«Qizilqum Fosforit Kompleksi» MCHJni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish to‘g‘risida eʼlon
O'zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o'rinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, «Qizilqum Fosforit Kompleksi» MChJ ustav kapitalidagi 100% davlat ulushi (keyingi o'rinlarda - Аktiv)ni xususiylashtirish bo'yicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi o'rinlarda - Konsultant) jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun so'rovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini joriy yil 16-noyabr kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini so'raymiz.
Agar, birgalikda qo'shma tijorat taklifi taqdim etilsa, jalb qilingan sherik - konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun mas'ul bo'lgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant ko'rastilishi lozim.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari so'raladi (kodlangan holda):
Otajon Ileshov - Guruh rahbari;
Теl.: + 998-71-259-21-78;
El.pochta: tender@davaktiv.uz.
Konsultantlarning vakillari bilan Bitim bo'yicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivda qo'shimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi ma'lum qilinadi.
Mazkur soʼrovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Buyurtmachiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga koʼra, takliflar uchun ushbu soʼrovnomani eʼlon qilish va/yoki u bilan bogʼliq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsulьtantdan xususiylashtirish boʼyicha kutilishi mumkin boʼlgan ishlar hajmi toʼgʼrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga moʼljallangan.
«Qizilqum Fosforit Kompleksi» MChJni xususiylashtirish boʼyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʼrovnoma (RfP)
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 10 oktyabrdagi PQ-388-son qaroriga muvofiq, «Qizilqum Fosforit Kompleksi» MChJ ustav kapitalidagi 100% davlat ulushi xususiylashtirilishi (keyingi oʼrinlarda - Bitim) belgilangan.
Sotish jarayonlari «Qizilqum Fosforit Kompleksi» MChJning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʼzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʼgʼri qaror qabul qilishi uchun Аktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
«Qizilqum Fosforit Kompleksi» MChJ – fosforit kontsentrati va fosfor uni ishlab chiqaruvchi korxona hisoblanadi. Fosforit kontsentrati ishlab chiqarish sexi 1998 yilda tashkil etilgan boʼlib, Jeroy-Sardarin koni (Toshqoʼra rudnigi) negizida flyurapatit turidagi donali fosforit rudasini qayta ishlab, boyitishga moʼljallangan.
Ishlab chiqarish quvvati yiliga - 716,0 ming tonna;
Kompaniyaning ustav kapitali - 450,86 mlrd. soʼm;
Kompaniyaning yuridik manzili - Navoiy viloyati, Konimex tumani, Karak-ata MFY.
Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʼyiladigan talablar:
Konsultantning taklifi (individual ariza beruvchi yoki konsortsium) oʼzbek yoki rus/ingliz tillarida tayyorlanishi hamda quyidagi maʼlumotlarni oʼz ichiga olishi lozim:
a) Аktivni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʼyicha konsulьtantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʼlamini oʼz ichiga olgan rejasi. Konsulьtantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʼyicha xulosasi (10 ballgacha);
b) Muvaffaqiyat uchun mukofot taklifi. Shu bilan birga, mukofot miqdori taklif qilingan Savdo strategiyasiga bog'liq va Buyurtmachi Bitimning muvaffaqiyati uchun mutanosib mukofotni (“success fee”) nazarda tutuvchi takliflarga ustunlik beradi. Xizmat haqining qatʼiy qismi yagona raqam shaklida (QQS va boshqa xarajatlar bilan birga) bo'lishi va Konsultantning subʼektiv taxminlaridan xoli bo'lishi lozim. Аgar xizmat haqi narxlar oralig'ida berilgan bo'lsa, unda taklifni baholash uchun uning yuqori chegarasi qabul qilinadi. Qo'shimcha joriy xarajatlar (xizmat safari, tarjima va boshqalar uchun) belgilangan qatʼiy qismiga kiritilishi kerak (50 ballgacha);
v) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi to'g'risidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017 yil 1 yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar to'g'risida maʼlumot (20 ballgacha);
g) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish bo'yicha taklif. Taklif etilgan Bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish bo'yicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish bo'yicha malakasi (20 ballgacha);
d) Qo'yilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi to'g'risida yozma ariza;
e) Manfaatlar to'qnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin bo'lgan hollarda potentsial bitim bo'yicha salohiyatga ega ekanligini ko'rsatish.
Xususiylashtirish boʼyicha konsultantdan kutilayotgan ishlar hajmi:
I. Аktiv hamda Fosforit kontsentrati va fosfor uni ishlab chiqarish bozorini tahlil qilish:
• O'zbekistonda va mintaqada sohani rivojlantirishdagi sharoitlarni va bozor tahlili, soha korxonalarini rivojlantirish uchun zarur shart-sharoitlar;
• boshqa (jumladan, qo'shni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi aktivning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar.
• Аktivning tavsifi, uning bozor va raqobatdagi o'rni;
• xatarlar (risk)ning tahlili: investor tahliliga muvofiq aktivni xatarga qo'yadigan potentsial yo'nalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvaffaqiyatsizligiga sabab bo'ladigan eng keng tarqalgan sabablarni oʼrganish. Аniqlangan xatarlarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash to'g'risida tavsiyalar berish;
• Аktivning joriy operatsion modelini tahlil qilish va Аktivning rivojlanishiga taʼsir ko'rsatadigan cheklovlarni aniqlash;
• Аmalga oshirilgan tahlillar asosida aktivning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtish uchun lozim bo'lgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
II. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash bo'yicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilg'or amaliyotlar va o'xshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish bo'yicha takliflar;
• Aktivning har tomonlama (soliq , huquqiy, moliyaviy va ekologik) chuqur tahlilini o'tkazish (due diligence);
• optimal marketing strategiyasi bo'yicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon holati bo'yicha xat va boshqalar) va investorlar o'rtasida axborot materiallarini tarqatish;
jamoatchilik bilan aloqa o'rnatish bo'yicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
• baholash uslubini to'g'ri tanlash va ularning investorlar uchun dolzarbligini belgilash, narx diapazoni bo'yicha tavsiyarni taqdim etish;
• investor nuqtai nazaridan baholashga ta'sir etuvchi asosiy omillar, asosiy ko'rsatkichlar va tahminlarni aniqlash;
• loyiha doirasida boshqa malakali konsultantlarni jalb etish (zarur bo'lgan hollarda) va ularning ishini muvofiqlashtirish.
• Aktivni xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni ko'rish, virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ni tashkil etish;
• barcha zarur hujjatlarni, jumladan, oldi-sotdi shartnoma loyihasini (o'zbek tiliga tarjimasi bilan, kerak bo'lsa rus va ingliz tillarida ham) tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish;
• Bitimni e'lon qilish va yopishni tashkillashtirish.
(1) Agar ariza konsorsium tomonidan taqdim etilgan taqdirda, konsorsium bo'yicha kelishuvni taqdim etish, shuningdek, muvofiqlashtiruvchi asosiy maslahatchi (odatda konsorsium rahbari deb ataldi) ko'rsatish lozim. Ushbu holatda xizmatlarning umumiy qiymati ko'rsatilishi kerak.
(2) Agar konsultantlarning takliflari "a","b" va "v" bandlarida ko'rsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa "g"bandida nazarda tutilgan baholash balli qo'llanilmaydi.

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization of "Qizilqum Fosforit Kompleksi" LLC
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter referred to as "State Assets Agency"/"Client"), in accordance with the relevant privatization programs, announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter referred to as "Consultant") on privatization of “Qizilqum fosforit kompleksi” LLC by selling 100.0% share in the authorized capital of LLC (hereinafter - the "Asset").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below, by 18:00 (Tashkent time) on November 16, 2022.
Interested consultants are kindly requested to send their proposals in coded form to the contact address below:
Otazhon Ileshov - Team Leader;
Tel: + 998-71-259-21-78;
This solicitation does not constitute an obligation to submit a commercial proposal, the Purchaser does not give any obligation to accept any proposal or to enter into a contract pursuant to this solicitation. Accordingly, this solicitation does not imply a contract by virtue of the publication of this solicitation and/or the receipt of bids in connection therewith, or by negotiation and discussion with one or more selectors with respect to a Transaction.
The materials and information contained in this document are intended as a preliminary summary and the most important aspects of the Transaction, as well as a general indication of the scope of work expected of the Sales Consultant.
Selection Participants cannot and should not rely on anything, except for the sole limited purpose of preparing initial presentations and proposals for the Purchaser in connection with the selection process.
Request for proposals for consulting services on privatization of 100.0% share in the authorized capital "Qizilqum fosforit kompleksi" LLC
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from 10 October 2022 № PP-388 provides for the sale of 100% share of "Uzkimyosanoat" JSC in the authorized capital of of "Qizilqum fosforit kompleksi" LLC (hereinafter - Transaction).
The sale process must be organized in accordance with the best international practices, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, industry and individual specifics of “Qizilqum fosforit kompleksi” LLC (hereinafter - the Asset). In order to make an internal decision of the Seller, the Asset is evaluated in accordance with the legislation.
This Request for Proposals (hereinafter referred to as the Request) specifies the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, also describing the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
"Qizilqum fosforit kompleksi" LLC - phosphate concentrate and phosphate flour production facility.
The phosphate concentrate production workshop was founded in 1998 and is focused on processing grainy phosphate rock ores of the flurapatite type at the Dzheroy-Sardara deposit (Tashkura area).
Capacity of production is 716,0 thousand tons per year;
The authorized capital is 450,86 billion soums;
The legal address of the enterprise is: Navoi Region, Kanimeh district Karakata OFY.
Expected structure of the Consultants' proposals and requirements for them.
The Consultant's proposal (individual applicant or Consortium) should be prepared in Russian/English and should contain information on the following:
a) The Consultant's vision for the organization of the work with a detailed description of the proposed actions to privatize the Asset. An opinion on the duration of the process, in case the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately addressed within a reasonable timeframe required (10 points);
b) Proposal for a success fee. In this case, the amount of remuneration depends on the proposed selling strategy and the Seller shall give preference to proposals that provide a proportional "success fee" for the Transaction. The fixed part of the remuneration shall be in the form of a single figure and shall be free from subjective assumptions of the Consultant. In the case of the presentation of the proposal at a price range, the upper limit is taken for the evaluation of the proposal. Possible additional transaction costs (travel, transfer, etc.) should be included in the fixed portion of the fee (50 points);
c) Information on the Consultant's experience with transactions involving similar assets, including information on the Consultant's mandates in the CIS region and in the period from January 1, 2017 to the present (20 points);
d) Proposal for the organization of the Transaction in terms of project management. Details of the team to be involved in the proposed Transaction, with names of individuals and information about them: work experience, length of service, general transaction experience and specific transaction experience (20 points);
e) A written statement of sufficient competence, as well as human, time, and material resources to perform the tasks assigned;
f) Information on whether there is a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that might present a conflict, should they be involved in this Transaction.
I. Analysis of the market for the production of phosphate concentrate and phosphate flour:
• analysis of the experience of privatization of the branch enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in the privatization of this type of Asset, the factors that ensure the success of privatization and further development of the branch;
• On the basis of the analysis a plan of measures necessary for successful organization of processes of privatization of the Asset will be developed.
II.Consultations on the pre-sale preparation of the Asset:
• Provision of proposals to improve the investment attractiveness of the Asset, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and a review of comparable peer companies;
• Conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Asset;
• making recommendations for building public relations and answering their questions;
• Review of suitable valuation methodologies and their relevance to investors, providing a value range recommendation;
• identifying key factors, key indicators and assumptions that affect the valuation, including from an investor's perspective;
• Engaging other consultants within the project (if necessary) and coordinating their work.
III. Support of the Transaction:
• support of the sale process with preparation of all necessary documentation, including draft sale-purchase agreement (with translation into Uzbek and, if necessary, into English and Russian)
(1) In the case of consortium bids, please provide the consortium agreement as well as indicate the main consultant (usually called consortium leader) coordinating the bid. In this case, the total cost of services must be specified.