“Yagona milliy baholash standartining mohiyati va ahamiyati” mavzusida seminar oʻtkaziladi
Avval maʼlum qilinganidek, umum-eʼtirof etilgan xalqaro baholash standartlari (IVS, EVS, USPAP, RIKS va boshqalar) asosida bozor konyunkturasini hisobga olgan holda baholashda yagona yondashuvni taʼminlaydigan Yagona milliy baholash standartining (keyingi oʻrinlarda - YaMBS) yangi tahriri ishlab chiqilgan va Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2023-yil 28-dekabrda roʻyxatdan oʻtkazildi (roʻyxat raqami 3487-son) va 2024-yil 1-yanvardan kuchga kirdi.
Shunga koʻra YaMBS mohiyati va ahamiyatini, undagi yangi normalar mazmunini keng jamoatchilikka yetkazish va tushuntirish borasidagi ishlarni samarali tashkil etish maqsadida, 2023-yil 28-fevral soat 11:00da Davaktiv agentligining binosida (Toshkent shahri, Amir Temur shoh koʻchasi, 6-uy) “Yagona milliy baholash standartining mohiyati va ahamiyati” mavzusida (onlayn va oflayn shaklda) seminar oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
Shu munosabat bilan, mustaqil va xolis baholash tizimini rivojlantirish hamda baholash xizmatlarining professional darajasi va sifatini oshirish maqsadida mazkur seminarga tegishli vazirlik va idoralarning baholash faoliyatiga aloqador boʻlgan masʼul xodimlari, Davaktiv agentligi markaziy apparati va hududiy boshqarmalari xodimlari hamda baholovchi tashkilotlar va baholovchi tashkilotlarning professional jamoat birlashmalari vakillari taklif etiladi.

A seminar on "The essence and importance of the Unified National Valuation Standard" will be held.
As previously reported, a new version of the Unified National Valuation Standard (hereinafter - UNVS) has been developed, providing a unified approach to valuation, taking into account the market conditions, based on generally recognized international valuation standards (IVS, EVS, USPAP, RICS, etc.), and registered by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan on December 28, 2023 (registration number 3487) and has come into operation on January 1, 2024.
Accordingly, in order to effectively organize and explain the essence and meaning of the UNVS to the public, it is planned to hold a seminar (online and offline) on "The essence and meaning of the Unified National Valuation Standard" on February 28, 2023 at 11:00 am in the building of UzSAMA (Tashkent, Amir Temur Avenue, 6).
In this regard, in order to develop an independent and impartial appraisal system, as well as to improve the professional level and quality of appraisal services, responsible officers of relevant ministries and departments involved in appraisal activities, employees of the central office and territorial departments of the State Assets Agency, as well as representatives of appraisal organizations and professional public associations of appraisal organizations are invited to participate in this seminar.