинговой компании "KPMG" в качестве консультанта по приватизации, а также международной консалтинговой компании "Deloitte" для проведения независимой оценки.
Управление данной гостиницей осуществляется компанией "Hotel Lotte CO., Ltd" (Республика Корея) на основании заключенного с ней в 2013 году соглашения об управлении гостиницей.
В рамках процесса приватизации международным консультантом и Агентством госактивов была проведена широкомасштабная маркетинговая кампания как на местном, так и на международном уровне. В частности, инвестиционные тизеры были разосланы различным иностранным инвесторам через сеть региональных офисов международной консалтинговой компании "KPMG" по всему миру (investor sounding).
В результате Консультантом было получено 15 заявок по выражению заинтересованности в покупке (Expression of Interest) от местных и международных претендентов из стран СНГ, Южной Азии и Европы.
Соответственно, 13 претендентов, соответствующих установленным на данном этапе критериям, были приглашены Консультантом для участия на следующем этапе процесса приватизации — подачи Необязывающих предложений (NBO). В рамках этого этапа было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлен доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей аналитическую информацию, подготовленную Консультантом.
9 претендентов подавшие свои Необязывающие предложения (NBO) в установленный срок были приглашены к участию на завершающем этапе процесса приватизации - подачи Обязывающих предложений (BO). Также, на данном этапе им предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Гостиницы "Lotte", подготовленные международным консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR), а также предоставлена возможность встретиться с органом управления Гостницы "Lotte".
В результате, в установленный срок 3 претендента подали свои Обязывающее предложение (BO).
АО "ALFA INVEST Страховая Компания", предложившее самое высокое ценовое предложение со строгим соблюдением всех установленных для приобретения Гостиницы "Lotte" требований, было признано победителем торгов с условием оплаты выкупной стоимости в размере 20 млн. долларов США.
Стоит отметить, что учитывая архитектурный облик внешнего вида Гостиницы "Lotte", Инвестор принял на себя обязательство проводить в будущем любые работы по строительству, ремонта и реконструкции строго по согласованию с Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства Республики Узбекистан и Агентством культурного наследия.
Следует подчеркнуть, что данное ценовое предложение оказалось выше оценочной стоимости, определенной международной независимой оценочной компанией "Deloitte", и находится в верхнем пределе индикативного ценового диапазона Гостиницы, рассчитанного международной консалтинговой компанией "KPMG".
Результаты приватизации Гостиницы "Lotte" были одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации и координации процессов приватизации государственных активов.
Для информации: АО "ALFA INVEST Страховая Компания" является одной из крупных страховых компаний в Узбекистане. Компания предоставляет услуги по всем видам добровольного и обязательного страхования. Международное рейтинговое агентство "Moody's Investors Service" (США) присвоило АО "ALFA INVEST Страховая Компания" рейтинг на уровне "B2" с прогнозом «стабильный».
II. По гостинице "International":
Агентством госактивов начат процесс открытых торгов гостиницы "International" с привлечением международной консалтинговой компании "Deloitte" в качестве консультанта по приватизации, а также международной консалтинговой компании "Ernst & Young" для проведения независимой оценки.
В рамках процесса приватизации международным консультантом и Агентством госактивов была проведена широкомасштабная маркетинговая кампания как на местном, так и на международном уровне. В частности, инвестиционные тизеры были разосланы различным иностранным инвесторам через сеть региональных офисов международной консалтинговой компании "Deloitte" по всему миру (investor sounding).
В результате Консультантом было получено 6 заявок по выражению заинтересованности в покупке (Expression of Interest) от местных и межудународных инвесторов из Арабский стран, Восточной Азии и Европы.
Соответственно, все 6 претендентов соответствующие установленным на данном этапе критериям были приглашены Консультантом для участия на следующем этапе процесса приватизации — подачи Необязывающих предложений (NBO). В рамках этого этапа было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлен доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей аналитическую информацию, подготовленную Консультантом для подготовки Необязывающих предложений (NBO).
4 претендента подавшие свои Необязывающие предложения (NBO) в установленный срок были приглашены к участию на завершающем этапе процесса приватизации - подачи Обязывающих предложений (BO). Также, на данном этапе им предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности гостиницы "International", подготовленные международным консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR), а также предоставлена возможность встретиться с органом управления гостиницы "International".
В результате, в установленный срок 3 претендента подали свои Обязывающее предложение (BO).
ООО «Smart Fast Stroy», предложившее самое высокое ценовое предложение для приобретения гостиницы "International", было признано победителем торгов с условием оплаты выкупной стоимости в размере 26 млн. долларов США.
При этом стоит отметить, учитывая что наряду с покупкой 100% государственной доли в ООО «InterHotel» за 26 млн. долларов США Инвестор принимает задолженность Общества по кредитам перед соответствующим банком в размере 14,7 млн. Евро, в рамках сделки со стороны Инвестора направляются средства в размере более чем 41 млн. долларов США.
Следует подчеркнуть, что данное ценовое предложение оказалось значительно выше оценочной стоимости, определенной международной независимой оценочной компанией "Ernst & Young", и находится в верхнем пределе индикативного ценового диапазона гостиницы "International", рассчитанного международной консалтинговой компанией "Deloitte".
Результаты приватизации гостиницы "International" были одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации и координации процессов приватизации государственных активов.