Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Boshtransloyiha” AJ (keyingi oʻrinlarda – “Emitent”) ustav kapitalidagi 80,26 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – “Aksiya paketi”) xususiylashtirish belgilangan.
Shunga koʻra, xususiylashtirish jarayonlari “Toshkent” Respublika fond birjasining MQQMP Nego savdo platformasi (keyingi oʻrinlarda – “Savdo platformasi”)da sotuvchining investitsiya vositachisi orqali amalga oshiriladi.
“Boshtransloyiha” AJ – asosiy faoliyati — temir yoʻllarni loyihalashtirish va tegishli infratuzilmani bosh instituti hisoblanadi. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan binolar, inshootlar va muhandislik-texnik tadqiqotlar oʻtkazish va turar joy-fuqarolik hamda ishlab chiqarish maqsadlariga moʻljallangan boshqa obyektlarni qurish uchun loyihalash-smeta hujjatlarini ishlab chiqish uchun berilgan bosh litsenziyaga ega.
• Korxonaning yuridik manzili – Toshkent shahri, Mirobod tumani, Nukus koʻchasi, 23-uy;
• STIR – 201052150;
• Savdoga chiqarilayotgan aksiyalarning emitent ustav fondidagi foizi – 80,26 foiz;
• Savdoga chiqarilayotgan aksiyalarining umumiy soni – 3 574 032 dona (oddiy) aksiya;
• Bir dona aksiyaning nominal qiymati – 1 000 (bir ming) soʻm;
• Bir dona aksiyaning savdoga qoʻyishdagi boshlangʻich narxi – 36 866,36 (oʻttiz olti ming sakkiz yuz oltmish olti) soʻm 36 tiyin;
• Aktivning boshlangʻich narxi – 131 761 567 000,0 (bir yuz oʻttiz bir milliard yetti yuz oltmish bir million besh yuz oltmish yetti ming) soʻm;
• Emitentning ustav fondi miqdori – 4 453 008 000,0 (toʻrt milliard toʻrt yuz ellik uch million sakkiz ming) soʻm;
• Savdo tashkilotchisi – “Toshkent RFB” AJ;
Emitent haqidagi barcha maʼlumotlar, jumladan moliyaviy-iqtisodiy koʻrsatkichlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar bilan emitentning rasmiy veb sahifasi www.boshtrans.uz hamda korporativ axborot yagona portali www.openinfo.uz sahifasi orqali tanishish mumkin.
Savdolar “Toshkent” RFBning maxsus platformasi, SPPZ NEGO- maydonchasida 15.09.2024 yildan boshlanadi (Toshkent RFB savdolaridagi havola).
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Toshkent shahri hududiy boshqarmasiga (+99871-207-02 40) murojaat qilishingiz mumkin.

80,26 процента государственных пакетов акций в уставном капитале АО "Боштранслойиха" выставлен на Республиканской фондовой бирже "Ташкент"
Согласно соответствующим программам приватизации, установлена приватизация 80,26 процентов государственной доли в уставном капитале АО «Боштранслойиха» (далее – «Эмитент»/«Актив»).
Соответственно, процессы приватизации осуществляются через инвестиционного посредника продавца на Торговой платформе СППЗ Nego (далее – «Торговая платформа») Республиканской фондовой биржи «Ташкент».
АО «Боштранслойиха» — главный институт проектирования железных дорог и сопутствующей инфраструктуры. Имеет генеральную лицензию Кабинета Министров Республики Узбекистан на разработку проектно-сметной документации на строительство зданий, сооружений и инженерно-технических изысканий и других объектов жилищно-гражданского и производственного назначения.
• Юридический адрес предприятия – Город Ташкент, Мирабадский район, улица Нукус, 23.
• СТИР – 201052150;
• Доля акций, предлагаемых к продаже в уставном фонде эмитента – 80,26 %;
• Общее количество акций на продажу – 3 574 032 штук обыкновенных акций;
• Номинальная стоимость одной акции – 1 000 (тысяча) сум;
• Начальная цена одной акции на торгах – 36 866,36 (тридцать шесть тысяч восемьсот шестьдесят шесть) сум 36 тийин;
• Первоначальная стоимость актива – 131 761 567 000,0 (сто тридцать один миллиард семьсот шестьдесят один миллион пятьсот шестьдесят семь тысяч) сум;
• Размер уставного фонда эмитента – 4 453 008 000,0 (четыре миллиарда четыреста пятьдесят три миллиона восемь тысяч) сум;
Вся информация об эмитенте, включая информацию о финансово-экономических показателях, размещена на официальном сайте эмитента www.boshtrans.uz и Едином портале корпоративной информации www.openinfo.uz.
Торги начнутся 15.09.2024г. на специальной торговой платформе РФБ «Ташкент» СППЗ NEGO(Перейти на ссылку).
Для дополнительной информации можете обращаться в Териториальное управление Агентства госактивов по городу Ташкент по следующим контактным номерам+998(71) 207-02-40.