“YO'LREFTRANS” AJ ustav kapitalidagi 51,0 foiz davlat aksiyalar paketini xususiylashtirish bo‘yicha konsultant tanlab olindi
Davaktiv agentligining “YO'LREFTRANS” AJ ustav kapitalidagi 51,0 foiz davlat aksiyalar paketini (keyingi o‘rinlarda -­ Aktiv) xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼloniga muvofiq quyidagilar maʼlum qilinadi.
Mazkur tanlov jarayonida 5 ta mahalliy va xalqaro professional konsalting kompaniyalardan takliflar qabul qilinib, ularning moliyaviy taklifi, sohadagi tajribasi, malakasi va belgilangan vazifalarni amalga oshirish boʻyicha yondashuvlari asosida saralandi.
Saralash natijasida, faoliyat sohasida amalga oshirgan yuqori darajadagi loyihalari, loyiha doirasida jalb qilinadigan professional jamoasining malakasi hamda eng maqbul narx taklifini bildirgan Winvestment Consult va Kreston Tashkent konsorsiumi “YO'LREFTRANS” AJning ustav kapitalidagi 51,0 foiz davlat aksiyalar paketini xususiylashtirish bo‘yicha professional konsultant sifatida tanlandi.
• Oʻzbekistonda va mintaqada sohani rivojlantirishdagi sharoitlarni va temiryo'l yuk tashish xizmati bozorini tahlil qilish;
• Aktivni xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni koʻrish, jumladan, virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ni tashkil etish, oldi-sotdi shartnoma loyihasini (oʻzbek tiliga tarjimasi bilan, kerak boʻlsa rus va ingliz tillarida ham) tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish.
Davaktiv agentligi Winvestment Consult va Kreston Tashkent konsorsiumi bilan birgalikda jarayonni ochiq, shaffof va raqobat tamoyillariga asoslangan savdo mexanizmlariga muvofiq tashkil etishning barcha choralarini koʻradi hamda jarayonning har bir bosqichi toʻgʻrisida ommaga axborot berib borilishini taʼminlaydi.

Привлечен консультант по приватизации 51,0% государственного пакета акций в уставном капитале АО «YO'LREFTRANS»
Согласно соответствующим программам приватизации, а также объявлением Агентства по управлению государственными активами о привлечении профессиональной консалтинговой компании (далее - Консультант) для приватизации 51,0% государственного пакета акций в уставном капитале АО «YO'LREFTRANS» (далее - Актив), сообщается следующее.
Соответственно, в результате процесса отбора консалтинговий Консорциум Winvestment Consult и Kreston Tashkent, представивший высочайший уровень проектов в данной сфере деятельности, квалификацию задействованной в проекте профессиональной команды и наиболее приемлемое ценовое предложение, был привлечен в качестве Консультанта по приватизации 51,0% государственного пакета акций в уставном капитале АО «YO'LREFTRANS».
• Анализ рынка услуг железнодорожных грузоперевозок и предпосылок развития отрасли в Узбекистане и в регионе;
• принятие всех мер, направленных на приватизацию актива, в том числе создание виртуальной комнаты данных (VDR), подготовка проекта договора купли-продажи (с переводом на узбекский, а при необходимости русский и английский языки), а также сопровождение процесса продажи.
Агентство госактивов совместно с Консорциумом Winvestment Consult и Kreston Tashkent примет все необходимые меры для организации процесса в соответствии с открытыми, прозрачными и конкурентными торговыми механизмами, а также обеспечит предоставление информации общественности о каждом этапе процесса.