Davlat mulkini ijaraga berish sohasidagi qonunchilikni buzganlik uchun javobgarlik kuchaytirildi
Misol uchun, 2022-yilda 595 ta (38,2 ming kv.m.) va 2023-yilda 581 ta (129,8 ming kv.m.) holatda davlat mulkini ijaraga berish tartibi buzilganligi uchun balansda saqlovchilardan ijara toʻlovi davlat mulkidan foydalanilgan davrda uning ikki baravari miqdorida (1,8 mlrd soʻm) undirilgan.
Shunga koʻra, davlat mulkini ijaraga berish tartibini buzish holatlarining oldini olish va bu borada javobgarlikni kuchaytirish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan joriy yil 19-iyun kuni imzolangan Qonun (OʻRQ-933-son) bilan Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksga qoʻshimchalar kiritildi.
Endilikda, davlat mulkini belgilangan tartibda ijara shartnomasini tuzmasdan ijaraga berish, ijaraga olingan davlat mulkini qabul qilib olishda, ijara munosabatlarining obyekti hududiga kirishda va undan foydalanishda ijaraga oluvchiga asossiz ravishda toʻsqinlik qilish yoki ijaraga berilayotgan davlat mulkining parametrlari va sonini ijara shartnomasida notoʻgʻri koʻrsatgan holda davlat mulkini ijaraga berish:
• mansabdor shaxslarga BHMning 5 baravaridan 10 baravarigacha (1 mln 700 ming soʻmdan 3 mln 400 ming soʻmgacha) miqdorda;
• xuddi shunday huquqbuzarlik maʼmuriy jazo chorasi qoʻllanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan taqdirda, mansabdor shaxslarga BHMning 10 baravaridan 15 baravarigacha (3 mln 400 ming soʻmdan 5 mln 100 ming soʻmgacha) miqdorda jarima solishga sabab boʻladi.
Mazkur Qonunning qabul qilinishi davlat mulkini ijaraga berishda yoʻl qoʻyilayotgan qonun buzilishi holatlarining oldini olish va huquqbuzarlik sodir etgan shaxslarga nisbatan jazoning muqarrarligini taʼminlash imkonini beradi.

Усилена ответственность за нарушение законодательства в сфере аренды государственного имущества
На территориях республики систематически происходят нарушения порядка сдачи в аренду государственного имущества.
К примеру, в 595 (38,2 тыс. кв.м) случаях в 2022 году и в 581 (129,8 тыс. кв.м) случае в 2023 году из-за нарушения порядка сдачи в аренду государственного имущества, с балансодержателей была взыскана арендная плата в размере (1,8 млрд сум), двукратно превышающем сумму за период использования государственного имущества.
Исходя из этого, в целях предотвращения нарушений законодательства в сфере аренды государственного имущества и усиления ответственности, подписанным Президентом Республики Узбекистан 19 июня текущего года Законом (ЗРУ-933), внесены дополнения в Кодекс об административной ответственности.
Ныне, сдача в аренду государственного имущества без заключения договора аренды в установленном порядке, необоснованное препятствование арендатору при приеме в аренду государственного имущества, въезде на территорию объекта арендных отношений и его использовании, либо предоставление в аренду государственного имущества с неверным указанием в договоре аренды параметров и количества сдаваемого в аренду государственного имущества, влечет за собой:
• наложение штрафа на должностных лиц в размере от 5 до 10 базовых расчетных величин (от 1 млн. 700 тыс. до 3 млн. 400 тыс. сум.);
• в случае повторного совершения аналогичного правонарушения в течение одного года после применения меры административного взыскания, наложение штрафа на должностных лиц в размере от 10 до 15 базовых расчетных величин (от 3 млн. 400 тыс. до 5 млн. 100 тыс. сум).
Принятие данного Закона позволяет предотвратить нарушения законодательства при сдаче в аренду государственного имущества и обеспечить неотвратимость наказания правонарушителям.