Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Davlat ishtirokidagi korxonalar natijadorligi to‘g‘risidagi yig‘ma hisobotini Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga taqdim qildi
Oshkoralik va hisobdorlikning ilg‘or standartlari davlat korxonalari samaradorligi va qiymatini oshirish hamda investisiyalarni jalb etishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shu bois, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 6 iyuldagi PF-6257-son Farmoni bilan tasdiqlangan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2021-2022 yillarga mo‘ljallangan Davlat dasturi va Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 29 martdagi 166-son qarori bilan tasdiqlangan Davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasida Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga har yili davlat ishtirokidagi korxonalarning faoliyati natijadorligi va davlat mulkidan foydalanish holati to‘g‘risidagi hisobotni Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga taqdim etish amaliyotini joriy etish topshirilgan.
Shunga ko‘ra, joriy yilning 15 sentyabr kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Davlat ishtirokidagi korxonalarning 2021 yildagi faoliyati natijadorligi va davlat mulkidan foydalanish holati to‘g‘risidagi ilk yig'ma hisoboti Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Byudjet va iqtisodiy islohotlar qo‘mitasida eshitildi.
Ta'kidlash joizki, yig‘ma hisobot shakli Xalqaro moliya institutlari (Evropa tiklanish va taraqqiyot banki, Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki) va horijiy ekspertlar bilan hamkorlikda korporativ boshqaruvning ilg‘or xalqaro tajribasiga, xususan Shvesiya, Norvegiya, Finlyandiya, Yangi Zelandiya, Latviya davlatlarining hisobotlariga asoslangan holda ishlab chiqilgan.
Hisobot davlat korxonalari to‘g‘risidagi yillik jamlangan ma'lumot bo‘lib, ularning boshqaruv tuzilmasi, faoliyati natijalari, moliyaviy rivojlanishi va hisobot yilidagi muhim voqealar to‘g‘risidagi ma'lumotlarni qamrab olgan. Shuningdek, davlat ishtirokidagi korxonalar haqidagi ma'lumotlardan tashqari, umuman Davaktiv agentligi faoliyati, davlat mulkini boshqarish va xususiylashtirish jarayonlari haqidagi muhim ma'lumotlar yoritilgan.
Xususan, 2022 yil 1 yanvar holatiga davlat ishtirokidagi korxonalar soni 2 144 tani tashkil qilgan, shundan 231 tasi aksiyadorlik jamiyati, 871 tasi mas'uliyati cheklangan jamiyat, 1 042 tasi davlat unitar korxonasi shaklida, bularga 72 ta vazirlik va idora egalik qilgan.
2021 yilda korxonalarning jami daromadlari 287,5 trln. so‘mni tashkil qilib, 32,1 trln.so‘m sof foyda ko‘rgan, shu bilan birga 335 ta korxona o‘z faoliyatini 8,9 trln.so‘m zarar bilan yakunlagan. Korxonalar tomonidan davlat byudjetiga 52,7 trln. so‘m soliq va 13,9 trln. so‘m dividend (ajratma) to‘langan bo‘lib, davlat byudjeti daromadining 40,5 foizini tashkil qilgan.
Davlat ishtirokidagi korxonalarda jami 575,6 ming nafar xodim faoliyat yuritib, ular jami band aholining 4,2 foizini tashkil qildi.
Shu bilan birga, hisobotda Davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish Strategiyasi bilan belgilangan topshiriqlar ijrosi to‘g‘risida ma'lumotlar keltirilgan.
Davlat ishtirokidagi korxonalarning faoliyati natijadorligi va davlat mulkidan foydalanish holati to‘g‘risidagi yig‘ma hisobot har yili Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga taqdim etib boriladi.

The State Assets Management Agency provided a summary report on the performance of enterprises with state participation to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis
Modern standards of transparency and accountability play an important role in increasing the investment attractiveness and efficiency of enterprises with state participation.
In this regard, in accordance with the instructions provided for by the State Anti-Corruption Program for 2021-2022, (approved by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 06.07.2021 No. PD-6257), as well as the Strategy of management and reform of enterprises with state participation, (approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of 29.03.2021 No.166) The State Assets Management Agency was instructed to put into practice the annual submission of a report on the performance of enterprises with state participation and the use of state property to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
In this regard, on September 15 of this year, the State Assets Management Agency presented its first consolidated report on the results of the activities of enterprises with state participation and the use of state property in 2021 to the Committee on budget and economic reforms of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
It should be noted that the summary report form was developed in cooperation with International Financial Institutions (the World Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the Asian Development Bank) and foreign experts, based on international best practices in corporate governance, in particular, the reporting of Sweden, Norway, Finland, New Zealand and Latvia.
The report is an annual aggregated information about enterprises with state participation, including the management system, performance results, financial development and important procedures that occurred in the reporting year. Also, in addition to information on enterprises with state participation, the report provides information on the performance of UzSAMA, including terms of privatization and state property management.
Therefore, as of January 1, 2022, the number of enterprises with state participation was 2,144, of which 231 were joint-stock companies, 871 limited liability companies, 1,042 state unitary enterprises owned by 72 ministries and departments.
In 2021, the total revenue of enterprises amounted to 287.5 trillion soums, net profit of 32.1 trillion soums, however, 335 enterprises ended their operations with a loss of 8.9 trillion soums. 52.7 trillion soums in taxes and 13.9 trillion soums in dividends were paid to the state budget, which amounted to 40.5 percent of state budget revenues.
The number of employees working in enterprises with state participation in the reporting year amounted to 575.6 thousand people or 4.2 percent of the total employed population.
In addition, the report contains information on the implementation of the tasks provided for Strategy of management and reform of state-owned enterprises.
A summary report on the performance of enterprises with state participation and the use of state property will be submitted annually to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.